»Visoke tehnologije v glavnem uvažamo, čeprav podjetja in inštituti v Sloveniji marsikaj razvijajo, se to ne pojavi kot izdelek. Znanje ostane v predalih, nato pa zastari, zato želimo narediti preskok, predstaviti inovacije, ki so sveže, veliko obljubljajo in imajo možnosti, da jih spravimo v aplikacijo.«
S temi besedami je motiv za organizacijo pobude Stičišče znanosti in gospodarstva, ki bo letos drugič potekala na mednarodnem sejmu obrti in podjetnosti MOS v Celju, povzel Janez Škrlec, raziskovalec in član Sveta za znanost in tehnologijo RS.
»Namen stičišča je predstaviti javnosti nove tehnologije, tehnološke procese in še posebno visokotehnološke inovacije. To je tudi priložnost, kjer se znanost in gospodarstvo lahko povezujeta bolj sproščeno, tudi neformalno. Na Mosu se obrne zelo veliko ljudi, 120.000. Prepričati inštitute, fakultete, univerze, da pridejo na sejem, ni preprosto. Nam je to uspelo, lani smo imeli zelo dober obisk. Ne gre pa za obliko, kjer bi bila motivacija za povezovanje denar iz proračuna ali evropskih sredstev. Gre za iskanje interesa za sodelovanje na različnih področjih, predvsem pa, da bi se inovacija čim hitreje spremenila v tržno zanimiv izdelek ali storitev.«
Dodana vrednost
Med inovacijami, ki so blizu trga oziroma tržno zanimive in se bodo predstavljale v Celju, je poudaril piezo mikrocilindrsko črpalko, ki sta jo razvila Fakulteta za elektrotehniko Univerze v Ljubljani in Kolektor Group. Gre za mikrofluidno črpalko za črpanje mikrolitrskih količin različnih fluidnih snovi, ki se uporabljajo v biomedicini, farmaciji in kemijskem procesnem inženirstvu. Posebnost črpalke je, da ne poškoduje bioloških celic ter da ima sposobnost samopolnitve. »To je posebna zadeva, a jo bo mogoče uporabiti tudi kje drugje in mi želimo omogočiti srečanja, kjer se take možnosti lahko izrazijo,« je povedal Škerlec.
Potencialno tržno zanimiv je tudi projekt nanosatelita Tristar, ki je nastal v sodelovanju podjetja SkyLabs in Feri – Univerze v Mariboru. Nanosatelit z maso 5,5 kilograma je zdaj v sklepni fazi preverjanja, ki ga usklajujejo z evropsko vesoljsko agencijo ESA. Inženirski model nanosatelita so testirali v vakuumskih razmerah pri različnih temperaturah in izvedli vibracijske in druge teste.
Opremljen bo z večspektralno kamero, ki bo omogočila tudi zaznavanje vulkanskega prahu, žarišč velikih požarov, razlitja nafte v oceanih in odkrivanje dragocenih rudnin pod zemeljsko površino. »Gre za prvi tak satelit v Sloveniji, vrednost razvojnega programa je okoli milijon evrov,« pojasnjuje Škrlec. »Posebno pomembno je tudi, da je komponente mogoče tržiti tudi samostojno. Morebiti bo koga prednostno zanimala multispektralna kamera s programsko opremo, uporabi pa se lahko tudi za kakšne druge namene, ne le kot sestavni del satelita.«
Bionski človek kot učna lutka
Podjetje Inea bo na Stičišču znanosti in gospodarstva predstavilo inovacijo in projekt ME – RTU. To je daljinska terminalna enota četrte generacije (za omrežje LTE). Gre za vrhunsko inovacijo in razvoj je potekal s pomočjo projekta ministrstva za izobraževanje, šolstvo in šport. Podjetje Ekosen bo predstavilo vrhunsko inovacijo IR – sun regulator, ter IR-panel za ogrevanje, ki je edinstven po tem, da ogrevanje regulira kontinuirano z najvišjim mogočim izkoristkom.
Predstavljen bo razvojni koncept bionskega človeka za izobraževanje prihodnjih inženirjev bionike ter razvoj bionskih protez, vsadkov, vmesnikov in podpornih tehnologij sodobne medicine. To je prvi tak projekt v Evropi – bionski človek v tej fazi je lutka z integriranimi vrhunskimi vsadki in črpalkami ter komunikacijskimi sistemi, ki jih uporabljajo v medicini. Razvoj tega projekta poteka v sodelovanju podjetja Razvojno-raziskovalna dejavnost Janez Škrlec, podjetja Intri, višje strokovne šole ŠC Centra na Ptuju in Visoke strokovne šole za bioniko na Ptuju ter s pomočjo zunanjih strokovnih sodelavcev.
Naravoslovnotehnična fakulteta (oddelek za tekstilstvo) Univerze v Ljubljani bo predstavila pametne tekstilije kot vrhunske inovacije na poti do izdelkov z visoko dodano vrednostjo, podjetja Saving pa bo skupaj z Institutom Jožef Stefan predstavilo Savvy EKG, ki je prenosni medicinski pripomoček za trajno spremljanje delovanja srca. »Ta prenosni EKG je primer inovacije, ki je že postala izdelek in ima dobre možnosti, da bo tudi tržno zanimiva,« je prepričan Škrlec.
Organizatorji menijo tudi, da Stičišče znanosti in gospodarstva lahko spodbuja podjetja in raziskovalne inštitute k učinkovitejšemu izvajanju Slovenske strategije pametne specializacije (SPS) in k še večjemu vključevanju v prednostna področja SPS. Načrtujejo tudi, da bo dogodek postal trajen, se pravi vsakoleten. »Lani se je izkazalo, da je tak koncept prireditve magnet za obiskovalce, hkrati pa je tudi priložnost, da se družijo in izmenjajo izkušnje raziskovalci, ki sicer delajo na različnih strokovnih področjih in se jim poti težje križajo,« pravi Škrlec.