Ljubljana – Vsakič, ko Ante Ramljak hrvaški javnosti zagotovi, da davkoplačevalci ne bodo plačevali za sanacijo Agrokorja, bi moralo dobavitelje zaboleti v žepu. Kdo, če ne dobavitelji in drugi upniki, bo kril dvomilijardno luknjo, se v teh dneh lahko vprašajo dobavitelji.
Minister ni presenečen
Ministra za gospodarstvo Zdravka Počivalška v ponedeljek razkrite številke niso presenetile. Poudaril pa je, da slovenska podjetja za težave Agrokorja niso odgovorna, zato ne bo dovolil, da se kriza »kot nalezljiva bolezen« prenese tudi na naše kmete in živilsko industrijo. Minister upa, da se bo Mercator prestrukturiral za dolgoročno stabilno poslovanje. Po razkritju finančnih malverzacij v Agrokorju pa verjame, da so podatki o Mercatorjevem poslovanju v letih 2015 in 2016 takšni, kot so bili predstavljeni.
Država si za Mercator želi, da bi pripravil konkurenčen poslovni model, ki bi optimiziral poslovanje in ga prilagodil trdi konkurenci. Čeprav Slovenija podpira lex Agrokor, v vladi ne bodo privolili, da bi pod ta zakon uvrstili tudi Mercator, glede česar so se pritožili tudi na sodišče. Počivalšek je pri tem včeraj izrazil pričakovanje, da bo sodišče pospešilo svoje odločanje.
Dobavitelji so nemirni
Tatjana Zagorc, direktorica Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij na GZS pravi, da so podjetja, ki so v preteklosti poslovala z Agrokorjem, prijavila terjatve po predpisanih postopkih, zdaj pa čakajo na razplet. Nekateri od njih so sodelovanje z njim prekinili, nekateri pa so sklenili, da bodo vztrajali. Vsi budno spremljajo dogajanje, vsako potezo pretehtajo, posebne panike pa ni mogoče čutiti. Podatkov o tem, koliko se dobavlja v Agrokorjevo mrežo, ni, število dobaviteljev pa gotovo ni veliko. Po oceni Zagorčeve slovenskih živilskih podjetij, ki prodajajo neposredno hrvaški verigi ni več kot 50, obseg trgovanja vsakega posameznega pa ni tak, da bi vodil v odvisnost.
Z Mercatorjem ni sprememb
V poslovanju živilskih podjetij z Mercatorjem, ki je s posebnim sporazumom z bankami vsaj delno ločen od težav Agrokorja, sprememb ni. Nabava proizvodov je še vedno na isti ravni, plačila prihajajo z enakimi zamiki, trgovec upošteva zakonodajo, ki predpisuje plačilne roke. Spremembe prav tako ni mogoče zaznati v trgovčevi strategiji odnosov do dobaviteljev.
Država je sprejela potrebne ukrepe, s čimer je ublažila strah med dobavitelji, seveda pa je previdnost nujna, saj je Mercator ključen za slovensko živilskopredelovalno industrijo. Dobavitelji se zavedajo, da morajo razpršiti svoje dobavo med več naročnikov. Nove možnosti jim odpirajo diskonti, ki potrebujejo domače izdelke za širitev svoje ponudbe. Težava pa je prepočasen odziv trgovcev na prilagajanje cen v produkcijski verigi: če se te objektivno zvišajo, trgovci predloga živilcev zlepa ne potrdijo. A to je nekaj, kar velja za celotno dejavnost, ne le za Mercator, in je izraz okoliščin na trgu, konkurence in razmerja moči.
Negotovost ubija posel
V prihodnjih dneh slovenski dobavitelji ne morejo narediti drugega, kot da spremljajo ravnanje upniškega odbora Agrokorja. Ta bo sprejel načrt prestrukturiranja nasedlega velikana. Če bo vse šlo po pričakovanjih analitikov, bodo vsaj del dvemilijardne luknje poskušali zakrpati najprej s prodajo najprivlačnejših živilskih družb, kot so Jamnica, Ledo in Pik, prodaja trgovskega dela, torej Konzuma in Mercatorja je v prvi fazi manj verjetna, je pa gotovo, da bosta tudi trgovca dobila nove lastnike.
»Želimo si, da čim prej pride novi lastnik. Negotovost je najslabša, tako za ljudi, ki delajo v Mercatorju kot za nas dobavitelje,« nam je povedal Janez Rebec, predsednik uprave Pivke Perutninarstva. Rebec poudarja, da imajo z Mercatorjem zdaj še dobre odnose, s tem trgovcem pa ustvarijo okoli 15 odstotkov svojih prihodkov.
Previdnost, mati varnosti
Kamniška Eta je skupaj z Orbicom Agrokorju ustavila dobave že lani, ker imajo raje eno slabo izvozno leto kot terjatev, ki je ne bi mogli unovčiti. »Lažje je opazovati dogajanje, če imaš terjatve zavarovane in ti partner ne zapre dežnika prav takrat, ko dežuje,« je dejala Ksenija Jankovič Banovšek, izvršna direktorica Ete, in pri tem pohvalila zavarovalnico, ki jim zavaruje terjatve.