Čeprav nas od zaključka leta loči le še nekaj tednov, lahko tehnološki sektor že razglasimo za absolutnega zmagovalca. Do začetka decembra so tehnološkega podjetja povprečno zrasla za 32,8 odstotka. Analitiki pričakujejo, da se bo trend rasti nadaljeval tudi prihodnje leto. Potencial vidijo v podjetjih, ki se ukvarjajo s spletno varnostjo, saj ob vse več kibernetskih napadih obstaja potreba po močni in konsolidirani industriji. Družba za tržne raziskave IDC ocenjuje, da bo panoga spletne varnosti do leta 2020 vredna že 48,5 milijarde dolarjev.
Eno od uspešnih podjetij na področju internetne varnosti je izraelski CyberArk Software, ustanovljen davnega leta 1999. Osredotočeni so na razvoj programske opreme za preprečevanje zlorabe privilegiranih računov. Privilegirani računi imajo dostop do bančnih računov in zakonodaja nalaga ustrezno zaščito. Podjetju zaupa več kot 3450 strank, med katerim je kar nekaj velikih imen, kot so Vodafone, Orange, ING Group, Motorola, Duracell, Revlon. CyberArk največ svoje prodaje ustvari v Severni in Južni Ameriki (62 odstotkov), sledijo Evropa, Afrika in Bližnji vzhod (32 odstotkov) ter Jugovzhodna Azija in Avstralija (šest odstotkov).
Zadnjih pet let se prihodki podjetja nenehno povečujejo, letos naj bi znašali 257 milijonov dolarjev, 18,6 odstotka več kot lani. Dobička naj bi bilo za 40 milijonov dolarjev. Je pa vrednotenje podjetja zelo visoko, saj multiplikator dobička dosega 68. Za lažjo predstavo, ta kazalnik osrednjega ameriškega indeksa S & P 500 je 22,4. Toda visok multiplikator dobička je v tem primeru posledica pričakovanj vlagateljev, da se bodo dobički srednjeročno zelo hitro povečevali in so zanje pripravljeni plačati premijo. Treba bi še bilo omeniti, da CyberArk ni zadolžen.
Delnica je od začetka leta izgubila osem odstotkov, kar je večinoma posledica razočaranja nad poslovnimi rezultati v drugem četrtletju. Takrat je bilo prvič, da CyberArk ni dosegel napovedanih rezultatov in se je pri vlagateljih pojavil dvom o zmožnosti nadaljevanja dosedanje rasti. Toda trendi v panogi kažejo, da se rast šele začenja.
Uredba Evropske unije o spletni varnosti, formalno imenovana GDPR, bo začela veljati maja 2018. Regulativa se nanaša na vsa podjetja, ki obdelujejo osebne podatke državljanov EU, za kršitelje pa so predvidene kazni. Podjetja v zasebnem in javnem sektorju bodo morala ustrezno hraniti podatke državljanov EU, za kar bo večina najela zunanje izvajalce, saj je razvoj takšnega sistema predrag. Po podatkih Svetovnega gospodarskega foruma so največje tveganje pri poslovanju v ZDA letos pomenili prav kibernetski napadi. Po ocenah podjetja McAfee vdori zlonamernih programov stanejo globalno gospodarstvo od 300 do tisoč milijard dolarjev na leto. Finančni sektor, maloprodaja in zdravstvo so najbolj izpostavljeni.
CyberArk torej deluje v perspektivni panogi, pri čemer ima na eni strani možnost, da se utrdi kot eden glavnih igralcev, na drugi pa bi lahko končal tudi kot zanimiva prevzemna tarča za veliko korporacijo, ki si želi prodreti v to nišo. Rahlo znižanje cene delnice posledično lahko pomeni idealno nakupno priložnost za vlagatelje, ki iščejo dolgoročne naložbe z ogromnim potencialom za rast. Ko bo čas, da spet potegnemo črto ter razglasimo zmagovalce in poražence naslednjega leta, znajo podjetja, ki razvijajo in prodajajo programsko opremo za spletno varnost, končati na strani zmagovalcev.