Notarki grozi kazenska ovadba

Marjan Batagelj zatrjuje, da bo novo vodstvo Certe holding kmalu operativno.

Objavljeno
10. november 2017 21.42
Skupščina podjetja Certa Holding. Marjan Batagelj po končani skupščini. Cerkno, Slovenija 30.oktobra 2017. [Certa Holding,Batagelj Marjan,varnostniki,varnostne službe,Cerkno,Slovenija]
Blaž Močnik
Blaž Močnik

Cerkno – Čeprav sta 30. oktobra hkrati potekali dve skupščini družbe Certa holding (CH), je Ajpes objavil zapisnik tiste, ki je bila v občinskih večnamenskih prostorih. Sonja Železnik, notarka »skupščine na parkirišču«, je umaknila zapisnik z registrskega sodišča.

Skupščino pred stavbo je domnevno izpeljala skupina delničarjev, povezanih v neformalno civilno pobudo Ozaveščena Cerkljanska, in prek notarke Sonje Železnik iz Ilirske Bistrice prva oddala zapisnik sodišču. Vendar ga registrski sodnik ni registriral, so nam sporočili z novogoriškega sodišča: »Objavljen je bil samo en zapisnik, in to tisti, pri katerem so bili podani z zakonom predpisani pogoji, med katerimi je tudi ta, da ga vloži upravičeni subjekt. V zakonu o gospodarskih družbah je določeno, da mora v 24 urah po koncu skupščine registru notarsko overjen prepis zapisnika in prilog poslati poslovodstvo.«

Prepričani, da so jih opazili

Notarka je očitno klonila pod pritiski, tudi pod grožnjo odvetnika Bojana Pečenka – najbrž sokrivca za farso na lanski skupščini holdinga, ki se je izkazala za nično –, pooblaščenca novega vodstva CH in voditelja sočasne skupščine, ki ji je v dopisu očital nevednost, malomarnost, zavestno načrtno ter nedopustno in nezakonito sodelovanje, ki da ima znake kaznivih dejanj. Napovedal ji je tudi kazensko ovadbo in prijavo notarski zbornici. Železnikova zadeve ni hotela komentirati, na zbornici pa so nam povedali, da prijave zaradi dogajanj na skupščinah CH za zdaj niso prejeli.

V civilni pobudi so za Delo pojasnili, da so skupščino imeli na parkirišču, ker da nezakonita in nična uprava CH prek varnostne službe ni dovolila vstopa vsem pravilno prijavljenim delničarjem na skupščino v stavbo, »zato je 21. redna skupščina CH potekala na parkirišču pred stavbo, popolnoma legitimno in legalno«. Povedali so, da so jo izpeljali na podlagi sklica skupščine: »Prepričani smo bili, da jo bodo novinarji vsaj opazili, vendar najverjetneje zaradi varnostnih pregrad, ki so omejevale gibanje pred stavbo VCC, to ni bilo mogoče. Poleg tega je parkirišče na levi strani stavbe, novinarji pa so bili samo na desni, pred močno zastraženim vhodom.« In zakaj skupščine v izjavah nato nikomur niso omenili? »Ker smo urejali pravne zadeve o izpeljani skupščini in morali z notarko v Ilirsko Bistrico overiti podpise.«


Marjan Batagelj, direktor Postojnske jame. Foto: Jure Eržen/Delo

Zanimivo je, da je bil predlagatelj skupščine Jožef Močnik navzoč na skupščini v stavbi, v nadzorni organ družbe pa izvoljen na sočasni. Podobno velja za malega delničarja Sergeja Racmana, ki ga je izvoljeni nadzorni odbor vzporedne skupščine pozneje imenoval za direktorja CH. Oba sta po naših informacijah napovedala tudi izpodbojne tožbe skupščine, ki sta ji prisostvovala.

Na meji kriminala

Marjan Batagelj
, direktor Postojnske jame, ki je lastnica skoraj polovice delnic holdinga, in glede na zapisnik skupščine predsednik novega nadzornega odbora, je prepričan, da sta Močnik in Racman s tem dala tej skupščini legitimnost. »Vse se je dogajalo na meji kriminala,« je poudaril. Pričakuje, da bo novo vodstvo, ki je za direktorja imenovalo Boruta Piriha, z vpisom v register operativno že prihodnji teden.

Civilna pobuda pa napoveduje izpodbojne tožbe, s tem, da je za direktorja imenovala poslovneža s skrhanim ugledom, pa očitno nima težav: »Racman ima kapital, značaj in voljo, predvsem pa znanje, da bo znal urediti razmere. Je najprimernejši kandidat, ki lahko izvede razvojni program, predstavljen delničarjem pred obema sklicanima skupščinama. Ali Pirih sodi v koncept razvoja Cerkljanske glede na njegove nezakonite poteze v preteklosti? Je vodstvo, ki pusti sodnika pred zaprtimi vrati primerno, da še naprej vodi holding?«