Nekdanji prvi nadzornik Volkswagna odhaja z milijardo v žepu

Borzna vrednost 14,7-odstotnega deleža v Porscheju, ki ga ima Ferdinand Piech, je okoli 1,1 milijarde evrov.

Objavljeno
04. april 2017 17.33
FILES-GERMANY-AUTOMOBILE-PORSCHE-VOLKSWAGEN
Ba. Pa., STA
Ba. Pa., STA
Wolfsburg − Od Volkswagna se poslavlja nekdanji predsednik nadzornega sveta Ferdinand Piech. Njegovo obdobje se izteka s prodajo okoli milijarde evrov vrednega paketa delnic, ki pa ostajajo v lasti družin Porsche in Piech, poročajo tuje tiskovne agencije.

Piech je v ponedeljek sklenil dogovor o odprodaji velikega dela svojega lastniškega deleža v holdingu Porsche, ki z 52,5-odstotnim deležem glasovalnih pravic obvladuje Volkswagen. Porsche je v lasti družin Porsche in Piech, delež 79-letnega Ferdinanda Piecha pa bodo v skladu z dogovorom kupili člani obeh družin, tako da bo ohranjeno lastniško razmerje v avtomobilskem klanu.

Piech je prejšnji mesec povedal, da namerava prodati del svojega 14,7-odstotnega deleža v Porscheju. Borzna vrednost delnic je okoli 1,1 milijarde evrov.

V Avstriji rojeni Piech je vnuk Ferdinanda Porscheja, ustanovitelja znamke Porsche, ki je ustvaril tudi znamenitega Volkswagnovega hrošča. Dolga desetletja je bil eden najpomembnejših akterjev v nemški avtomobilski panogi; vodil je Audi in Volkswagen, leta 2002 pa se je povzpel na čelo Volkswagnovega nadzornega sveta.

S tega mesta se je poslovil aprila 2015, potem ko je izgubil boj za prevlado z nekdanjim izvršnim direktorjem Martinom Winterkornom. Winterkorn je zdržal le pol leta dlje, saj je moral odstopiti, potem ko je izbruhnil škandal, povezan z goljufanjem Volkswagna na okoljskih testih. Piech je razjezil člane svoje družine s trditvami, da je direktorje Volkswagna že februarja 2015 opozoril na težave v zvezi z izpusti.

Zakaj se je Piech odločil ohraniti mini lastniški delež − predvidoma manj kot enoodstotnega −, ni jasno, navaja nemška tiskovna agencija DPA. Vsaj do zaključka transakcije pa namerava ostati v nadzornem svetu Porscheja, kjer sedi že od leta 1981.

Pri Volkswagnu so z novico zadovoljni. »Za nas je gotovo dobro, da je sprejeta odločitev,« je poudaril tiskovni predstavnik koncerna. Ohranitev deleža v rokah družine je po njihovem pomemben pokazatelj kontinuitete.

Dogovor o prodaji lastniškega deleža morajo sicer še odobriti finančni regulatorji in varuhi konkurence v več državah.