Parsek dobil več kot dvomilijonsko investicijo

Evropski zasebni sklad bo z investicijo omogočil zaposlovanje IT-strokovnjakov v Ljubljani in širitev na trgu.

Objavljeno
29. marec 2017 13.24
reut*evri
Barbara Pavlin
Barbara Pavlin

Ljubljana − Slovensko informacijsko tehnološko podjetje Parsek, ki je specializirano za informacijske tehnologije v zdravstvu, je dobilo 2,3 milijona evrov investicije mednarodnega upravljavca skladov tveganega kapitala 3TS Capital Partners, ki bo v zameno dobil manjšinski lastniški delež. Večinska lastnika ostajata glavni izvršni direktor Janez Bensa in poslovni direktor Gašper Čehovin.

Evropski zasebni sklad, ki se usmerja v visokotehnološka podjetja, bo z investicijo omogočil pospešen razvoj podjetja Parsek in zaposlovanje vrhunskih IT-strokovnjakov v Sloveniji. V prihodnjih šestih mesecih bodo tako zaposlili sedem novih razvojnih inženirjev, nato pa še pet. Ti se bodo pridružili 40-im sodelavcem v Ljubljani, predvsem v produktnem in implementacijskem oddelku.

»Parsek je stabilno in uspešno tehnološko podjetje z zanimivim potencialom za rast na globalni ravni. Inovativna platforma, ki so jo razvili, pomaga deležnikom v zdravstvu izboljšati njihove interakcije s strankami in pacienti, digitalizacijo procesov, nižje stroške storitev, povečanje učinkovitosti in dvig konkurenčnosti, hkrati pa zagotavlja bolj celovito in povezano izkušnjo za pacienta,« je komentiral investicijski direktor pri 3TS Capital Partners Svetoslav Stefanov. Dodal je, da področje e-zdravstva beleži hitro rast in ima velik potencial, zaradi staranja prebivalstva in vse več naprav, ki so v uporabi.

Svetoslav Stafanov Foto: Tomi Lombar/Delo

Investitorja so prepričali trije ključni dejavniki. Prvi je ambicija investiranja v perspektivno panogo eHealtha/mHealtha. Drugi je Parsekov učinkoviti poslovni model in kakovostna prisotnost na največjih trgih EMEA, tako prek partnerske mreže kot realiziranih referenc. Tretji pa je tržno zelo zaželen produkt Vitaly, ki je nastal kot plod dolgoletnih izkušenj na področju digitalne transformacije različnih industrij.

Parsek je specializiran za informacijske tehnologije v zdravstvu. Njihova ključna dejavnost je razvoj spletnih platform, ki omogočajo integracijo in medsebojno povezovanje zdravstvenih rešitev za sodelovanje in vključevanje različnih deležnikov na področju zdravstva in oskrbe. Sedež podjetja je na Dunaju, razvoj pa poteka v Ljubljani. Partnerje imajo v Nemčiji, Avstriji, Švici, Franciji in Italiji, Veliki Britaniji, na Irskem in Bližnjem vzhodu.

»Leta 2012 je Parsek pričel implementirati zelo agresivno nišno strategijo, s katero smo naslovili potrebe digitalizacije zdravstvene panoge. Po prvih referenčnih namestitvah je naš produkt Vitaly zdravstveni portal Cisco umestil na svoj globalni cenik,« pravi poslovni direktor in partner v podjetju Gašper Čehovin. Kljub temu širitev na severnoameriškem trgu kratkoročno ni v načrtu. Zaradi posebnosti trga je namreč treba zelo premisliti, kakšni bodo koraki vstopa na trg, kar je povezano tudi s financami.

Okrepili se bodo na obstoječih trgih

»Namen trenutne investicije je dodatno spodbuditi mednarodno prisotnost Parseka na ciljnih trgih, okrepiti aktivnosti produktnega razvoja in razviti organizacijske funkcije, ki bodo zagotavljale hitro rast poslovanja,« pravi glavni izvršni direktor in partner podjetja Janez Bensa in dodaja, da so z investitorjem zastavili in implementirali zelo podroben načrt porabe sredstev, namenjenih dodatnemu zaposlovanju produktnih strokovnjakov v Ljubljani in vzpostavitvi neposredne prisotnosti na trgih, kjer Parsek že uspešno posluje prek poslovnih partnerjev.

Janez Bensa Foto: Tomi Lombar/Delo

Tako bodo na omenjenih trgih odprli podružnice. Na Dunaju, od koder poteka večina prodajnih aktivnosti, jo že imajo, prihodnje leto pa bo najprej na vrsti Pariz, ki mu bo sledila Velika Britanija. S tem se bo Parsekovi ekipi v 18 mesecih pridružilo tudi 10, pretežno tujih, strokovnjakov, ki bodo pomagali razvijati trg in lokalno prodajno mrežo.

»Zavedamo se kompleksnosti izziva digitalne transformacije v zdravstvu, saj trenutno sodelujemo že s tretjim inštitutom, specializiranim na področju poslovnega modeliranja na izbranem področju. Po uspešnem sodelovanju z Inštitutom za ekonomska raziskovanja v Ljubljani, smo zdaj močno povezani s strokovnjaki Fraunhofer FOCUS iz Berlina,« je še povedal Čehovin.

Sklad 3TS Capital Partners sicer zagotavlja kapital za širitev in odkup finančnih sredstev za mala do srednje velika podjetja v rastočih sektorjih, kot so tehnologija in internet, mediji in komunikacijska tehnologija ter druge storitve, ki jih podpira tehnologija.

V podjetja pa vstopajo tudi kot aktivni partnerji vodilnih. Tako se bodo pridružili tudi upravnemu odboru Parseka. Skupna vrednost njihovih preteklih in trenutnih 3TS skladov je več kot 300 milijonov evrov. Sredstva zanje pa med drugim zagotavljajo Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD), Cisco in Evropski investicijski sklad.