Na vprašanje, ali je kandidatka za mesto generalne direktorice GZS, je Sonja Šmuc odgovorila, da zadeve še ne more komentirati. Po naših neuradnih informacijah naj bi bili v Združenju Manager sicer že seznanjeni s tem, da odhaja in iskali tudi že njenega naslednika, dejstvo pa je, da bodo morali, preden prevzame operativno vodenje zbornice gospodarstva, steči še določeni postopki. Novega generalnega direktorja GZS bo imenoval upravni odbor zbornice, če bo Šmučeva dobila podporo, pa bo na tem položaju zamenjala dolgoletnega prvega moža zbornice Sama Hribarja Miliča.
Spremembe na vrhu GZS, ki jih je napovedal Gorjup, ko je maja na mestu predsednika zbornice nasledil Marjana Mačkoška, nekdanjega prvega moža družbe Štore Steel, so marsikoga presenetile. Gorjupova zmaga je bila za večino povsem nepričakovana, saj se je Mačkošek potegoval za nov mandat, kakšnega nezadovoljstva z njegovim dotedanjim delom oziroma načinom vodenja zbornice pa med članstvom, kot pravijo naši sogovorniki, ni bilo zaznati. Gorjup je prišel pred člane z novimi idejami in jih očitno prepričal.
Gorjup presenečenje, menjava direktorja ne več
Če je bilo njegovo imenovanje presenečenje, pa je zagotovo napovedalo nov veter v delovanju največjega gospodarskega združenja. Gorjupova vizija, ki jo je predstavil, je bila vzpostaviti bolj učinkovito zbornico, ki bo znala svoje želje učinkoviteje zastopati in doseči rezultate v komunikaciji z vlado in sindikati.
Ob izvolitvi je Gorjup poudaril, da si želi »hiše s trdnimi temelji«, pri čemer je kot enega od pomembnejših poudaril konstruktiven dialog. Dejal je, da se zbornica večkrat znajde na nasprotni strani vlade ali različnih sindikatov, zato bo po njegovem do dobrega rezultata za zbornico vodil lahko le konstruktiven pogovor. Pri tem je očitno že imel v mislih tudi spremembe na mestu generalnega direktorja zbornice, saj je že mesec kasneje Samo Hribar Milič upravnemu odboru sporočil, da se bo s funkcije predčasno poslovil. Menjava generalnega direktorja po prihodu Gorjupa za nekatere ni bilo več takšno presenečenje kot prej odhod Mačkoška.
Šmuceva namesto Hribarja Miliča ...
Hribar Milič je gospodarsko zbornico vodil vse od leta 2006, najprej kot začasni predsednik, kasneje kot njen generalni direktor. Pred prihodom na GZS je bil sekretar Združenja delodajalcev Slovenije.
Hribar Milič, ki bi mu mandat generalnega direktorja GZS sicer potekel leta 2019, je ob napovedanem umiku zatrdil, da je bil dogovor o tem, da prevzame druge izzive v zbornici, sprejet »sporazumno, profesionalno, korektno, prijateljsko«, sicer pa ostaja na zbornici. Na katerem delovnem mestu, v zbornici še niso pojasnili, sta pa z Gorjupom v zvezi s tem menda že dosegla dogovor. Omeniti še velja, da je Hribar Milič ob odhodu na svojem dosedanjem delovnem mestu napovedal »novega predstavnika iz vrst gospodarstva«, zato je marsikdo tam pričakoval kakšnega direktorja. Iz naših neuradnih pogovorov s člani upravnega odbora, ki bodo potrjevali Gorjupov predlog za novo generalno direktorico GZS, je bilo razbrati, da je med njimi krožilo več imen, a vselej zgolj neuradno. Uradnega predloga jim predsednik zbornice po naših informacijah še ni predstavil.
... namesto Semoliča Lidija Jerkič
V primeru imenovanja bo Šmucevi pri iskanju soglasja s predstavniki zaposlenih oziroma delavcev na nasprotni strani pogajalske mize sedela močna sindikalistka, vodja največjega in najmočnejšega sindikata znotraj Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Lidija Jerkič. Dolgoletna predsednica Sindikata kovinske in elektro industrije Slovenije (Skei) bo na oktobrskem kongresu zveze, v katero se povezuje 22 panožnih sindikatov, nasledila Dušana Semoliča. Dvomov po neuradnih informacijah ni, saj so menda dogovor, da jo podprejo na kongresu 4. oktobra, že sklenili najmanj trije največji sindikati v zvezi.
Jerkičeva velja neformalno za Semoličevo naslednico že vse od lani, ko je po temeljitem razmisleku sprejela izziv, da po 25 letih nasledi Semoliča. Ta si tokrat menda ne bo premislil, kot si je leta 2012, ko so na mestu predsednice sindikata prav tako že hoteli imenovati Jerkičevo. Ta je, ko se je Semolič kljub drugačnim napovedim odločil kandidirati, svojo kandidaturo umaknila, se je pa kot najverjetnejša Semoličeva naslednica Jerkičeva omenjala že davnega leta 2009, zgolj tri leta po tem, ko je prevzela vodenje Skeia.