Ljubljana – Prva med enakimi v konzorciju prodajalcev Mercatorja, Pivovarna Laško, je prek spletnih strani Ljubljanske borze sporočila javnosti, da posel z Agrokorjem še ni pokopan, čeprav je zadnjega maja potekel rok za sklenitev dogovora o restrukturiranju Mercatorjevih dolgov po skupnem scenariju.
Ker so v zadnjem času mediji prodajo Mercatorja povezovali s sklenitvijo sporazuma o restrukturiranju do konca maja, je prodajalka največjega deleža Mercatorja, Skupina Pivovarna Laško, na Seonetu objavila novo informacijo o postopku prodaje.
Laščani so pojasnili, da se je konzorcij prodajalcev Mercatorja (Pivovarna Laško, Pivovarna Union, Radenska, NLB, Nova KBM, Gorenjska banka, Prvi faktor–Faktoring, Banka Koper, Hypo Alpe-Adria Bank, NFD, Banka Celje in NFD holding) v prodajnem sporazumu iz junija 2013 oziroma v februarskem aneksu z Agrokorjem dogovoril, da mora biti sporazum o restrukturiranju podpisan najkasneje 31. maja do 14. ure. To se do roka ni zgodilo. Vendar, opozarjajo v Pivovarni Laško, neizpolnitev odložnega pogoja ne vpliva na veljavnost kupoprodajnega sporazuma. Ta velja do 30. junija, dotlej so odprte še vse možnosti. Stranke torej lahko do konca junija odstopijo od kupoprodajnega sporazuma, družba Agrokor pa se lahko odpove pogoju restrukturiranja dolgov.
Pričakovanja medijev, da bo do konca maja prišlo v omenjenem procesu do točke preloma, so slonela na informacijah, da ima Agrokor samo do konca maja čas, da od pogodbe odstopi brez pogodbene kazni; ta je po podpisu aneksa visoka in znaša 15 odstotkov kupnine. Na to so namigovali tudi neuradni viri iz krogov blizu Agrokorja, prek njih pa je kupec poskušal pritisniti na banke, da bi se v pogajanjih o restrukturiranju obveznosti po skupnem scenariju (z novim lastnikom) bolj podvizale. Ivica Todorić je, kot zagotavljajo neuradni viri, zbral poglavitni del denarja za transakcijo, zato hoče posel izpeljati v postavljenih rokih. Torej do konca junija, brez novega podaljševanja.
Banke mu očitno niso prisluhnile. Kje se v pogajanjih zapleta oziroma, kako daleč so pogajalci, pa ni mogoče izvedeti. Po nekaterih razlagah velja za Agrokor bonus nekaznovanega odstopa le, če bi banke izpolnile svoj del obveznosti v pogajalskem procesu. Ker pa jih niso, se lahko rok podaljša za dva tedna, do 12. junija. Dotlej naj bi dorekli vsaj ključne pogoje sporazuma.
A če smo čisto realni: Ne gre samo za dolgoročno preživetje s pomočjo trgovske koncentracije in konsolidacije, ampak je kupca postopek tu in zdaj stal že ogromno časa, energije in na milijone evrov denarja. Zato je verjetnost, da bo samoiniciativno odstopil od pogodbe, ko ima domnevno zagotovljene vire, zelo majhna. Nenazadnje si je Mercator že izpogajal restrukturiranje po scenariju stand alone, s čimer je formalni pogoj iz kupoprodajne pogodbe izpolnjen. Agrokor bi lahko zaključil posel, vendar bi moral verjetno takoj poplačati del Mercatorjevih posojil; stand alone namreč vsebuje klavzulo change of control, po kateri lahko upnice ob spremembi lastništva zahtevajo vsaj delno poplačilo kreditov, pa tudi bonusov iz reprograma.
Vprašamo pa se lahko, ali dosego konsenza med bankami že ovira tudi nova politična negotovost v Sloveniji in obujena nasprotovanja prodaji Mercatorja. Odgovora ne da nihče.