Ljubljana - Durs je v letošnjem letu pozval d.n.o.-je (družbe z neomejeno odgovornostjo), da vložijo davčni obračun in plačajo davek tudi za nazaj (se samoobdavčijo), in sicer vse od leta 2007 dalje. Kot pravijo v Obrtno-podjetniški zbornici (OZS), Durs vse do letošnjega leta ni zastopal stališča, da se dobički d.n.o. tudi dohodninsko obdavčijo, zato opozarjajo, da gre za »absurdno početje«, ki bo za mnoge obrtnike in podjetnike »hud udarec, ki bo ne nazadnje obremenil tudi slovensko gospodarstvo,« so zapisali v odzivu.
Mnenje Dursa je vsebinsko sporno, saj skoraj nihče od naslovnikov, niti strokovnjaki, niso razumeli sporne zakonske določbe tako, kot jo je tolmačil Durs, menijo na OZS. Davčni predpis je v kombinaciji s statusnim predpisom, ki ureja pravila pripisov dobičkov h kapitalu v d.n.o., preohlapen, mestoma tudi nejasen, tako da d.n.o. kot davčni zavezanec iz njega ne more povsem pravilno razložiti svoj davčni položaj. »Nejasne davčne predpise bi morali prepoznati kot ustavno sporne,« pojasnjuje Iztok Mohorič, davčni svetovalec pri OZS. Po njegovih besedah zakon o gospodarskih družbah, dovolj jasno določa, da je pravilo glede možnosti pripisov dobičkov k deležem družbenikov dispozitivne narave in kot tak predmet prostega urejanja med družbeniki. Durs bi moral torej v svojem izvajanju slediti logiki te osnovne statusne določbe in šele nato presojati davčni položaj d.n.o. in njegovih družbenikov.
Zlasti nevzdržno pa je, da tovrstno pojasnilo Dursa lahko zavezanec izpodbija šele, ko mu ta z odločbo naloži davčno obveznost in po tistem, ko mu obenem z odločbo naloži še plačilo kazni, saj izogib samoobdavčitvi z uporabo instituta samoprijave v vsakem primeru smatra za prekršek. Na tak način v večini primerov dobesedno izsili od d.n.o.-jev, da kljub vsem utemeljenim dvomom in argumentom podajo samoprijavo, s čimer se družbe dokončno odrečejo vsakršnemu vsebinskemu ugovoru na protizakonito početje Dursa, še opozarja Mohorič.
Podjetniški svetovalec Blaž Radujko je prepričan, da je nastala situacija bodisi posledica skrajno ozkoglednega razmišljanja bodisi jasne namere Dursa, da za vsako ceno izkoristi »novo tržno nišo«, tj. da pobere na silo čim več davkov.
Člani OZS: Dodaten davek nas bo zelo prizadel
S problemom dvojne obdavčitve se soočajo mnogi obrtniki in podjetniki, člani OZS. Med njimi je tudi Slavko Miklič, lastnik hotela Miklič, ki je nad početjem Dursa ogorčen: »Nepravično je, da moramo za nazaj plačati davek, za katerega do sedaj sploh nismo vedeli. Dodaten davek nas bo zelo prizadel, saj moramo zlasti v teh kriznih časih nerazporejena sredstva družbe vlagati v nove investicije,« je povedal za OZS.
Zaskrbljen je tudi Miroslav Naglič, lastnik Elektronike Naglič: »Durs nas s pozivi sili, da svoj poslovni dobiček iz preteklih pet let obdavčimo dvakrat. Dvakrat po 20-odstotna obdavčitev torej, pri čemer bi morali pri drugi obdavčitvi Dursu plačati še predpisane zamudne obresti. Ob odprtju družbe sem se zavedal objektivnega tveganja, da d.n.o. pomeni družba z neomejeno odgovornostjo, torej da za svoje poslovanje odgovarja družbenik z vsem svojim osebnim premoženjem. Naša poslovna filozofija je do sedaj bila, da smo skoraj vse poslovne dobičke po obdavčitvi puščali v družbi, da smo z njimi lahko širili svoje poslovanje in smo lahko vlagali v razvoj dejavnosti. Na način, kot to počne Durs, pa smo na dobri poti, da v Sloveniji uničimo malo podjetništvo.«
Na OZS se med tem, ko so zaradi sporne obdavčitve mali obtniki na nogah, sprašujejo, zakaj se na problem dvojnega obdavčenja dobička ne odzovejo odvetniške družbe, ki so v večini primerov tudi registrirane kot d.n.o.