Pogost izhod v sili je mehko odpuščanje

To je za številne delavce ugodno. Odpravnina je lahko precej višja od siceršnje odpravnine pred upokojitvijo.

Objavljeno
02. december 2011 19.03
Posodobljeno
02. december 2011 20.00
Erika Repovž, gospodarstvo
Erika Repovž, gospodarstvo

Ljubljana – Podjetja se v krizi iz težke situacije rešujejo tudi s tako imenovanim mehkim odpuščanjem: delavcem ne podaljšujejo pogodb za določen čas, starejšim, ki imajo manj kot tri leta do izpolnitve pogojev za upokojitev, pa dokupujejo delovno dobo.

Veliko delodajalcev se s starejšimi delavci, ki imajo še dve leti do upokojitve, poskuša dogovoriti, da do upokojitve na zavodu za zaposlovanje prejemajo nadomestilo za primer brezposelnosti.

Ta »mehka brezposelnost« je za številne delavce ugodna, ker jim omogoča predčasno prenehanje dela in odpravnino, ki je lahko precej višja od siceršnje odpravnine pred upokojitvijo.

Koliko je »čakajočih na upokojitev«, smo poskušali izvedeti na zavodu za zaposlovanje, kjer so nam povedali, da od leta 1998, ko govorimo o aktivnem iskanju zaposlitve, »uradnega« čakanja na upokojitev ni. So pa pri njih prijavljeni brezposelni prejemniki denarnega nadomestila, ki so se, preden so postali brezposelni, uvrščali med delavce, ki po zakonu o delavnih razmerjih (ZDR) uživajo posebno varstvo pred odpuščanjem iz poslovnih razlogov.

Za te starejše delavce (moške nad 55 leti in ženske nad 53 leti in osemimi meseci v letu 2011) velja, da jim delodajalci ne morejo odpovedati pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov brez njihovega pisnega soglasja, dokler ne izpolnijo minimalnih pogojev za starostno upokojitev.

Natančnih podatkov o tem, koliko je teh upravičencev med prejemniki nadomestila, na zavodu sicer nimajo. Najboljši približek o številu delavcev, ki so tam zaradi tako imenovanega mehkega odpuščanja, kažejo podatki o na novo prijavljenih v register brezposelnih, ki so stari 54 let in več: v prvih desetih mesecih letos jih je bilo 3425.

Konec septembra je bilo v registru brezposelnih prijavljenih 15.134 žensk, starejših od 50 let, in 15.608 moških, starejših od 55 let. To so tisti, ki se približujejo upokojitvi oziroma bodo v prihodnjih nekaj letih izpolnjevali pogoje za upokojitev, sicer pa je zavod istega meseca plačeval prispevke do upokojitve 1670 – 748 moškim in 922 ženskam.

Primera NLB in SŽ

Med večjimi podjetji so v zadnjem času v večjem obsegu mehko odpuščali v NLB in na Slovenskih železnicah (SŽ).

»Leta 2010 je bilo na SŽ v program reševanja presežnih delavcev s čakanjem na upokojitev na zavodu za zaposlovanje vključenih 353 delavcev, letos do 31. oktobra pa 27.

Njihova povprečna starost je bila 55,6 leta, zaposleni pa so bili na različnih področjih – na proizvodnih delovnih mestih, v tehnični režiji in v režiji,« je povedal Marko Tancar, ki zatrjuje, da so bili vsi postopki izvedeni v skladu s predpisi in v sodelovanju s socialnimi partnerji. Povprečna neto odpravnina tem delavcem je znašala 9873 evrov.

Do konca leta se bo število delavcev pri njih po predvidevanjih zmanjšalo še za 20. Natančnih podatkov o predvidenem obsegu zmanjšanja za prihodnje leto pa še nimajo. Poslovni načrt za prihodnje leto še ni pripravljen, zato podatkov o plačni politiki in obsegu predvidenega zmanjšanja števila zaposlenih za leto 2012 še ni.

Mojca Strojan iz NLB je povedala, da so pri njih v dobrem letu dni zaprli 307 delovnih mest in zmanjšali število zaposlenih za 318, večino starejših, z mehkim odpuščanjem. Stroški banke so bili v treh četrtletjih letošnjega leta tako manjši za več kot deset milijonov evrov oziroma za štiri odstotke. Na to, koliko ljudi bodo še odpustili, niso odgovorili. Trenutno je v NLB še 3756 zaposlenih.