Lendava - »Prva dva koraka pri reševanju hčerinske družbe Nafta Petrochem, ki je tri leta zapored poslovala z izgubo - lani v rekordni višini 9,7 milijona evrov -, sta že narejena,« je včeraj povedal
Cveto Žalik, generalni direktor Skupine Nafta. Od januarja, ko je družba postala plačilno nesposobna (insolventna), sta jo s stvarnimi vložki dokapitalizirali dobičkonosni družbi Nafta Strojna in Nafta Geoterm, konec aprila pa jo je še država (ta je edina lastnica Nafte) s 6,6 milijona evrov od skupaj desetih milijonov evrov, kolikor je vlada namenila za dokapitalizacijo te družbe. Po Žalikovih besedah sta že storjena koraka pomembna, ker se je z njima družba izognila stečaju. In ne le to, popoln zlom Nafte Petrochem bi ogrozil obstoj vse Skupine Nafta, čeprav je pet od skupaj devetih družb lani poslovalo z dobičkom. Kljub temu je skupina lani ustvarila 11,12 milijona evrov izgube. Zlom celotne Nafte bi pomenil tudi izgubo 423 delovnih mest. Če bo sanacija Petrochema uspešna, se bo število zaposlenih v vseh družbah zmanjšalo za od 30 do 40 delavcev. V okviru sanacije bodo vsestransko reorganizirali poslovanje tega podjetja, spremembe pa bodo tudi v poslovanju drugih družb. Iz Nafte Petrochem bodo izločili poslovno uspešne dejavnosti, jih organizirali kot samostojne družbe (Formalin in lepila, FF smole in Čistilna naprava) in jih razbremenili bremen preteklosti.
Kot je dejal Žalik, so glavni razlog za triletno zaporedno izgubo družbe Petrochem, ki je največja v Skupini Nafta, izgube pri proizvodnji metanola. Sledijo stroški za izdelavo študij z gradnjo nove rafinerije (400.000 evrov), financiranje nogometnega kluba Nafta (400.000 evrov), neevidentirani stroški (prodaja stanovanj in tako naprej) in računovodske slabitve zaradi zaporednih letnih izgub. Za ugotavljanje predlanske izgube, o kateri so vseh vrst revizorji po dveh letih ugotovili, da je znašala skoraj 2,5 milijona evrov, so plačali 200.000 evrov. »Ker se ukvarjamo z reševanjem družbe Petrochem, se doslej nismo ukvarjali z ugotavljanjem morebitnih krivcev za nastale razmere. To je bolj naloga nadzornega sveta. Dejstvo pa je, da se je NK Nafta v preteklih letih namenjalo veliko preveč denarja, zdaj ga od nas ne dobiva nič,« je povedal Cveto Žalik.