Ljubljana – Na ministrstvu za finance že iščejo kandidata, ki bi zapolnil izpraznjeno mesto neizvršnega direktorja DUTB, je mogoče izvedeti neuradno. Menda sta v igri dva kandidata, tujca z mednarodnimi izkušnjami. Na ministrstvu imen ne razkrivajo, cilj ministrstva pa je, da bi se postopki prestrukturiranja podjetij in prodaje družb na slabi banki nemoteno in uspešno nadaljevali.
Med trenutno najbolj izpostavljene družbe spada tudi kranjska Sava. Včeraj opolnoči se je iztekel rok, do katerega so lahko upniki prijavili svoje terjatve do holdinga Sava, ki je v postopku prisilne poravnave in ima po neuradnih informacijah do svojih upnikov še vedno za 235 milijonov evrov dolga. Doslej se je s prestrukturiranjem Save ukvarjala Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB), ki je z nekaj več kot 100 milijoni evrov tudi največja upnica te družbe. Dobrih 25 milijonov evrov po podatkih iz polletnega poročila Sava dolguje še Gorenjski banki, približno 55 milijonov evrov dolga ima do ostalih poslovnih bank, 26 milijonov evrov je dolga do kupcev obveznic, k temu pa je treba prišteti še za šest milijonov evrov obveznosti do drugih partnerjev.
Glede Save še brez odločitve
A ker je strategija upravljanja državnih naložb predvidela, da mora država v tej družbi ohraniti vsaj četrtinski delež, ki ga ne sme preseči noben zasebni lastnik, se zdaj za odkup DUTB terjatev do Save zanimata tudi Slovenski državni holding (SDH) in Kapitalska družba, ki sta že tretjinska lastnika Save.
»Glede Save še nismo prejeli nobene odločitve,« je za Delo povedal prvi nadzornik SDH Damijan Belič. Nadzorniki so namreč v sredo obravnavali načrtovane aktivnosti holdinga za odkup DUTB terjatev do Save. Kot je mogoče izvedeti, pa je pri tem odprtih cel kup tveganj: ali bo prisilna poravnava sploh potrjena ali pa bo šla Sava v stečaj, saj noben upnik nima 60 odstotkov glasov, in kaj bo s številnimi tožbami med DUTB in Savo. Kot je slišati, se državna upravljavca v ta posle ne nameravata spustiti brezglavo.
Iskanje najboljšega izplena
Za iskanje rešitve, ki bi državi prinesel največji ekonomski učinek, se po naših informacijah zavzema tudi finančni minister Dušan Mramor. Kot je razumeti, se pri tem proučujejo možnosti, ali bi bilo prestrukturiranje bolje opraviti pod okriljem DUTB ali pod taktirko SDH in Kada. Po konverziji terjatev v lastniške deleže pa naj bi v vsakem primeru SDH in Kad poskušala pridobiti delež, ki bi jima omogočil ohranitev četrtinskega lastništva. Državo pri tem zanima le Sava Turizem, a tega zaradi prepletenosti s krovno družbo ni mogoče le odrezati.
Gre za državno pomoč?
Odprto vprašanje pri tem je tudi, ali bi SDH in Kadov odkup terjatev pomenil državno pomoč. Na ministrstvu za finance tega še ne zanjo povedati. Pravijo pa, da bodo to pred morebitno izvedbo transakcije preverili pri evropski komisiji. Pravnica, ki ne želi biti imenovana, pa pravi, da sam odkup terjatev, če bi bil narejen po tržnih cenah, ne bi bil sporen. Za to pa zadostujeta že dve strokovni cenitvi. Bi pa lahko prišlo do državne pomoči pri konverziji terjatev v Savi, kjer bo pomembno, ali bodo poleg državnih upnikov sodelovali tudi zasebni. »Ko bo pripravljen načrt finančnega in poslovnega prestrukturiranja in če bi ta načrt predvideval konverzijo terjatev v lastniške deleže, bi to veljalo za vse upnike, tako zasebne kot tudi državne, ki bodo sodelovali v postopku,« pojasnjujejo na SDH.