Polzela – Marko Klemenčič je danes ponovno zatrdil, da je Slovenski državni holding (SDH) sam obvestil o svoji previsoki plači, SDH trdi nasprotno.
Medtem pa se povsem drugačna drama dogaja v tovarni. Poslovodkinja Metka Hrovat mora do ponedeljka predstaviti poročilo o ukrepih finančnega prestrukturiranja v skladu z določbami insolventnega zakona. Da bo šla Polzela najverjetneje v stečaj, je Hrovatova povedala tudi delavcem.
Se obeta stavka?
Samo 80 delavcev od 220 zaposlenih v teh predprazničnih dneh prihaja na delo v Polzelo. Do 21. decembra morajo odpraviti še eno naročilo, prav ta dan so postavili tudi rok, do katerega morajo dobiti v celoti izplačane plače. Če plač ne bo, bodo stavkali. Delavcem sicer družba dolguje še plači za januar in februar 2014, meseca, preden je bila potrjena prisilna poravnava.
Takoj po prisilni poravnavi so se začeli kopičiti dolgovi Fursu, ki je lani Polzeli tudi blokiral račune. In zgodba se je letos ponovila. Po uspešni avgustovski dokapitalizaciji je v nekaj mesecih družba spet nabrala toliko dolga, da je Furs spet blokiral račune.
To se je zgodilo kljub izdatni finančni pomoči države. Ta je decembra lani Polzeli dala tako imenovano pomoč de minimis v višini 190.000 evrov, maja so dobili evropsko pomoč, za katero so zaprosili že v času nekdanje predsednice uprave Karmen Dvorjak.
Kot je dejal Klemenčič, so pri dokumentaciji morali precej popraviti napovedi. Uprava Dvorjakove je namreč za letos načrtovala osem milijonov evrov prihodkov, Klemenčičeva uprava je napoved popravila na šest milijonov evrov. SDH ocenjuje, da bo le 4,2 milijona evrov.
Klemenčič je večkrat poudaril, da so na najbolj potrebno dokapitalizacijo čakali osem mesecev, pravi denar je v družbo prišel šele avgusta: »Najprej so konvertirali terjatve v lastniške deleže, denarja je prišlo v družbo 1,5 milijona evrov, za 650.000 evrov je SDH še kupil delnice Polzele.«
Nekdo laže
Klemenčič je moral po navedbah SDH oditi, ker si je izplačal previsoke plače. SDH vztraja, da ni šlo za napako, Klemenčič vztraja, da je bila napaka, na katero jih je sam opozoril. Preveč je dobil izplačanega dobrih 9000 evrov neto, dve tretjini je že vrnil, zadnjo bi jo že, če Polzela ne bi imela blokiranih računov, in so ga menda prosili, naj počaka.
Zavrnil je namige, da je sklepal drage svetovalne pogodbe: »Šlo je za pogodbe o storitvah, ki jih v družbi sami nismo imeli.« Rekel je, da je res zahteval 3000 evrov za čas, ko je bil v družbi prokurist: »To je bil en mesec in zahteval sem polovico manj, kot bi mi pripadalo. Bilo je pa to po povsem drugi pogodbi.«
Na podlagi ugotovitev SDH bodo Klemenčiča najverjetneje kmalu obiskali kriminalisti. SDH namreč trdi, da jih je Klemenčič zavajal s stanjem v družbi.
Klemenčič pravi, da so vedeli prav vse: »Ves čas sem jih opozarjal na mejno poslovanje zaradi pomanjkanja obratnega kapitala. V nadzornem svetu so bili trije člani SDH in dva predstavnika delavcev. Na obisku pri Falkeju, kjer smo slišali, da so še pripravljeni sodelovati z nami, je bila tudi Vanessa Grmek s SDH. Nadzorni svet smo imeli tudi dvakrat na mesec.«
Klemenčič tako želi, da del odgovornosti za nastalo situacijo sprejmeta tudi država in SDH. Dodal je še, da je ob njegovem odhodu konec septembra imela Polzela poravnane vse obveznosti do Fursa, da so bili kapitalsko ustrezni, prenesene izgube pa je bilo okoli milijon evrov: »To je bilo načrtovano in SDH je vse vedel.«