TEŠ 6: dovolj podpisov za pobudo za referendum

Predsednik DZ mora zdaj določiti datum začetka zbiranja 40.000 podpisov za referendum.

Objavljeno
25. julij 2012 17.01
Posodobljeno
25. julij 2012 17.01
Peter Jančič, notranja politika, Barbara Pavlin, gospodarstvo
Peter Jančič, notranja politika, Barbara Pavlin, gospodarstvo

Ljubljana – Pobudo za zbiranje podpisov za referendum o državnih jamstvih za TEŠ6 je tik pred iztekom roka v državnem zboru danes vložil Viljem Kovačič.

Pobuda, ki ji je po njegovih ugotovitvah priloženih okoli 2700 podpisov, pomeni, da zakon o državnih jamstvih za 440 milijonov evrov posojila pri Evropski investicijski banki za novi blok termoelektrarne, ki so ga poslanci potrdili pred tednom, še nekaj časa ne bo veljal.

Predsednik državnega zbora Gregor Virant bo, če bo preverjanje pokazalo, da je pobuda vložena pravilno in ji je priloženih najmanj 2500 podpisov, za čas po počitnicah moral odrediti 35-dnevni rok, v katerem bo koalicija okoljevarstvenih organizacij in posameznikov Ustavimo TEŠ6 poskušala zbrati 40.000 na upravnih enotah overjenih podpisov državljanov za referendum.

Veljavnost državnih jamstev za posojilo za gradnjo novega bloka termoelektrarne je z odločanjem državnega sveta o vetu poskušal ustaviti tudi državni svetnik Drago Žura, ki pa mu je za sklic izredne seje uspelo pridobiti le šest somišljenikov, torej enega premalo. 

Enoletni zamik projekta

V Termoelektrarni Šoštanj so navedbe pobudnikov za referendum včeraj že komentirali in ob tem napovedali: »Finančna konstrukcija nadomestnega bloka 6 z vključenim državnim poroštvom za kredit EIB je bila določena že ob začetku investicije. Iskanje alternativnih virov financiranja bi v tem trenutku ustavilo gradnjo tudi do enega leta, saj bi sprememba finančne konstrukcije projekta pomenila izstop vseh bank, ki so v tem trenutku vključene v financiranje projekta. Spreminjanje finančne konstrukcije projekta bi bistveno podražilo in zavleklo izgradnjo bloka 6. Stroški, ki bi nastali s tega naslova pa bi v skupini HSE povzročili težave, zaradi katerih bi lahko prišlo tudi do »razprodaje« slovenske energetike in do energetske odvisnost Slovenije.«