Pivka – Podjetje Javor IPP, samostojna enota za usposabljanje in zaposlovanje invalidov v Skupini Javor, je na koprsko okrožno sodišče poslalo vlogo za začetek stečajnega postopka. Šestindvajset zaposlenih bo prezaposlenih na matično družbo Javor Pivka, preostalih 97 pa bo izgubilo delo in se bo na seznamih brezposelnih pridružilo 190 delavcem družbe Javor Pohištvo v stečaju, ki so delo izgubili 4. avgusta. Ti so 15. septembra prejeli prva nadomestila za brezposelnost, zaposleni v invalidskem podjetju pa so brez dohodkov že od junija.
Občine, socialne in humanitarne organizacije poskušajo več kot 300 ljudem in njihovim družinam stisko vsaj nekoliko ublažiti. Po julijskem stečaju Javor Pohištva je delo izgubilo 190 delavcev. Od teh jih je 45 pozneje podpisalo pogodbo o delu v novem programu proizvodnje, s katero je Javor Pivka začel prvi teden v septembru, vendar s takšno zaposlitvijo statusa nezaposlenih niso izgubili.
V tednu po 4. avgustu, ko so bili delavci Javor Pohištva odpuščeni, se je na urad za delo v Postojni prijavilo sto novih brezposelnih iz občin Pivka in Postojna, na ilirskobistriškega 43, preostalih 48 odpuščenih delavcev pa na urade na Vrhniki, v Cerknici in drugje. Kot je za Delo povedala vodja enote Zavoda za zaposlovanje Postojna Milenka Simšič, so s prijavljanjem nezaposlenih pohiteli zato, da bi ljudem zagotovili čimprejšnje izplačilo nadomestil. Novi brezposelni so namreč težje zaposljivi, saj so stari večinoma od 40 do 50 let in imajo izobrazbo nižjih stopenj.
Vloge za pomoč kar dežujejo
Na Centru za socialno delo (CSD) Postojna so prejeli približno 50 novih vlog za enkratno denarno socialno pomoč. V sredo so v prostorih pivške občine odprli pisarno CSD Postojna, občina Pivka pa je za zagon pisarn in za povečan obseg dela CSD oziroma za hitrejše izplačilo pomoči, ki terja podrobno preverjanje premoženjskega stanja prosilcev, odobrila 7000 evrov. V pisarni, ki je odprta ob sredah popoldne, prebivalci občine Pivka lahko uveljavljajo vse socialne pravice.
Na občinah Pivka in Postojna so humanitarnim organizacijam odobrili po 2500 evrov, ilirskobistriški župan pa bo za pomoč ustanovil poseben sklad. Na Rdečem križu v Postojni se je oglasilo 60 Javorovih delavcev, na ilirskobistriškem 16. Julka Dekleva s pivške Karitas pa je povedala, da delajo skoraj samo še za »javorce«. »Od 19. avgusta smo razdelili pakete 127 družinam Javorovih delavcev s 408 družinskimi člani oziroma 6500 kilogramov hrane, razdelili pa smo tudi 59 bonov za šolske potrebščine oziroma 1770 evrov. Ponavadi smo v enem mesecu razdelili od 35 do 40 paketov hrane,« je pojasnila Julka Dekleva.
Pomoč na Karitas in Rdečem križu pa iščejo tudi delavci invalidskega podjetja Javor IPP, ki so v še težjem položaju kot delavci Javor Pohištva, saj so zadnjo plačo za maj prejeli junija, pravice do nadomestila za brezposelnost v skladu s 112. členom zakona o delovnih razmerjih, kljub temu da njihovo podjetje še nima sklepa o stečaju, pa niso uveljavljali. Najverjetneje zato, ker jih s to možnostjo ni nihče seznanil.