Klemenčič zavrnil očitke SDH glede Polzele

V SDH so ugotovili tudi, da doseženi rezultati družbe bistveno odstopajo od načrtovanih.

Objavljeno
12. december 2016 12.27
A. S. H., STA
A. S. H., STA
Polzela − Nekdanji prvi mož Polzele Marko Klemenčič je danes za STA zavrnil vse očitke Slovenskega državnega holdinga (SDH) glede Polzele. Očitek SDH, da si je izplačeval za 40 odstotkov višjo plačo od določene v pogodbi, je zavrnil z navedbami, da je bila ta deset odstotkov višja in da je na to sam opozoril lastnika Polzele.

Preplačilo je po njegovih besedah znašalo 9000 evrov, s SDH pa naj bi se dogovoril, da ga vrne v treh obrokih. »Dva sem že vrnil, enega pa bom najbrž v sredo, ko bom v Žalcu na novinarski konferenci predstavil svoje poglede na dogajanje v Polzeli,« je dejal Klemenčič.

S položaja je sicer odstopil konec septembra, v SDH pa so v petkovem sporočilu za javnost navedli, da so z njim zaradi te kršitve dosegli dogovor o sporazumni prekinitvi pogodbe.

V SDH so pri tem na podlagi analize tekočih podatkov o poslovanju ugotovili, da doseženi rezultati družbe bistveno odstopajo od načrtovanih. »Izkazalo se je, da so bili poslovni načrti družbe, ki jih je pripravila takratna uprave družbe Polzela, povsem nerealni in da jih družba ni sposobna realizirati,« so zapisali.

Klemenčič je tudi ta očitek zavrnil z besedami, da so vsa odstopanja predstavili na sejah nadzornega sveta, ki so potekale dvakrat na mesec, poleg tega so morali vsak mesec sodišču poslati poročilo o poslovanju. Vzrok za odstopanje je po njegovem v dokapitalizaciji, ki je bila namesto konec leta 2015 izvedena šele avgusta letos.

»Takrat nam je SDH nakazal 2,1 milijona evrov na račun dokapitalizacije, vendar od tega denarja ni ostalo nič, saj smo ga porabili za poplačilo dolga finančni upravi in za izplačilo odpravnin delavcem, ki smo jih odpustili leta 2015,« je pojasnil Klemenčič.

Zaradi omenjenih kršitev je SDH napovedala, da bo proti Klemenčiču vložila kazensko ovadbo. Po njegovem pa bi bilo »prav, da SDH prevzame odgovornost za Polzelo in ne da išče grešnega kozla«.

Kazenska ovadba je upravičena

Sekretarka Savinjske območne sindikalne organizacije Mojca Stropnik je dejala, da je prav, da država vloži kazensko ovadbo zaradi neodgovornega ravnanja, če je to, kar se očita Klemenčiču, res.

O napovedi SDH, da bo Polzelo poskušala prodati po delih, pa se Stropnikova sprašuje, kako mislijo razkosati podjetje. »Na zadnjih pogovorih z vodstvom Polzele in SDH smo se zavzeli za ohranitev zdravega jedra družbe in čim več delovnih mest, čeprav je jasno, da vseh 220 zaposlenih ne bo mogoče obdržati,« je povzela.

SDH je oktobra začel postopek iskanja dolgoročnega investitorja, vendar od zasebnih vlagateljev ni bilo nobenega interesa za vstop v Polzelo. Ker v družbi ni mogoče vzpostaviti pozitivnega poslovanja, v SDH pa so ugotovili, da so bili načrti podjetja povsem nerealni, mora direktorica Polzele Metka Hrovat do 19. decembra predstaviti poročilo o ukrepih finančnega prestrukturiranja.

Medtem pa bo SDH ponovno vzpostavil kontakte z vsem potencialnimi vlagatelji in preveril njihov interes za posamezne dele družbe, kot so dejavnost s prenosom določenega števila zaposlenih, stroji, nepremičnine, blagovna znamka ali kombinacija navedenega.

Polzelski župan Jože Kužnik je danes za STA povedal, da bi Polzela morala končati v stečaju že leta 2012. »Vsi ekonomski kazalniki v podjetju so temu pritrjevali že takrat. V tem primeru bi lahko po vzoru Tekstilne tovarne Prebold imeli danes na pogorišču Polzele eno ali več novih podjetij, ki bi, prepričan sem, zagotavljala našim občanom še več delovnih mest kot Polzela zdaj,« je menil.

Zanj so tudi dokapitalizacije v tem času nesmiselne, čeprav se je kot župan delno strinjal z njimi, saj so kljub vsemu zagotavljale delo in kruh polzelskim občanom, kot državljan pa se z njimi zagotovo ni mogel strinjati. »Ali potrebuje država v portfelju Polzelo? Nikakor ne,« ugotavlja Kužnik.

Prav tako je zanj zahtevati poročilo o prestrukturiranju v tem trenutku nepotrebno in celo nesmiselno. »Karkoli več ne morem komentirati, ker ne poznam celotnega načrta prestrukturiranja. Če je šlo za zavajanje vodstva, naj se zadeva preda organom pregona,« pravi Kužnik.

Na vprašanje, kako gleda na napovedano prodajo Polzele po delih, pa je odgovoril, da v tem trenutku to ni smiselno, ker bi bila celota bistveno bolj tržno zanimiva, torej bi se lahko dosegla višja cena.