Celje – Delničarji, ki so imeli skupaj okoli 20 odstotkov delnic laške Thermane, tožijo družbo zaradi skupščine avgusta 2014, na kateri so potrjevali letno poročilo, ki je izkazovala znatno znižanje vrednosti nepremičnin. Delničarji zahtevajo ugotovitev ničnosti skupščinskih sklepov, saj v času odločanja naj ne bi imeli dovolj informacij. Kmalu po tistem je Thermana pristala v prisilni poravnavi, delničarji pa so ostali brez vsega.
Medtem ko nekdanji delničarji vztrajno ponavljajo, da je bila insolventnost Thermane ustvarjena umetno z namenom, da jo dobijo banke, v laški družbi že ves čas poudarjajo, da so imeli delničarji vse možnosti, da bi družbo pravočasno dokapitalizirali, pa je niso. Lastnik Thermane je danes Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB), ki je v družbo prišla leta 2013, ko je pridobila 21,21-odstotni delež, ki ga je prej imela NLB. Ko so bile na Thermano prenesene terjatve Abanke, je bila DUTB tudi največja upnica.
Sporno letno poročilo, katerega zgodba se po več kot treh letih rešuje na sodišču, je poleti 2014 obravnaval nadzorni svet Thermane, ki pa ga ni sprejel. Eden izmed takratnih nadzornikov, predstavnik Gorenjske banke, ki je imela v Thermani dobrih pet odstotkov delnic, Aleš Novosel, je ta teden na sodišču dejal, da nadzorni svet to možnost tudi po zakonodaji ima: »Običajno je, da nadzorni svet potrdi letno poročilo, vendar je šlo tu za veliko stvar. Pa smo rekli, naj se lastniki sami odločijo.«
Stvar, velika kot prisilka
Šlo je za ogromno stvar. Letno poročilo je kazalo 25 milijonov evrov izgube v letu 2013, leto prej je Thermana beležila milijon evrov izgube. Rezultati so bili bistveno slabši po novi cenitvi premoženja družbe, ki pa je delničarji na skupščini sploh niso dobili v celoti, je Novoselu razložila sodnica Tanja Tomlje: »Na nadzornem svetu ste se o vsem tem seznanili, dalj časa ste lahko o tem razmišljali. Skupščina je en sam dogodek, pa niti celotne dokumentacije niso imeli, ampak le izvlečke. Tožniki tako menijo, da je šlo za zamolčanje določenih dejstev. In zato smo tu, ker nadzorni svet tega ni opravil. Vi ste imeli čas in podlago, pa odgovornosti niste sprejeli.«
Novosel je odgovoril, da so veliki delničarji, ki so bili pozvani k dokapitalizaciji, zagotovo razumeli. Takrat je bila največji posamezni delničar DUTB, sledila je Pivovarna Laško, ki je bila prav tako v primežu bank, KM inštalacije so imele skoraj 12 odstotkov, solastnik in direktor KM inštalacije Tomaž Kugler pa je danes tudi med tožniki. Novosel je sicer priznal, da bi delničarji lahko imeli kakšno dodatno pomoč: »Mislim, da sem celo jaz na nadzornem svetu izpostavil, da bi lahko stvar še bolj pojasnili strokovno manj močnim delničarjem. Pojasnjeno mi je bilo, da v revizijskem poročilu piše več, kot je določeno z zakonom. Bilo mi je žal, čeprav nekaj tega je bilo v letnem poročilu.«
Nekdanji predsednik uprave Roman Matek, ki je kot nekdanji delničar tudi med tožniki in ki mu mnogi očitajo, da je Thermano ogrozil z investicijo v velik nov kompleks, je vidno razburjen vprašal Novosela: »Ali se vam ne zdi prav, da bi delničarjem omogočili enake podatke kot nadzornemu svetu, če ste že na delničarje predložili to odločitev?« Sodnica vprašanja ni dovolila.
Sojenje se bo nadaljevalo še mesece. Večina nekdanjih delničarjev se zaveda, da so njihovi deleži in denar za vedno izgubljeni, hočejo pa potrditev, da so nezakonito ostali brez deležev Thermane.