Robot nove generacije lahko dela tudi reliefne omete

V evropskem projektu v Celju nastaja kompetenčni center Roboflex s pripravljenim robotom za demonstracije.

Objavljeno
02. oktober 2017 23.00
Špela Kuralt
Špela Kuralt

Celje – Pod okriljem evropskega projekta Horse nastaja v Evropi mreža regionalnih kompetenčnih centrov, kjer bodo mala in srednja podjetja imela dostop do robotov nove generacije in rešitev, povezanih z robotiko. Predstavitve bodo v podjetju Etra, kjer robot že čaka. Evropski razpis, na podlagi katerega bodo opravili do deset industrijskih eksperimentov, bo objavljen novembra.

Namen projekta Horse je spodbuditi širšo uporabo robotskih tehnologij predvsem v malih in srednjih proizvodnih podjetjih. Prav njim je najprej namenjen razpis, na katerem bo na voljo 1,5 milijona evrov. Podjetja, ki bodo dobila sredstva na razpisu, bodo z denarjem in znanjem 15 partnerjev iz sedmih evropskih držav poskušala rešiti svoje konkretne probleme, kako implementirati novo robotsko tehnologijo v podjetja.

Iskanje rešitev tudi za tovarno brisalcev

Tri industrijske pilotske aplikacije nove generacije robotov bodo v sklopu projekta že izvedli, in sicer z njimi iščejo rešitev za špansko tovarno avtomobilskih brisalcev, kjer bo človeku pomagal robot, z roboti pa bodo reševali tudi dele proizvodnega procesa v podjetjih na Nizozemskem in Poljskem, ki so nezdravi za ljudi.

Partner projekta v Sloveniji je Zavod C-TCS – Slovenski orodjarski grozd v sodelovanju z mednarodno raziskovalno-inovacijsko mrežo Lens Living Lab in podjetjem Etra. V Celju tako nastaja eden od štirih kompetenčnih centrov, preostali trije bodo v Parizu, Münchnu in Delftu, kamor bodo predstavniki malih in srednjih podjetij lahko prišli po nasvet, informacije pa tudi po konkretne rešitve. Ker v projektu vsi sodelujejo skupaj, to pomeni, da bo rešitev neke težave lahko prišla tudi iz drugih držav in drugih pomembnih znanstvenih ustanov, ki so del projekta. Zanimanja je že precej, razlaga koordinator celjskega kompetenčnega centra Roboflex prof. dr. Brane Semolič: »Imen podjetij ne morem razkriti. Gre za podjetja, ki delajo na tem področju, so napredna in vidijo nadgradnjo svojih izzivov, so tehnološko napredna.«

Robot, ki »čuti«

Robot, ki so ga v sklopu projekta dobili za predstavitev v Etri, je poseben predvsem zato, ker lahko dela s človekom, razlaga Matjaž Preložnik, koordinator demonstracijskega centra Roboflex: »Ima sedem osi, lahko se umakne, izogne oviram. V vseh sklepih ima senzorje, tako da lahko začuti, kje je na površini kakšna luknja, lažje deluje v interakciji z okoljem in s človekom, za kar je tudi certificiran. Ko je bilo, recimo, treba vstavljati zobnike pod točno določenim kotom, so vključili funkcijo, s katero je postal robot mehek, potem je malo zavrtel zobnik in ga vstavil z lahkoto. Pri naslednjem zobniku pa je že vedel, kako mora to storiti. Lahko je čisto ob človeku, česar pri prejšnjih robotih ni bilo mogoče.«

Robot je delo nemškega podjetja Kuka, ki je prav tako partner v projektu. Stane okoli 100.000 evrov, uporabljajo pa ga lahko različne industrije, gre zgolj za stvar dodatnih nastavkov in programiranja.

Sestavni del tovarne prihodnosti

Roboti so sestavni del tovarne prihodnosti, poudarja Semolič: »Z njim lahko povečate produktivnost, izboljšate slaba ali ekološko problematična delovna mesta. In ti kolaborativni roboti ali koboti imajo kognitivne sposobnosti, da lahko delajo s človekom. Cena se znižuje in vedno več jih bomo videli tudi v mikro in malih podjetjih. Kolegi na Danskem razvijajo robote, s katerimi lahko delate umetniške tridimenzionalne omete. Ne potrebujete več človeka.«

In vendar človeškega dela ne bo konec. Semolič miri: »Ko je prišel parni stroj, so se tudi bali. In tudi ta nova tehnološka revolucija z digitalizacijo sega vsepovsod in prinaša nove možnosti, priložnosti in bo prestrukturirala celotno družbo, ne samo podjetja. Vse pa mora temu slediti. Tiste regije, ki se bodo razvile, ki bodo znale podpreti te stvari, tam bodo rasli in ne bomo imeli samo lakirnic.«

Projekt, ki je v celoti vreden 8,8 milijona evrov, bo polno zaživel leta 2020.