Slaba prodaja stečajnih nepremičnin Viatorja & Vektorja v stečaju

Za več kot 60 milijonov evrov nepremičnin še vedno ni nobenega kupca; ne pomagajo niti dražbe z zniževanjem cen.

Objavljeno
30. julij 2014 19.10
Slovenija.Ljubljana.27.07.2011 .Foto:Matej Druznik/DELO
Cveto Pavlin, gospodarstvo
Cveto Pavlin, gospodarstvo
Ljubljana – Kljub večkratnim javnim dražbam in zbiranjem zavezujočih in nezavezujočih ponudb gre prodaja stečajnih nepremičnin Skupine Viator & Vektor in Viator & Vektor Logistike slabo v prodajo, zaradi česar je stečajni upravitelj za zadnjo moral spremeniti predvideni potek stečajnega postopka.

Za Viator & Vektor Logistiko, ki je v stečaju od 8. septembra 2011, je stečajni upravitelj dr. Anton Jagodic sprva načrtoval, da bo stečajni postopek končan do konca lanskega leta in da bodo stroški stečaja znašali 1,434 milijona evrov. Ker je nato ugotovil, da to ne bo mogoče predvsem zaradi kasnejše prodaje nepremičnin od sprva pričakovane, je spremenil potek stečajnega postopka in predvidel, da bi se ta končal do 31. decembra 2015. Zato bodo tudi stroški višji, in sicer naj bi znašali 3,088 milijona evrov.

Z upoštevanjem vseh prihodkov od oddaje nepremičnin v višini 2,386 milijona evrov naj bi dejanski stečajni stroški dosegli 702.566 evrov. Pri ocenjeni vrednosti sredstev iz otvoritvene stečajne bilance bi znašali tako odmerjeni stroški 3,5 odstotka oziroma z upoštevanjem nagrade stečajnemu upravitelju manj kot štiri odstotke ocenjene vrednosti premoženja.

Niso bile vplačane niti varščine

Stečajni upravitelj Viatorja & Vektorja Logistike je tovorna vozila, vlačilce, polpriklopnike in prikolice prodal zelo hitro, poleg tega se je prodaja na javnih dražbah z zviševanjem cen pokazala za zelo učinkovito. Zataknilo se je pri prodaji nepremičnin, saj jih je večina še vedno neprodanih kljub večkratnim dražbam, krepkemu zniževanju izklicnih cen in načinu prodaje. V vsem tem času so bile prodane le tri manjše nepremičnine, poglavitni del nepremičnin, ki so najpomembnejši del premoženja stečajnega dolžnika, pa je še vedno neprodan. Praviloma sploh ni bilo vplačanih varščin, kar dokazuje, da so bile cene, ki so temeljile na cenitvi, za potencialne kupce za zdaj previsoke.

Tako bodo kmalu spet dražbe nepremičnin Viatorja & Vektorja Logistike, katerih skupna vrednost presega devet milijonov evrov. Najdražja nepremičnina, ki še vedno čaka kupca, je novo visokoregalno skladišče, zgrajeno leta 2009, s pripadajočimi pisarniškimi prostori (P + medetaža + nadstropje) in asfaltiranim dvoriščem, ter staro regalno skladišče, zgrajeno leta 1980, s pripadajočim delno asfaltiranim dvoriščem. Marca letos je bila ta nepremičnina naprodaj z zavezujočim zbiranjem ponudb za 7,5 milijona evrov. Zdaj se bo prodajala na javni dražbi z zviševanjem izklicne cene, ki je 6,13 milijona evrov.

Petkrat na dražbi, kupca pa od nikoder

Še vedno, tokrat petič, sta naprodaj tudi servisni center z opremo za servisiranje, vzdrževanje in tehnične preglede tovornih in priklopnih vozil ter asfaltirano dvorišče v Škofji Loki s površino 2888 kvadratnih metrov. Prvič ju je stečajni upravitelj prodajal novembra 2012 za 3,181 milijona evrov. Tudi naslednje dražbe z najprej zviševanjem in nato z zniževanjem izklicne cene ter zbiranjem zavezujočih ponudb niso bile uspešne, čeprav je bila cena vsakokrat nižja. Tokrat se je sodišče spet odločilo za objavo javne dražbe z zviševanjem izklicne cene, ki znaša 1,988 milijona evrov.

Naprodaj sta tudi manjša upravna stavba (507 kvadratnih metrov) in vratarnica v Škofji Loki. Prodajala se bosta na javni dražbi z zniževanjem izklicne cene, ki znaša 270.000 evrov, marca letos pa sta stali 315.000 evrov.

Novega morebitnega lastnika še vedno čaka objekt za servisiranje in vzdrževanje tovornih vozil s pisarniškimi prostori v Pliberku, saj javna dražba 10. julija z zniževanjem izklicne cene ni bila uspešna, podobno kot prejšnje tri. Zemljišče meri 10.099 kvadratnih metrov, od tega je 5000 kvadratnih metrov asfaltiranih površin. Izklicna cena je bila tokrat 607.000 evrov, prva cena v začetku lanskega leta pa je bila 793.000 evrov.

Za 26. avgusta je objavljena javna dražba z zniževanjem izklicne cene za poslovni prostor z manjšim skladiščem v Škofji Loki. Izklicna cena, ki se v posameznem koraku znižuje za pet tisoč evrov, je 229.000 evrov.

Poslovni kompleks Rudnik bodo morali prodati po delih

Še večje težave s prodajo nepremičnin ima stečajni upravitelj Skupine Viator & Vektor Silvo Zorec, saj ni prodana še niti ena nepremičnina iz stečajne mase. Največja je poslovni kompleks na Rudniku v Ljubljani, katerega površina je 114.785 kvadratnih metrov, skupna etažna površina objektov pa 23.222 kvadratnih metrov. Gre za poslovne prostore, delavnice, carinsko skladišče in učni center Iveco, več kot 13.000 kvadratnih metrov pa je parkirišč. Izklicna cena na zadnji dražbi za celoten kompleks je bila 40 milijonov evrov.

»Žal še vedno ni prodana niti ena nepremičnina Skupine Viator & Vektor v stečaju. Zaradi lažje prodaje smo se odločili, da veliki poslovni kompleks Rudnik prodamo po delih. Narejen je že projekt parcelacije po posameznih sklopih, vendar bomo poskušali rudniški kompleks še enkrat prodati kot celoto. Na sodišču že čaka na potrditev predlog za zbiranje nezavezujočih ponudb in določitev datuma za zbiranje takšnih ponudb,« pojasnjuje Silvo Zorec.

Poleg kompleksa na Rudniku so naprodaj še zgradba na Poljanski cesti 95 v Ljubljani s poslovnimi prostori površine 1223 kvadratnih metrov s pripadajočim zemljiščem površine 2666 kvadratnih metrov, pisarniški prostori, ki obsegajo 118 kvadratnih metrov, in štiri parkirna mesta na mejnem prehodu Obrežje, pisarniški prostori v delu pritličja in nadstropju na Letališki 16a v Ljubljani, poslovni objekt površine 560 kvadratnih metrov s pripadajočim zemljiščem površine 2480 kvadratnih metrov v Zeleni jami v Ljubljani, zemljišči v Kočevju (14.000 kvadratnih metrov nepozidanega zemljišča) ter v občini Pesnica (8442 kvadratnih metrov) in še nekateri.