Slovenj Gradec – Kljub velikemu zanimanju kupcev za Prevent Thierry Brasil se na današnji dražbi ni pojavil nihče, ki bi bil za Preventovo hčerinsko družbo pripravljen odšteti 2,7 milijona evrov. Sledijo novi poskusi in dodatno znižanje izklicne cene.
Stečajni upravitelj Boris Kastivnik se o načinu nadaljnje prodaje še ni odločil, po izkušnjah v tem in drugih stečajnih postopkih daje prednost zavezujočim ponudbam ali javnim dražbam, o katerih meni, da so transparentnejše od nezavezujočega zbiranja ponudb in neposrednih pogajanj s kupci. Prav tako še ni znano, za koliko bo cena premoženja tokrat znižana, saj je odvisna tudi od mnenja upniškega odbora in ločitvenih upnikov. Zadnjih pri Preventu Thierry Brasil sicer ni, pri nepremičninah v Pamečah, ki so ostale neprodane po četrtkovi dražbi, pa je ločitveni upnik ena od bank.
Smešno nizka cena ali izguba delovnih mest?
Za brazilsko družbo je, tako pravi Kastivnik, še aktualna nezavezujoča ponudba, ki pa je doslej ni sprejel, saj je bila občutno prenizka. »Dejstvo pa je, da se vrednost premoženja v resnici določa v postopku ponudbe in povpraševanja ter je nižja od knjigovodsko ocenjene vrednosti.« Ta je bila ob stečaju Preventa Global med 65 in 69 milijoni evrov, do natančne vrednosti manjka še cenitev hčerinske družbe v Moldaviji, ki bo po Kastivnikovih napovedih v kratkem prav tako naprodaj. V stečajnem postopku so doslej unovčili za 21,8 milijona evrov premoženja, največ s prodajo delnic AB Plastik (17 milijonov evrov). Z izkupičkom so delno poplačali ločitvena upnika Abanko in NLB ter v celoti prednostne terjatve zaposlenih v Preventu Globalu.
Za radeljski obrat, ki ga je najel Boxmark iz Kidričevega in kjer je delo dobilo 350 nekdanjih delavcev Preventa Globala, je Kastivnik po dveh neuspelih dražbah dobil nezavezujočo ponudbo, ki jo je označil za smešno nizko. »Ponudnika sem pozval na pogovor, a glede na veliko razliko do tržne vrednosti mislim, da dogovora ne bo.« Boxmark ima v skladu s sklepom sodišča možnost najema prostorov še za tri mesece, Kastivnik pa je pri prodaji razpet med pričakovanji upnikov po čimprejšnjem poplačilu ter grožnjo Boxmarkovega odhoda in posledično izgubo 350 delovnih mest. Sodišču bo za zdaj predlagal še eno podaljšanje najemne pogodbe za nadaljnjega pol leta. Prenizka je bila tudi ponudba za sklop nepremičnin v Mislinji, kjer ločitveni upnik ni dal soglasja za prodajo, saj je bila ponujena cena nižja od polovice likvidacijske vrednosti.
Aerodrom Maribor obremenjen z dolgovi
Če višje sodišče ne bo ugodilo pritožbi ločitvenega upnika Eurocityja in bo dovolilo prodajo Aerodroma Maribor za 100.000 evrov, bo ob plačilu kupnine novi lastnik obremenjen še s krediti, ki jih je Aerodrom najel zase (dobra dva milijona evrov) ter za potrebe Preventa Global (hipoteka v višini dobrih 7 milijonov), poplačati pa bo moral tudi obveznosti iz tekočega poslovanja. »NKBM bi lahko takoj sprožila izvršilni postopek, a v tem primeru bi bilo vsake dejavnosti na tej lokaciji konec,« ugotavlja Kastivnik. Prodajo otežuje tudi koncesija, ki jo podaljšujejo vsako leto. »Država bo morala predlagati druge možnosti, saj potencialni kupci, večinoma iz tujine, postavljajo kot glavni pogoj za nakup koncesijo, ki je ne bo treba obnavljati vsako leto, temveč jim bo dana za daljše obdobje.«
Avgusta sledi še dražba manjšega dela opreme Preventa Mislinja ter septembra 35-odstotnega deleža družbe Lamiteks.