Mariboru – Ob stečaju podjetja Marles Pohištvo leta 2001 tudi prihodnost za podjetje Marles Hiše ni bila obetavna. Danes je položaj povsem drugačen, še posebej lani so dosegli zelo dobre rezultate, zlasti pri izvozu, kjer je bil promet polovico večji kot leta 2015.
Letos mineva 75 let od začetka proizvodnje lesenih montažnih objektov mariborskega podjetja. V poslovanju je doživelo boljše in slabše čase, zadnjih nekaj let pa so krivulje stalno usmerjene navzgor. Marles sodi med največje slovenske proizvajalce in izvoznike lesenih objektov, lani so največ prihodkov ustvarili v Nemčiji, sledijo trgi Avstrije, Švice in Italije, kjer je podjetje navzoče že vrsto let.
Celoten lanski promet je znašal 18,9 milijona evrov, zaradi skoraj tretjinskega povečanja prihodkov so dodatno zaposlili 20 ljudi, med njimi tudi visoko izobražene univerzitetne inženirje gradbeništva, inženirje lesarstva pa tudi druge tehnično izobražene kadre. Glede na že sklenjene in potencialne posle novo zaposlovanje načrtujejo tudi letos, večina kadra pa po besedah direktorja podjetja Bogdana Božaca prihaja z mariborske gradbene fakultete oziroma iz lokalnega okolja. Kot pravi, si želijo še več strokovnih in kvalificiranih sodelavcev.
Direktor Marlesa Bogdan Božac. Foto: Tadej Regent/Delo
Več tujine, železni repertoar družinske hiše
Rezultati poslovanja bi bili po mnenju Božaca lahko še boljši, če bi v Sloveniji normalno deloval trg javnih naročil. A ta je po njegovih navedbah skoraj popolnoma usahnil oziroma je postala edini kriterij na razpisih najnižja cena, kjer praviloma zmagujejo manjša inženirinška podjetja, ki pa po mnenju direktorja po znanju, izkušnjah in kakovosti ne morejo konkurirati Marlesu. Božac je prepričan, da bi bilo zato treba javna naročila temeljito spremeniti. Podjetje se je zato bolj usmerilo v tujino; med drugim so postavili vrtec v Malinski na Hrvaškem, gradijo večnamensko dvorano v Istri.
Osrednja ponudba pa ostajajo družinske, po željah kupcev zasnovane hiše, tipsko zasnovani objekti so le še izhodišče za kreiranje novih. Lani so na slovenskem trgu podpisali 65 odstotkov več prodajnih pogodb kot predlani, prihodke v tujini pa so povečali za 49 odstotkov.
Eden od novih adutov je mobilni leseni dom, vzorčni primer je trenutno razstavljen na Dunaju. To je lesena mobilna bivalna enota s karakteristikami dvo- oziroma dvoinpolsobnega stanovanja. Enoto v celoti izdelajo in opremijo v proizvodnih prostorih, nato pa v enem kosu prepeljejo na lokacijo, kjer jo je treba zgolj postaviti na točkovne temelje in priključiti na komunalne priključke. Primerni so za individualne turistične ali počitniške objekte ali za večja počitniška naselja mobilnih enot. S fotonapetostno elektrarno na strehi lahko bivalna enota postane energetsko samozadostna.