Rimske terme z novim lastnikom

Kupnina je plačana v celoti. Podjetje v stečaju je ohranilo višjo vrednost premoženja.

Objavljeno
28. februar 2014 23.02
Vili Einspieler, Celje
Vili Einspieler, Celje
Rimske Toplice – Čeprav so slovenske banke Valeryju Arakelovu odsvetovale vlaganje v slovenski trg, ni odstopil od nakupa Rimskih term. Družba Terme Resort, ki je v njegovi posredni lasti, je v četrtek nakazala kupnino in tako izpolnila vse obveznosti iz prodajne pogodbe, sklenjene decembra lani.

Predstavnica za odnose z javnostjo v Rimskih termah Polona Okorn je povedala, da Valery Arakelov pri slovenskih bankah ni mogel dobiti kredita, za njim pa stojijo, kot je poudaril sam, le trije ljudje, njegova žena Natalija in dva otroka. Kot je še pojasnila, Arakelov ni slamnati lastnik, temveč velik poslovnež, ki prihaja v Slovenijo iz Armenije. Njegova podjetja se ukvarjajo s hotelirstvom in sadjarsko industrijo.

Valery Arakelov
je še izjavil: »Zaljubil sem se v Slovenijo, v majhno državo s tako bogato zgodovino. Tu vidim predvsem velik potencial za razvoj zdraviliškega in termalnega turizma. Prihajam iz Armenije, z družino živim na podeželju. Ukvarjam se z različnimi dejavnostim, med katerim je tudi hotelirstvo, ki ga bom še razvijal na drugih trgih. Rimske terme bodo postale takšne kot nekoč, obsijane z svojimi naravnim danostmi tako, da bodo pridobile sloves bisera slovenskega zdraviliškega turizma«.

S plačilom kupnine v višini 8,5 milijona evrov je prodaja Rimskih term končana. Podjetje Terme Resort je izpolnilo vse obveznosti iz prodajne pogodbe o prodaji celotnega premoženja Rimskih term kot poslovne celote ter s tem prevzelo lastništvo in vodenje poslov. Rimske terme bodo odslej poslovale pod novim podjetjem Terme resort, ki ga bo vodila direktorica Marija Landeker.

Edinstven primer v Sloveniji

V Rimskih termah so poudarili, da gre za edinstven primer v Sloveniji, ko je podjetje v celoti, in ne le njegovo zdravo jedro, kot pri drugih stečajnih postopkih, brez prekinitve nadaljevalo poslovanje v stečaju vse do predaje poslov novemu lastniku. Kot pomembne so poudarili učinke poslovanja v stečaju, s katerimi so ohranili višjo vrednost premoženja za upnike. Okornova je še dodala, da so ohranili skoraj vsa delovna mesta, zaposleni pa so bili ocenjeni na podlagi spremljanja delovnih obveznosti in rezultatov dela ter ocene zunanjih strokovnjakov na področju turizma, kolektiva in gostov.

Glede ocene premoženja so v družbi tako kot stečajni upravitelj Boris Dolamič pojasnili, da vrednosti premoženja ne določa upravitelj, temveč pooblaščeni cenilec. Kot so navedli, so med stečajnim postopkom Rimskih term opravili tri neodvisne cenitve, med katerimi ni bilo večjega odstopanja. Sklenili so s pojasnilom, da je bilo premoženje prodano najboljšemu ponudniku, vsi pa so imeli možnost sodelovanja na javni dražbi.