Ljubljana – Ljubljanski tehnološki park, kranjski razvojni center RC IKT in podjetniški inkubator Univerze v Mariboru Tovarna podjemov so bogatejši za t. i. Start-up Geek House, prostor namenjen rojevanju in razvoju novih idej.
Blaž Kos iz Tehnološkega parka Ljubljana je povedal, da je Start-up Geek House prostor (co-working space – odprto delovno mesto), namenjen izključno ambicioznim, drznim in podjetnim talentom z znanjem z visoko dodano vrednostjo, ki snujejo nov podjetniški podvig. Seveda pa prostor lahko zasedejo skupine pod določenimi pogoji. »Delovno mesto lahko najamejo vsi, ki delajo na svojem prototipu, minimalno sprejemljivem produktu, poslovnem načrtu, iščejo novega kupca ali so že začeli poslovati, vendar še ne potrebujejo povsem svoje lastne pisarne,« pravi Kos.
Start-up Geek House je storitev znotraj Start-up centra, namenjena najbolj ambicioznim start-up podjetjem, ki so že od začetka usmerjena na globalni trg, njihova strategija razvoja podjetja temelji na filozofiji t. i. vitkih start-up podjetij, podjetje pa je organizirano na podlagi agilnih metod vodenja. Ideja Start-up Geek House-a je, da se najboljši lahko učijo ob najboljših ter ob ustrezni podpori Start-up centra dosegajo nove podjetniške preboje. »Cilj je, da se njihove ideje, zamisli, poslovni modeli, prototipi tako razvijejo, da bodo primerni za ustanovitev podjetij,« je dejal Domen Bole iz RC IKT iz Kranja.
V ljubljanskem Start-up Geek Houseu je prostora za osem do 10 skupin, v kranjskem pa za pet do sedem, a bodo zmogljivosti povečevali. Poleg celotne potrebne infrastrukture po dostopnih fleksibilnih pogojih je primarni namen takšnega prostora sodelovanje med stanovalci oziroma najemniki, medsebojna pomoč z znanji, spodbujanje in motiviranje. Najemniki imajo tudi svojega podjetniškega mentorja in podjetniško knjižnico. Z vključitivijo v Start-up Geek House postanejo člani Start-up centra, kjer se imajo možnost udeleževati podjetniških delavnic in izobraževanj.
Omenjene prostore so odprli danesv okviru dogodka Eno nebo, neskončno oblakov priložnosti, s katerim so želeli bodoče podjetnike seznaniti o trendih, pomembnih dogodkih, tehnologijah in priložnostih, na katere morajo biti start-upi pozorni. Med temi je tudi nadgrajen Microsoftov program Bizspark s programom Bizspark Plus, v okviru katerega mlado podjetje po besedah Boštjana Stražarja iz Microsofta v dveh letih lahko pridobi vire in pomoč v vrednosti 60.000 dolarjev, vključno z brezplačno uporabo platforme windows azure v prvem letu in za polovico nižjimi stroški v drugem letu.