Delavci podpirajo Matića, Antolovič grozi z ovadbami

Luški svet delavcev z diplomatsko retoriko vztraja proti zamenjavi, ki lahko prinese nove odškodninske tožbe.

Objavljeno
27. november 2017 18.53
Boris Šuligoj, Katja Svenšek
Boris Šuligoj, Katja Svenšek

Koper - Odnosi v Luki Koper so vse bolj zaostreni. Svet delavcev podpira upravo Luke Koper, za katero nadzorniki predlagajo nezaupnico. Prvi nadzornik Rado Antolovič pa očita delavcem prejemke v nadzornem svetu in v svetu delavcev, očita jim izdajanje poslovnih skrivnosti, zato napoveduje ovadbe na tožilstvu, a hkrati izraža tudi pripravljenost na pogovor s predsednikom sveta delavcev Mirkom Slosarjem.

»Soglasno podpiramo vsako dobro upravo, ki dela v dobro družbe in zaposlenih,« se je po petkovi seji nadzornega sveta, ki je napovedala obravnavo nezaupnice upravi Draga Matića na izredni skupščini, odzval svet delavcev. »Nezaupnica je stvar, ki jo bo treba še utemeljiti. Seznanjeni smo, da je uprava delala dobro tudi glede pogodbenih izvajalcev pristaniških storitev (IPS) v naši družbi. Poslovni načrt je predvidel, da bi v prihodnjih treh letih zaposlili več kot 500 delavcev in več kot 200 leta 2018, toda nadzorni svet tega poslovnega načrta ni sprejel. Podpiramo upravo pri dodatnem zaposlovanju in jo popolnoma podpiramo. Do skupščine je še daleč. Posvetovali se bomo, kako in kaj. Ne bomo dovolili, da bi bila družba oškodovana zaradi odškodnin in neutemeljene menjave uprave,« je po seji povedal predsednik sveta delavcev Mirko Slosar.

Že zjutraj je Slosar prejel pismo predsednika nadzornikov Rada Antoloviča, v katerem mu očita neprimerne pritiske na delovanje nadzornega sveta in ga poziva, naj takoj preneha s takim preseganjem svojih pristojnosti. »Priporočam vam, naj se svet delavcev namesto z vprašanji o morebitni menjavi uprave, raje ukvarja z varovanjem pravic zaposlenih. V delovnem procesu prihaja do resnih poškodb, žal tudi smrti. Preprečevanje teh bi moralo biti vaša prva skrb,« piše Antolovič in očita, da se ne zavzema za pravice delavcev IPS.

»Namesto da bi se bojevali za njihov položaj, ste se vi z upravo raje dogovorili za profesionalizacijo vaše funkcije, ki bo za družbo pomenila 100.000 evrov dodatnih stroškov zaradi zvišanja vaše plače.« Antolovič svetuje, naj se delavci pogovorijo, ali je smiselno, da predstavniki zaposlenih v nadzornem svetu dobijo plačilo za redno delo, ko so na sejah NS v rednem delovnem času. »Zahtevam, da takoj nehate izdajati poslovne skrivnosti družbe. To je kaznivo dejanje in ga bom tudi naznanil pristojnim organom ter na tožilstvo podal ovadbo.« Antolovič je na naše vprašanje odgovoril, da ovadbe še ni poslal na tožilstvo in da se je pripravljen konstruktivno pogovoriti s Slosarjem.

Kdo je plačan več?

Slosar pa nam je odgovoril, da se takšnih »konstruktivnih« pogovorov pod težo groženj ne more udeležiti. Glede očitka, da izdajajo poslovne skrivnosti, je dejal: »Če je kdo seznanjen z nekim sumom kaznivega dejanja in ga prikriva, je soodgovoren. Očitek o tem, da naj bi dobil 100.000 evrov kot prvi član sveta delavcev je iz trta izvita,« Luki Koper po zakonu pripadata dva profesionalna člana sveta delavcev. Predlagali so, da bi en od teh imel 40-odstotni delež plače delavskega direktorja, to je 5200 evrov bruto na mesec.

»Samo dva nova poklicna funkcionarja nadzornega sveta (sekretar NS in pooblaščenka za korporativno integriteto) bosta stala več kot 100.000 evrov na leto. Poleg tega so vsi nadzorniki lani prejeli 180.000 evrov neto plačil, od tega samo Rado Antolovič 48.181 evrov, največ od tega na račun letalskih vozovnic v poslovnem razredu za vsako sejo iz Dubaja. Za predstavnike kapitala, ki si želijo povišati plače pa te plače niso problematične,« sta povedala dva člana sveta delavcev.

Dodajmo, da nadzorniki za izredno sejo skupščine ne predlagajo odškodninske odgovornosti uprave družbe, ker se opravljena revizija PwC ne opredeljuje do te odškodninske odgovornosti, ampak predlaga samo razpravo in odločanje o zaupanju do uprave.

Tudi ob morebitni razrešitvi ostane

Uprava Luke Koper z Dragomirjem Matićem na čelu, kot kaže, ne bo končala svojega petletnega mandata, zato se je postavilo tudi vprašanje, kakšne pogodbene zaveze ima Luka v primeru razrešitve do članov uprave družbe. Pogodbe so po dostopnih informacijah usklajene z določbami tako imenovanega Lahovnikovega zakona, ki višino mesečnih prejemkov omejuje na petkratnik povprečne plače v skupini, odpravnino pa na šestkratnik plače. Skladno z Lahovnikovim zakonom pa direktor ni upravičen do izplačila odpravnine, če se po prekinitvi pogodbe ponovno zaposli v družbi.

Prav to zagotovilo, da se tudi v primeru odpoklica lahko zaposlijo v družbi, po neuradnih informacijah tudi, če bi jih odpoklicali zaradi krivdnih razlogov, imajo menda v pogodbah vsi člani uprave, poleg Matića torej še Andraž Novak in Irena Vincek. Pogodbena zaveza družbe, da mora ta vodilnim, ki so jim nadzorniki odrekli zaupanje, v vsakem primeru zagotoviti delovno mesto, četudi so na čelo družbe prišli od zunaj, je, kot trdijo naši viri, marsikoga zmotila, prav tako naj bi bilo to v neskladju z dobro prakso korporativnega upravljanja. Treba pa bi bilo omeniti, da je imel to zagotovilo očitno tudi nekdanji predsednik uprave Robert Časar, saj so mu nadzorniki ob razrešitvi zaradi negospodarnega ravnanja leta 2009 ponudili novo delovno mesto, ki pa ga je zavrnil.

V družbi nam danes na vprašanja niso mogli odgovoriti, ker so bili vsi člani uprave odsotni.

Leben: Nisem kandidat

Državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo Jure Leben je danes zanikal, da bi bil kandidat za vrh Luke Koper. Lebna so v zadnjih tednih številni omenjali kot Matićevega naslednika, vendar po dostopnih podatkih ni izpolnjeval pogojev za šefa Luke, in sicer zahtevanih najmanj pet let delovnih izkušenj na vodilnih delovnih mestih v velikih gospodarskih družbah. Te pogoje so zaostrili prav po tem, ko se je na to mesto povzpel državni sekretar, takrat Gašpar Gašpar Mišič. Poleg zahtevanih vsaj pet let delovnih izkušenj v velikih gospodarskih sistemih so zahtevali še najmanj univerzitetno visokošolsko izobrazbo.