Remont naj bi do petka plačal asfaltno bazo

Če Remont do petka ne bo nakazal celotne kupnine z zamudnimi obrestmi, bo asfaltna baza v Veliki Pirešici kmalu spet naprodaj.

Objavljeno
17. november 2015 22.06
Špela Kuralt, Celje
Špela Kuralt, Celje

Podjetje Remont je poleti z višjo ponudbo na zbiranju ponudb za nakup asfaltne baze v Veliki Pirešici prekrižal načrte družbi Ahac NG, ki je imela bazo v najemu od leta 2013. Prodajna pogodba z Remontom je bila sklenjena, kupnine niso nakazali pravočasno. Do petka imajo v Remontu še čas za plačilo, vendar z zamudnimi obrestmi. Zatrjujejo, da bodo plačali vse.

Remont je podjetje Ahac NG, ki je kupec 80 odstotkov asfalta v regiji, precej presenetil že s tem, ko se je sploh pojavil kot kupec asfaltne baze. Nakup je bil »začinjen« še z dejstvom, da sta se večmilijonski ponudbi razlikovali za zgolj sto tisočakov. Ob izhodiščni ceni 2,6 milijona evrov je Remont ponudil 3,3 milijona evrov. Na javnem odpiranju ponudb je bilo jasno, da je Ahac NG podal nižjo ponudbo.

V Ahacu NG so opozarjali na nepravilnosti v postopku prodaje, za zapisnik so povedali, da naj bi bile celo kuverte odprte že pred odpiranjem ponudb. Zahtevali so izvedbo dodatnih pogajanj, a ni nič pomagalo. Remont je bil izbran kot najboljši ponudnik za nakup asfaltne baze iz stečajne mase CM Celje. Kljub napovedim, da bo Ahac NG, ki je imel asfaltno bazo v najemu od leta 2013, lahko tam ostal do konca sezone oziroma do konca leta, so se pozno poleti iz Velike Pirešice poslovili. Za to se je odločila stečajna upraviteljica Milena Sisinger: »Dokler kupnina ni plačana, je asfaltna baza še vedno v lasti CM Celje v stečaju. Če bi se v tem času na nepremičninah kar koli zgodilo in verjemite, lahko bi se zgodilo marsikaj, bi bila to velika težava.«

Odločilni petek

Pogodbeni rok za plačilo kupnine se je iztekel 5. novembra, od tega datuma Remont dolguje poleg kupnine še zakonske zamudne obresti. Po 15 dneh od pogodbenega roka lahko stečajna upraviteljica odstopi od pogodbe. To bo tudi storila, je napovedala, če Remont v petek kupnine ne bo plačal: »V zadnjih dneh so mi vsak dan nekaj nakazali. Bomo videli, ali jim bo uspelo vse nakazati do petka. Če jim ne bo, bom odstopila od pogodbe in zadržala varščino v višini 268.000 evrov.«

V Remontu za zdaj ostajajo zvesti odločitvi, da bodo asfaltno bazo kupili: »Asfaltno bazo bomo plačali v roku, predvidenem z določili prodajne pogodbe. Plačali bomo celotni znesek s pripadajočimi obrestmi.«

Če Remont vendarle ne bo zbral denarja, bo po vseh postopkih, ki tudi lahko trajajo, sledila nova dražba oziroma zbiranje ponudb, kot je to nazadnje zahtevala ločitvena upnica DUTB. Sisingerjeva je morebitno novo dražbo komentirala, da bi tako lahko v stečaju morda dobili za poplačilo upnikov še več denarja: »Ahac NG je ponujal celo 3,5 milijona evrov, ko so videli, da jih je Remont prehitel.«

Vendar so zdaj razmere precej drugačne. »V podjetju Ahac NG vso energijo usmerjamo v vzpostavitev ponovne lastne proizvodnje asfaltnih mešanic. Izpad zaradi prekinitve najema za asfaltno bazo Pirešica smo ob koncu gradbene sezone nadomestili z nakupi proizvodov pri naših poslovnih partnerjih,« so odgovorili v Ahacu NG. Njihova prioriteta je lastna asfaltna baza, opremo so že kupili. Tehnologija naj bi bila 25 let mlajša od tehnologije v Veliki Pirešici.

Še kamnolom

V Veliki Pirešici je v stečaju CM Celje naprodaj tudi kamnolom. Napovedana jesenska dražba je padla v vodo zaradi pritožbe Banke Koper, je povedala Sisingerjeva. Težava je to, ker je v zemljiški knjigi na kamnolomu vpisanih 170 parcel, od katerih jih 50 v naravi sploh ne obstaja več, ker so hrib izkopali. In tudi na teh parcelah, ki jih sploh ni več, so vpisane ločitvene pravice, med upniki je tudi Banka Koper. Sisingerjeva je povedala, da je na kamnolomu vpisanih za 33 milijonov evrov hipotek; kamnolom so na prvi dražbi prodajali za 15 milijonov, na drugi za osem milijonov evrov. Dokler ne bodo rešili težav s parcelami, naslednje dražbe ne bo. Kamnolom deluje, z njim Sisingerjeva pokriva stroške stečajnega postopka CM Celje.