Leto dni po stečaju Vegrada

Še vedno ni seznama preizkušenih terjatev za upnike, razlog pa je v izjemno velikem številu prijavljenih.

Objavljeno
06. oktober 2011 08.54
Posodobljeno
06. oktober 2011 08.54
Cveto Pavlin, gospodarstvo
Cveto Pavlin, gospodarstvo

Velenje – Tudi leto dni po začetku stečajnega postopka za velenjsko gradbeno podjetje Vegrad stečajna upraviteljica Alenka Gril ni mogla pripraviti končnega seznama preizkušenih terjatev. Sodišče je štirikrat prosila za podaljšanje roka. Četrto prošnjo za podaljšanje do konca letošnjega leta ji je sodišče prve stopnje ugodno rešilo, višje sodišče pa jo je na pritožbo treh upnikov (Hypo Leasinga, Genius Loci in SPL Ljubljana) 6. septembra zavrnilo.

Terjatve prijavilo 2409 upnikov

V izrednem poročilu Okrožnemu sodišču v Celju Grilova pojasnjuje, zakaj ji še vedno ni uspelo oddati osnovnega seznama vseh preizkušenih terjatev. Glavni vzrok je izjemno veliko število prijavljenih terjatev, kakršnega med gradbenimi podjetji v stečaju še ni bilo. Terjatve do Vegrada je v roku prijavilo 2409 upnikov. Za primerjavo, za Cestno podjetje Maribor je bilo terjatev 1536, za Stavbar Gradnje Maribor 468, za MTB Maribor 395 in za Gradišče Cerknica 368.

Dodatna težava pri preizkušanju Vegradovih terjatev je, da jih je slaba polovica, približno 1100, na sodišče prišla zadnje dni pred iztekom roka, da so izjemno obsežne in da nekatere zajemajo več fasciklov. Takšna je bila tudi prijava Hypo Leasinga, ki skupaj z dopolnitvijo zajema 58 strani in jo je sodišče prejelo 6. januarja, dopolnitev pa 7. januarja, to je zadnji dan roka za prijavo terjatev. Številne terjatve vsebujejo več zahtevkov, in sicer denarno terjatev in zahtevek za izločitev premoženja iz stečajne mase.

Terjatve zaposlenih končane

Do 15. julija je stečajna upraviteljica preizkusila vse zahtevke zaposlenih. Bilo jih je 1811, od tega jih je prerekala 287. Med izločitvenimi zahtevki, ki jih je bilo 285, je ostalo nepreizkušenih le pet, prerekanih pa 42. Najslabše je pri navadnih in zavarovanih terjatvah, ki jih je bilo 1024. Preizkušenih je le nekaj več kot polovica (595) in prerekanih 217. Grilova pojasnjuje, da je zaradi izjemno velikega števila zahtevkov sestavila skupine za pregled, in sicer ločeno za terjatve zaposlenih, izločitvene zahtevke, zahtevke bank in lizinških podjetij, navadne terjatve dobaviteljev ter zavarovane terjatve upnikov. Pri pregledu terjatev sodelujejo računovodje, gradbeni strokovnjaki, pravniki in odvetniki.

Delo stečajne ekipe otežuje slabo stanje v Vegradovih poslovnih knjigah, v katerih pogosto niso zavedeni vsi dokumenti (računi, situacije, zahtevki...), na katere se upniki sklicujejo. Poleg tega približno 2000 takšnih dokumentov ni bilo podpisanih, ker jih odgovorni niso pregledali, potrdili ali zavrnili. Stečajna upraviteljica jih je evidentirala, vendar je za njihov pregled treba precej časa, ker je situacije treba preveriti na gradbiščih. Kako obsežni so seznami preizkušenih terjatev, pove podatek, da ima seznam terjatev zaposlenih 355 strani, seznam izločitvenih prijav 199 ter seznam preizkušenih navadnih in zavarovanih terjatev 277 strani. Seznam terjatev, ki še niso bile preizkušene, bo obsegal vsaj 400 strani.

Še več vzrokov je, da stečajna upraviteljica ni mogla preizkusiti 429 terjatev. Med njimi ta, da obračuni na vseh gradbiščih še niso končani, ker so razlike med nekaterimi prijavljenimi terjatvami in stanjem v poslovnih knjigah zelo velike in ker za nekatere terjatve še vedno potekajo pravde. Poleg tega ni bilo mogoče preizkusiti nekaterih terjatev podizvajalcev. Alenka Gril poudarja, da je stečajna ekipa kljub temu vse nepreizkušene terjatve pregledala. Njena ocena je, da bodo med njimi v celoti priznane le redke. Po njenem bodo seznam dokončali kmalu, predvidoma do konca oktobra, najkasneje pa v začetku novembra.