Na severu Evrope najboljše razmere za posle in podjetja

Na lestvici EuChama na prvih mestih Danska, Švedska, Finska in Norveška, Slovenija je zdrsnila na 21. mesto.

Objavljeno
07. avgust 2017 14.00
Posodobljeno
07. avgust 2017 16.00
Miha Jenko
Miha Jenko

Ljubljana – Najboljše evropske države za posle so v Skandinaviji, kaže zadnja raziskava Evropske gospodarske zbornice (EuCham). Na prvih mestih so Danska, Švedska, Finska in Norveška, Slovenija pa je z lanskega 19. zdrsnila na 21. mesto.

Raziskava EuChama, ki vključuje 46 držav, je sicer sintetična, zasnovana pa je na povprečju dveh razmeroma verodostojnih kazalnikov, in sicer poročila Svetovne banke o poslovnih razmerah (Doing Business Report) in ocene organizacije Transparency International o percepciji korupcije v posamezni državi (Corruption Perception Index).

Prevlada skandinavskih držav

Skupna ocena EUChama, organizacije s sedežem v Budimpešti, tako meri kakovost celotnega poslovnega okolja in poleg podjetniškega dela vključuje tudi zakonodajo in regulatorne predpise, vladne politike, socialno klimo in druge okoliščine, ki spodbujajo ali pa zavirajo zasebni sektor pri ustanavljanju podjetij in poslovanju na kratek in dolgi rok.

Za povečavo kliknite na grafiko.

Analiza potrjuje, da imajo skandinavske nacije ob že tradicionalno nizki percepciji korupcije tudi najbolj stimulativno poslovno okolje, kar zadeva razmere za ustanavljanje novih podjetij, registracijo lastništva, plačilo davkov, čezmejno trgovanje itd.

EuCham jim je na lestvici prisodil od 84 do 87 točk od stotih. V prvi deseterici držav so sicer še Združeno kraljestvo, ki kljub zapletom z brexitom ostaja na petem mestu, Švica, Nemčija, Nizozemska, Islandija in Avstrija, med novimi članicami Unije pa je najvišje, na 12. mesto, uvrščena Estonija.

Prehiteli sta nas Gruzija in Latvija

Slovenija je sicer rahlo izboljšala oceno iz leta 2016 – pri oceni Svetovne banke smo prejeli 76, pri zaznavi korupcije pa 61 točk od 100 možnih – a sta nas v skupni oceni za las prehiteli Gruzija in Latvija, ki sta sicer slabše ocenjeni pri korupciji, a sta na drugi strani boljši pri oceni poslovnega okolja. Gruzija je sicer ob Albaniji, ki se je s 45. povzpela na 38. mesto, tokrat na lestvici najbolj napredovala, svojo uvrstitev pa so v primerjavi z letom 2016 izboljšale še Romunija (26.), Srbija (34.) in Belorusija (35.).

Korupcija velik problem

Med »starimi« članicami Unije za nami zaostajajo Španija (na 22. mestu), Italija (30.) in Grčija (36.), zadnji dve imata ob tem tudi izrazito slabo oceno pri zaznani korupciji. To slednje sicer še posebej velja tudi za države, ki so se znašle na zadnjih mestih lestvice: Kosovo, Kazahstan, Bosno in Hercegovino, Moldavijo, Rusijo, Azerbejdžan in Ukrajino, ki je s prisojenimi 46 točkami pristala na zadnjem mestu.