Po letih pogajanj podpisana kolektivna pogodba za kmetijstvo in živilsko industrijo

S kompromisi do 0,9-odstotnega zvišanja bruto plače

Objavljeno
03. oktober 2016 17.14
*imo*GORENJKA-COKOLADA-NEDELO
Marjeta Šoštarič
Marjeta Šoštarič

Ljubljana - Po treh letih in pol pogajanj so deležniki na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) danes podpisali kolektivno pogodbo za kmetijstvo in živilsko industrijo. Predsednica Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij pri GZS Anka Miklavič Lipušček je med ključnimi dosežki nove kolektivne pogodbe izpostavila dvig osnovne bruto plače za 0,9 odstotka.

»Zaposleni so pomemben deležnik v poslovnem procesu in prispevajo k uspešnosti podjetja. Za uspešno sodelovanje je pomembno, da skupaj dosežemo dogovor o okvirih našega sodelovanja. To zagotavlja socialni mir, ki podjetjem omogoča, da se usmerjajo v rast in razvoj. Zato je podpis te kolektivne pogodbe izjemnega pomena. Delodajalcem zagotavlja ustrezno notranjo fleksibilnost zlasti preko inštituta opravljanja drugega dela in razporejanja delovnega časa, kar podjetjem omogoča, da se lažje in hitreje odzivajo na potrebe trga. Hkrati pa delavcem zagotavlja ustrezne dodatne dni letnega dopusta in definira druge pravice, ki jih zakon o delovnih razmerjih ne opredeljuje, kot so jubilejne nagrade, solidarnostne pomoči,« je ob doseženem kompromisu izpostavila predsednica zbornice kmetijskih in živilskih podjetij Miklavič Lipuščkova. V pogajanjih jim sicer ni uspelo doseči napredka pri redefiniciji instituta dodatka za delovno dobo. Ta je, kot pravi, že dolgo preživet. »Prepričani smo, da bomo z ohranjanjem socialnega dialoga s socialnimi partnerji v prihodnosti dosegli tudi ustrezen napredek v tej smeri.«

S podpisom pogodbe, ki bo veljala dve leti, so bili zadovoljni tudi predsednik sekcije za kmetijstvo, živilsko industrijo in gozdarstvo pri Združenju delodajalcev Slovenije Dušan Gradišar, predsednik Zadružne zveze Slovenije Peter Vrisk in predsednik Sindikata kmetijske in živilske industrije Slovenije Marjan Vindiš, ki pa je za spomladi prihodnje leto, ko bodo znani rezultati poslovanja v panogi, že napovedal nove pogovore »o določenih stvareh, ki jih v treh letih nismo uspeli doreči«. Odprta so ostala vprašanja plačila prevozov na delovno mesto, malice in solidarnostne pomoči. Po novem je sicer najmanjša bruto plača zaposlenih 462 evrov bruto, a se ta nadgrajuje z ostalimi pogodbami, ki jih delavci podpišejo v podjetjih, tako da po oceni sekretarja sindikata Borisa Frajnkoviča, delavci v povprečju mesečno zaslužijo okoli 1150 evrov bruto.
Po podatkih zbornice kmetijskih in živilskih podjetij so 704 podjetja z 12.658 zaposlenimi lani ustvarila za 2,2 milijardi evrov prihodkov od prodaje, dobrih 500 milijonov evrov so zaslužila z izvozom, dodana vrednost na zaposlenega je znašala 36.742 evrov.