Novinarji: Realna nevarnost izčrpavanja Večera

DNS, Večerov Aktiv: Prihaja nestrateški lastnik. AVK: Novi lastniki Večera še niso priglasili koncentracije.

Objavljeno
11. julij 2014 13.53
Posodobljeno
11. julij 2014 14.18
VEČER
Ma. B., notranja politika, Ni. Č., Delo.si
Ma. B., notranja politika, Ni. Č., Delo.si

Ljubljana − Ministrstvo za kulturo pričakuje od podjetja Dober večer, ki je v četrtek kupilo časopisno hišo Večer, da se bo zavedalo svoje velike odgovornosti za prihodnost časnika, ki ima v slovenskem medijskem prostoru dolgo tradicijo.

Minister: Kupec Večera ima veliko odgovornost

Časnik Večer spada med najstarejše slovenske dnevnike in ima velik pomen pri zagotavljanju pluralnega in raznolikega medijskega prostora, opozarjajo na ministrstvu. Pri tem minister za kulturo Uroš Grilc tudi pričakuje, da verjetni novi lastnik Večera te prihodnosti ne razume samo kot racionalizacijo poslovanja, ki jo je že napovedal, ampak predvsem kot strateško dolgoročno vlaganje v vsebinski in tehnološki razvoj ter seveda v človeški potencial obstoječega časnika.

Ministrstvo za kulturo je podjetju Dober večer, ki je v lasti Uroša Hakla in Saše Todorovića, še pred prodajo dalo soglasje za nakup. Zakon o medijih ministrstvu nalaga varovanje pluralnosti in raznovrstnosti medijev, in sicer tudi tako, da omejuje ustavno pravico do svobodne gospodarske pobude. To v konkretnem primeru pomeni, da je pri pridobivanju kapitalskega deleža ali deleža glasovalnih pravic v premoženju izdajatelja splošnoinformativnega tiskanega dnevnika ali televizijskega oziroma radijskega programa treba pridobiti predhodno soglasje ministrstva.

DNS: Prodaja je tekla netransparentno

V Društvu novinarjev Slovenije, Aktivu Večer in Zastopstvu uredništva ČZP Večer so v skupni izjavi opozorili, da »obstaja realna nevarnost izčrpavanja in vzpostavitve poslovnega modela predvsem na temelju ostrih rezov, tudi v novinarsko delo. Z vnaprejšnjo napovedjo o odpuščanju 53 zaposlenih sta Hakl in Todorović utemeljenost navedenih bojazni potrdila že sama«.

Delo je Večer prodalo kupcu, ki je lobist in tudi v predkazenskih postopkih v zadevi pomurski zakon, zato novinarje skrbi, »da naj bi kupci že predhodno dobili soglasje enega od regulatorjev, ministrstva za kulturo, kar vnaša dvom v transparentnost postopkov«.

Prepričani so, da v Večer ne prihaja strateški lastnik, ki bi podjetje novinarsko in sicer razvojno okrepil ter finančno konsolidiral, »ker bo Večer prevzemal z dolžniškim kapitalom«.

»Večer kot eden pomembnih medijev v Sloveniji dobiva lastnike, ki javno niso razkrili virov financiranja in niso dali nobenih formalnih zavez, da bodo medij ohranili. Da teh zagotovil v kupo-prodajni pogodbi ni, je v izjavi za današnje Delo potrdila sama predsednica uprave prodajalca Irma Gubanec,« še sporočajo v Društvu novinarjev Slovenije.