Korupcija pri naročanju pisarniškega materiala

Dobavitelj pisarniškega materiala javni upravi je konkurentu ponudil podkupnino, da se ne bi prijavil na razpis.

Objavljeno
05. julij 2012 18.41
Nejc Gole, gospodarstvo, Anuška Delić, Ozadja
Nejc Gole, gospodarstvo, Anuška Delić, Ozadja

Ljubljana – Eden od dobaviteljev pisarniškega materiala javni upravi je leta 2009 ponudil podkupnino konkurentu, da se ta ne bi prijavil na javni razpis, je protikorupcijska komisija opozorila ministrstvo za javno upravo.

Včeraj smo poročali o preplačanem pisarniškem materialu v javni upravi, saj so bile cene potrebščin in papirja zaradi domnevnega usklajenega delovanja podjetij Extra Lux, DZS in Mladinska knjiga ter neučinkovitega sistema javnega naročanja dražje približno za četrtino.

Na preplačani material opozarja tudi dopis Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) ministrstvu za javno upravo iz aprila 2010. V njem je tudi opisano, da je direktor podjetja Extra Lux Marjan Dermastija konkurentu ponudil 30.000 evrov podkupnine, in sicer v pisarniškem materialu, ki bi ga fakturirali po minimalni ceni. V zameno je hotel, da ne pošlje svoje ponudbe na javni razpis za dobavo pisarniškega materiala. Ali je konkurent podkupnino sprejel, dokument ne navaja.

Dermastija je podkupnino glede na dopis KPK ponudil 26. novembra 2009, štiri dni pred iztekom roka za oddajo ponudb. Razpis je bil razdeljen na štiri sklope, in sicer na material za tiskanje, papir na osnovi naravnih vlaken, papir iz predelanih vlaken ter pisarniška galanterija in pribor. Kateremu konkurentu je Dermastija ponudil podkupnino, v dokumentu ne piše. Poleg skupne ponudbe Extra Luxa, Mladinske knjige in DZS (vsi trije so bili takrat že dobavitelji državne uprave) za vse štiri sklope, za kar so zahtevali 22 milijonov evrov z DDV, sta na razpis prišli še dve ponudbi, in sicer družbe Pavlin za material za tiskanje ter Links international za papir iz predelanih vlaken.

Kako se je razpis razpletel? Ministrstvo za javno upravo, ki je pripravilo skupno naročilo, je zaradi domnevnega spornega usklajevanja Extra Luxa, Mladinske knjige in DZS ter domnevnega podkupovanja pri oddaji ponudb ustavilo postopke, razpis ponovilo v drugi polovici leta 2010 in podalo prijavo na Urad za varstvo konkurence, ki vsa tri podjetja preiskuje zaradi suma usklajenega delovanja.

Manjše reference za večjo konkurenco

Direktor Extra Luxa Dermastija je za Delo povedal, da dokumenta KPK ne pozna, in je zanikal vsakršno podkupovanje ali poskus korupcije. »Ponudniki za vsako veliko javno naročilo potrebujejo reference. Žal se do lani razen nas treh zaradi velikih referenc ni mogel prijaviti nihče. Ne vem, zakaj bi moral kdo od nas treh, pa govorim samo zase, enemu plačati, če se že po referencah vidi, da ne bi dobil ponudbe,« je zatrdil Dermastija.

Vendar so bile na razpisu leta 2009 zahtevane nižje reference kot na prejšnjem javnem naročilu iz leta 2007. Na Agenciji za javno naročanje, njene pristojnosti so bile sicer s 1. julijem prenesene na finančno ministrstvo, so pojasnili, da so bile reference nižje tudi do tridesetkrat od vrednosti naročila posameznega sklopa.

Leta 2007 so ponudniki morali izkazati, da so tri leta pred tem naročilom uspešno izvedli vsaj eno dobavo pisarniškega materiala v vrednosti nad 300.000 evrov, če so se prijavili za en sklop. Če so se prijavili za dva sklopa, so morali uspešno izvesti dobavo nad 350.000 evrov, če pa so se prijavili na tri sklope, pa dobavo nad 400.000 evrov.

Na ministrstvu za javno upravo so leta 2009 od ponudnikov, ki so se prijavili na vse štiri sklope, zahtevali, da so pred tem uspešno izvedli dobavo pisarniškega materiala nad 500.000 evrov oziroma najmanj pet dobav po 100.000 evrov. Za ponudnike, ki bi se prijavili zgolj za en sklop, pa so zadostovale dobave nad 50.000 evrov, nad 100.000 evrov ali nad 200.000 evrov, različno glede na sklope. Poleg tega je razpis kot primerno referenco dovoljeval tudi več dobav po 30.000 ali 50.000 evrov, kar je bilo primerno predvsem za manjše ponudnike.

Policija primer opustila

Protikorupcijska komisija, ko jo je še vodil Drago Kos, je o domnevnem podkupovanju obvestila policijo. Ta je navedbe KPK preverila, vendar v tej zadevi elementov kaznivega dejanja ni ugotovila, so pojasnili na policiji. Po naših informacijah se družba, ki ji je bila podkupnina menda ponujena, ni hotela izpostavljati.

Ta primer pa KPK zdaj, pod vodstvom Gorana Klemenčiča, še vedno preiskuje. »Pri tem potrjujemo, da se v povezavi z omenjenim postopkom pojavljajo tudi podjetja Extra Lux, DZS in Mladinska knjiga. Poleg tega primera je komisija prejela še eno prijavo na temo postopkov v povezavi z javnim naročanjem pisarniškega materiala, v kateri se pojavljajo navedena podjetja. Tudi ta postopek še poteka, zato vam dodatnih informacij za zdaj ne moremo posredovati,« so nam pojasnili na KPK.

Marjan Dermastija je, kot je sam dejal, seznanjen s tem, da Klemenčičeva komisija primer preiskuje, a je dodal, da se z njim predstavniki komisije niso nikoli pogovarjali.