Ljubljana – Nekdanji upravljavec državnega premoženja Robert Biček, ki se po sodni poti želi vrniti v službo na SDH, se, kot kaže, spretno izogiba celotnemu poplačilu svojih dolgov. Potem ko se pri nekem podjetju zadolži, prek slamnatega podjetja poišče način za poceni odkup upnikovih dolgov, ki ga nato poravna s svojim.
Pred kratkim smo poročali, kako je Robert Biček prek slamnatega kupca – Nepremičnin Klemenčič – od države za 17.100 evrov odkupil za 28.500 evrov terjatev do družbe Steklarstvo spectrum, ki mu je sam dolgoval 51.000 evrov. Biček je nato naredil pobot sam s sabo, pri tem pa je odštel že pobot, ki ga je s to isto terjatvijo do Steklarstva opravila že finančna uprava. Ista terjatev je bila za pobot tako uporabljena dvakrat, zato je Biček svoj dolg v celoti pokril, še več, zadeva je zdaj na sodišču, saj Biček za Steklarstvo, ki tak pobot seveda spodbija, zahteva celo stečaj, ker da družba zdaj dolguje njemu.
Na ministrstvu za finance menijo, da pri tem ne gre za nič spornega in tudi poslanci so se, čeprav so bili o tej zgodbi posebej obveščeni, s poročilom o prodaji te državne terjatve seznanili brez razprave.
Ustaljeni poslovni model
A to očitno ni edini tak Bičkov primer. Med letoma 2006 in 2008, ko je Biček še vodil koprsko podjetje ACK, mu je njegova hčerinska družba Adria Capital Koper dala več posojil, ki pa jih dolžnik nato ni poplačal. Z ACK se je zaradi očitkov o nepravilnostih poslovno razšel leta 2010. Adria Capital Koper, ki jo vodi Janzek Kek, je nato po sodni poti s tremi tožbami, ki jih je tudi dobila, od Bička neuspešno poskušala izterjati dolg, ki je znašal okoli 1,4 milijona evrov.
Infografika: Delo
Vendar jo je, kot kaže, Biček prehitel. Adria Capital Koper je namreč Gorenjski banki iz revolving kreditov dolgovala 6 milijonov evrov in omenjena banka se je novembra 2015 odločila te terjatve prodati prek javnega razpisa. Iz dokumentov, s katerimi razpolagamo v uredništvu, izhaja, da je na podlagi tega razpisa terjatve do Adria Capitala 27. januarja lani kupilo podjetje Fin Tra, a ne vseh šest milijonov, ampak 1,45 milijona evrov, torej približno toliko, kot je znašal Bičkov dolg do Adrie Capitala. Fin Tra je nato še isti dan kupljeno terjatev prenesel na Roberta Bička, ki je takoj za tem kupljeno terjatev do Adria Capitala pobotal s svojim dolgom do Adria Capitala. In ker je terjatev za 46.000 evrov presegala njegov dolg, zdaj skupaj z Gorenjsko banko zahtevata celo stečaj Adria Capitala.
Do milijona z nič prihodki
Koliko je družba Fin Tra, katere lastnica in zastopnica je Svetlana Mihalj, Gorenjski banki odštela za omenjeno terjatev, nismo izvedeli. Pogled v javno dostopne podatke pa razkrije, da je Fin Tra, ki nima nobenega zaposlenega, imela leta 2015 nič prodajnih ali drugih prihodkov, leta 2016 pa vsega 650 evrov prihodkov od prodaje, s čimer je ustvarila 305 evrov čistega dobička. Lani je imela za 17.000 evrov sredstev.
Adria Capital ji je februarja 2016 poskušala na uradni naslov na Slovenski cesti v Ljubljani izročiti pošto, vendar se je ta vrnila z oznako »Ni dvignil«. Na Pošti Slovenije so jim pojasnili, da oznake Fin Tra na tem naslovu niso našli, zato pošiljke niso mogli dostaviti. Tudi mi nismo tam našli njihovega imena, na telefonski številki, ki je kot njihova navedena na spletu, pa se je oglasilo drugo podjetje.
Ali je torej šlo za usklajeno operacijo z Gorenjsko banko, kjer je bil Fin Tra le slamnati kupec, kot so prepričani v Adrii Capital? Biček je bil konec leta 2015 še uslužbenec Slovenskega državnega holdinga (SDH), čeprav so proti njemu že tekli postopki za izredno odpoved delovnega razmerja zaradi domnevne kršitve notranjih pravil. SDH je bil v tistem času solastnik Save, ta pa največja lastnica Gorenjske banke. Poleg tega je Biček pred tem skrbel za upravljanje Adrie Aiways, kjer je bila kot upnik vpletena tudi Gorenjska banka. Ali je Biček torej službeno sodeloval z Gorenjsko banko na SDH niso hoteli povedati, saj da so delovne naloge zaposlenih interne narave in jih javnosti ne razkrivajo. Tudi Biček na naša vprašanja ni odgovoril.
Oškodovanje upnikov
Ker je bila Adria Capital v času omenjenega odkupa terjatve in nato pobota že v insolvenčnem postopku (poenostavljena prisilna poravnava) v družbi opozarjajo, da je prišlo pri tem do neupravičenega prednostnega poplačila enega od upnikov, torej Roberta Bička, ki bi to kot stečajni upravitelj moral vedeti. Ker je upnica družbe tudi Gorenjska banka, so prepričani, da je šlo to tudi v škodo Gorenjske banke, na kar so, kot izhaja iz dokumentov, upravo banke večkrat tudi opozorili.
Z vprašanji o tem smo se obrnili tudi na Gorenjsko banko, kjer konkretnih odgovorov nismo dobili, saj da skladno z bančno prakso poslovnih razmerij med banko in posameznimi komitenti ne razkrivajo. »Vsekakor pa banka, izvaja (in je izvajala) vse potrebne aktivnosti za zaščito svojih interesov in sicer tako v rednih kakor tudi v stečajnih in izvršilnih postopkih,« so zatrdili.
Biček si kljub številnim spornim poslom prizadeva, da bi se vrnil na mesto upravljavca državnega premoženja na SDH, saj je proti nekdanjemu delodajalcu sprožil delovni spor, ki pa še ni končan.