Še en krog prisilne poravnave za Košake TMI

Kljub zmanjšanju izgube finančni problemi ostajajo.

Objavljeno
14. julij 2017 13.03
Posodobljeno
14. julij 2017 13.03
regent košaki
Peter Rak
Peter Rak
Maribor – Družba Košaki TMI je uspela s svojim predlogom o začetku postopka ponovne prisilne poravnave. Uprava podjetja je mariborskemu okrožnemu sodišču predložila dopolnitev vloge in s tem izpolnila vse pogoje za začetek postopka, sodišče pa je družbi ugodilo.

Težave družbe Košaki TMI so se začele že pred štirimi leti, ko je bil prvič izveden postopek prisilne poravnave. Takrat so nekateri temu sicer nasprotovali, po mnenju, denimo, direktorja podjetja Ljutomerčan Karla Kraška so jih Košaki poskušali prelisičiti in izigrati, saj so naročali blago, ki ga sploh niso nameravali plačati.

Podjetje bremeni še več grehov, predvsem v zvezi z lastninjenjem, mariborskemu podjetju Inpuls je nekdanji direktor Košakov Bojan Rus dal bančno garancijo za nakup delnic, vendar Inpuls ni odplačal niti glavnice posojila niti obresti, zato je banka unovčila garancijo, izguba podjetja pa je znašala več kot dvesto tisočakov.

Stečaja takrat ni bilo, prav tako so se temu izognili zdaj, skozi prisilno poravnavo pa imajo upniki možnost konvertiranja terjatev v lastniški delež. Do dokončne sanacije pa bo še dolga pot. Marko Žerak, sedanji predsednik uprave Košaki TMI, je prepričan, da bodo postopki prestrukturiranja uspešni.

»S sodelavci se vsak dan skrbno in odgovorno ukvarjamo s poslovanjem in finančno sanacijo družbe. Na enak način smo pripravili tudi načrt prestrukturiranja in potrebno dokumentacijo za sodišče,« je dejal Žerak.

»S predlaganim postopkom bomo zaprli poglavje iz preteklosti in se lahko povsem posvetili naši prihodnosti. Na trgu smo že 145 let in v bodoče bomo še boljši. Naš cilj je ustvariti uspešno družbo, z odgovornimi in aktivnimi lastniki, usmerjeno v razvoj, kakovost in mednarodno prepoznavnost,« je še dodal.

Od prevzema funkcije novega predsednika uprave leta 2015 so Košaki TMI sicer tekoče poslovanje stabilizirali in povečali obseg prodaje in ohranili delovna mesta. Prihodki so med letoma 2015 in 2016 narasli za več kot deset odstotkov in so lani znašali dobrih deset milijonov evrov, izguba iz poslovanja, ki je še leta 2014 znašala dobrih skoraj milijon evrov, pa se je lani zmanjšala za več kot sedemdeset odstotkov na slabih tristo tisočakov.