Velenje, Valjevo − V tovarni hladilno-zamrzovalnih aparatov Gorenje Valjevo, ki je zrasla iz nič, so danes praznovali desetletnico poslovanja v Srbiji. Gorenje je sicer na srbskem trgu že 65 let, v proizvodnjo pa vlaga v novejšem času.
V tovarni v Valjevu so v desetih letih izdelali več kot pet milijonov hladilnikov, zaposlujejo 1500 delavcev in sodelujejo z več kot 60 lokalnimi dobavitelji, načrtujejo pa povečanje proizvodnje in dodatno zaposlovanje.
Gorenje ima v Srbiji tri tovarne, in sicer za proizvodnjo aparatov za dom, za proizvodnjo orodij za avtomobilsko industrijo in za belo tehniko. Vanje je doslej vložilo 136,8 milijona evrov, v njih pa zaposluje 2500 delavcev.
»Valjevo je za Gorenje center programa hladilno-zamrzovalnih aparatov, kjer je tehnološki proces na izjemno visoki ravni. V desetih letih se je tovarna Gorenje Valjevo vseskozi razvijala in danes z njenih proizvodnih linij prihajajo aparati za vseh 90 trgov Skupine Gorenje ter pod vsemi našimi blagovnimi znamkami. Srbijo v Skupini Gorenje obravnavamo kot del domačega trga in ambiciozno načrtujemo naš tamkajšnji razvoj,« je ob obletnici dejal predsednik uprave Gorenja Franjo Bobinac.
Med največjimi srbskimi izvozniki
Iz Valjeva v Srbijo in tujino, največ v Nemčijo, Slovenijo, Rusijo in na Češko, vsako leto pošljejo okoli 0,8 milijona aparatov in izvozijo več kot 90 odstotkov proizvodnje v vrednosti 140 milijonov evrov. S tem se Gorenje Valjevo uvršča med največje srbske izvoznike.
Ob obletnici je direktor Gorenja Valjevo Boris Pavčnik dejal, da so eden največjih delodajalcev v Valjevu in v Srbiji. Zdaj pripravljajo naložbo v povečanje proizvodnje in izdelovanje končnih izdelkov ter povečanje proizvodnje polizdelkov.
Za prihodnja leta Skupina Gorenje zgolj v Valjevu načrtuje za 12 milijonov evrov vlaganj ter zaposlitev za nedoločen čas za 300 delavcev.













