Mark Karpeles z borze Mt. Gox bo mogoče z bitcoini vseeno zaslužil

Profil: kako iz domnevnega goljufa postati potencialni milijarder.

Objavljeno
26. januar 2018 14.33
Posodobljeno
27. januar 2018 11.00
JAPAN-BITCOIN/MT GOX
Andrej Kotar
Andrej Kotar
Nekdanji vodja borze Mt. Gox, ki je nekoč veljala za eno največjih borz za trgovanje z bitcoini, nato pa propadla zaradi domnevne kraje bitcoinov, bo zdaj s propadom borze verjetno zaslužil zelo veliko denarja.

Mark Karpeles
se je rodil v Franciji in po opravljeni srednji šoli nekaj let delal kot razvijalec programske opreme za podjetje Linux Cyberjoueurs, nato se je leta 2009 preselil v Tokio in ustanovil podjetje Tibanne.

Leta 2011 je podjetje Tibanne od programerja Jeda McCaleba kupilo spletno borzo Mt. Gox za trgovanje s kriptovaluto bitcoin in Karpeles je bil njen izvršni direktor vse do njenega propada. Borza Mt. Gox je bila ena prvih in takrat ena največjih borz za trgovanje z bitcoini, saj je ustvarila okoli 80 odstotkov vsega trgovanja z bitcoini, nato je leta 2014 objavila, da je ustavila vse dvige bitcoinov, ker so hekerji menda ukradli več sto milijonov dolarjev kriptovalute, ki so pripadali strankam borze.

Bitcoine so menda ukradli že precej pred javnim razkritjem kraje, borza pa je šele leta 2014 predlagala začetek stečajnega postopka. Karpelesa, ki so ga javno obtoževali slabega vodenja borze, je leta 2015 japonska policija aretirala ter ga obtožila goljufije in poneverbe, ker je na računalniškem sistemu borze menda prirejal finančno stanje in bil prav on odgovoren za izginotje večine bitcoinov. Triintridesetletnega Karpelesa, ki zanika krivdo in še vedno trdi, da so bili za vse krivi hekerski napadi, so julija 2016 po plačilu varščine izpustili na prostost, vendar mora ostati na Japonskem.

Toda japonski zakon o stečaju določa, da je obveznosti treba obravnavati glede na njihovo tržno vrednost ob začetku stečajnega postopka, ki se je začel leta 2014. Takrat je bil bitcoin vreden okoli 500 dolarjev, njegova vrednost pa je medtem precej presegla vrednost 10.000 dolarjev. Borza Mt. Gox je medtem našla nekatere od domnevno ukradenih bitcoinov in ima še vedno na voljo več kot 200.000 bitcoinov, zdaj vrednih več kot dve milijardi dolarjev.

Karpelesov odvetnik trdi, da dobiček, ki je nastal v tem času, pripada propadli borzi Mt. Gox, ne pa uporabnikom, ki so izgubili bitcoine pred nekaj leti. Če bi torej prodali preostale bitcoine borze Mt. Gox po sedanjih cenah in poplačali upnike po cenah iz aprila 2014, bi borzi Mt. Gox še vedno ostala več kakor milijarda dolarjev. In ker je Karpelesovo podjetje Tibanne lastnik okoli 88 odstotkov borze Mt. Gox, bi Karpeles verjetno lahko pospravil v žep velik del tega denarja.