Pet ponudb za portoroško Marino, ena tudi z Daljnega vzhoda

Od trinajstih interesentov, kolikor jih je bilo na začetku prodajnega postopka, je nezavezujočo ponudbo oddalo pet kupcev.

Objavljeno
19. oktober 2017 21.07
Boris Šuligoj, Suzana Kos
Boris Šuligoj, Suzana Kos

Portorož – Začenja se naslednji krog prodajnega postopka, v katerem naj bi do konca leta ena največjih marin v severnem Jadranu dobila novega lastnika. Po naših informacijah so nezavezujočo ponudbo oddali štirje tuji in en slovenski interesent.

Pri prodaji premoženja holdinga DZS je najprej na vrsti prodaja Marine Portorož. Podaljšani rok za oddajo nezavezujočih ponudb se je iztekel konec septembra, med petimi interesenti za nakup, ki so oddali nezavezujočo ponudbo, so po naših informacijah tudi strateški investitorji, ki že imajo v lasti marine oziroma jih upravljajo v tujini. Tisti, ki naj bi pomembno vplival na prodajni postopek oziroma višino ponudb najresnejših interesentov, naj bi bila po nekaterih ocenah singapurska korporacija Sutl. Na njihovi spletni strani piše, da Sutl deluje na 18 trgih v Aziji, je lastnica največje marine v Singapurju in ima pet tisoč zaposlenih, v Evropi pa do zdaj ni bila navzoča.

Med tistimi, ki so oddali nezavezujočo ponudbo, je tudi konzorcij kupcev iz Velike Britanije ter srbska MK grupa Miodraga Kostića. V zvezi s prodajnim postopkom ne dajejo izjav, ponavljajo le, da verjamejo, da Portorož s svojim izjemnim turističnim potencialom lahko postane destinacija na najvišji ravni. Kakšne načrte imajo z Marino Portorož, ne želijo komentirati.

Edini domači kupec, ki je oddal nezavezujočo ponudbo, je lokalno podjetje P & P v lasti portoroške družine Polič, ki ne izključuje povezovanja s katerim drugim interesentom. »Seveda bi morali najprej vzpostaviti stik s katerim od njih. Zdaj niti ne vemo, kdo so ponudniki in kakšne načrte imajo. V vsakem primeru bi se pred nakupom pri občini radi pozanimali, kako vzpostaviti dobre odnose, da bi lahko poskrbeli za primeren razvoj turizma,« pravi Peter Polič.

Nekateri investitorji bi tudi nepremičnine

Prodajni postopek vodi banka Unicredit. V informacijskem memorandumu, ki je bil na začetku prodajnega postopka namenjen interesentom, je sicer zapisano, da se prodaja samo posel Marine z veljavnima koncesijskima pogodbama. Tista za uporabo kopnega velja do leta 2084, na morju pa do leta 2043, iz prodaje so bile izključene nepremičnine, tudi veliko plačljivo makadamsko parkirišče, za katerega si Bojan Petan, prvi mož imperija DZS, že več let neuspešno prizadeva, da bi mu spremenili namembnost oziroma da bi piranska občina prostorski načrt spremenila tako, da bi to zemljišče postalo zazidljivo in bi tam lahko zgradili termalno riviero. S tem bi se nepremičnini pomembno povečala vrednost. Prav tako ni naprodaj zemljišče, na katerem so zdaj igrišča za tenis in apartmajski stolpiči.

Ker naj bi nekaj ponudnikov zanimalo še kaj več, ne le sam posel Marine, se lahko zgodi, da bo predmet prodaje razširjen. Prodajalec namreč lahko določa nove pogoje, to pravico si je v prodajnem postopku zadržal, prav tako tudi pravico, da prodajni postopek kadarkoli prekine. Prodajni postopek naj bi se po napovedih predvidoma končal do konca leta, rok za oddajo zavezujočih ponudb pa se bo iztekel na začetku decembra.

Usklajeni z občino

Piranski župan Peter Bossman je pojasnil, da sprejetje prostorskega načrta za termalno riviero ni bilo nikoli sporno. Poleti 2015 je bilo že vse pripravljeno za prvo branje na občinskem svetu, a so Terme Čatež odstopile od uvrstitve prostorskega načrta na dnevni red. Potem je med občino in Marino nastal spor, ker želi občina skladno z določili iz prvih pogodb skleniti novo koncesijsko pogodbo (z višjo koncesnino), s čimer se v DZS ne strinjajo.

Že približno leto dni poteka mediacija med občino in DZS. Bossman je povedal le, da so še vsi resni kupci Marine prišli k njemu po informacije in zagotovili, da bo njihova prva naloga urediti vse odnose z občino. Občinska uprava se že dogovarja s Termami Čatež tudi o zamenjavi občinskega zemljišča za Park sonce, ki je skoraj dve leti kalil odnose med podjetjem in predstavniki občinske uprave.