Ta teden pravi plaz skupščin družb

V Pivovarni Laško bodo glasovali o dokapitalizaciji, v Perutnini Ptuj o predlogu, da se Glaserju ne podeli razrešnice.

Objavljeno
26. avgust 2012 18.05
Posodobljeno
27. avgust 2012 06.00
Roman Glaser
Nejc Gole, Božena Križnik, Maja Grgič
Nejc Gole, Božena Križnik, Maja Grgič

Ljubljana – Pred nami je teden skupščin, precej več kot sto jih bo v prihodnjih petih dneh. Uvod v skupščinski teden pa je bil včeraj v Kulturnem centru Rogaška, kjer so se delničarji še pred nedeljskim kosilom zbrali na skupščini Zdravilišča Rogaška.

V Intereuropi o prodaji Čehova

Danes se bodo med drugim zbrali delničarji Merkurja in treh družb, ki jih obvladuje Pivovarna Laško, in sicer Uniona, Radenske ter Večera. Jutri so na dnevnem redu skupščine KS Naložb Igorja Laha, Melamina, Steklarne Rogaške, Gorenjske gradbene družbe, Cestnega podjetja Gorica in Intereurope.

Na zadnji bodo delničarji glasovali o predlogu uprave in nadzornega sveta, da logistična družba proda nasedlo naložbo Čehov v Rusiji. Po predlogu sklepa bi Intereuropa prodala tako delež v družbi Intereuropa East Ltd kot tudi nepremičnine v Rusiji, kupnina pa ne sme biti nižja od 45 milijonov evrov.

CMC: brez razrešnice za nekdanje vodstvo

V sredo se bodo med drugim zbrali delničarji Pivovarne Laško, Lepenke, Peka, Premogovnika Velenje, DZS in CMC. Skupščina Lepenke, ki spada v skupino Krater Martina Odlazka, utegne biti zanimiva, saj so mali delničarji prepričani, da jih je Odlazek oškodoval. Višje sodišče je tako na predlog malih delničarjev naložilo posebnemu revizorju družbi UHY, naj preveri posle Lepenke glede prodaje nepremičnin, selitev proizvodnje z Lepenke na Odlazkov Papir Servis in za 4,6 milijona evrov poslov, ki so bili knjiženi kot stroški storitev.

V preteklosti je bilo že zanimivo na skupščini Pivovarne Laško. Tokrat bodo delničarji po neuspelem januarskem poskusu znova glasovali o dokapitalizaciji v višini največ 36,5 milijona evrov. Na skupščini celjskega gradbinca CMC, ki je v hudih likvidnostnih težavah, pa bodo delničarji glasovali o predlogu upravnega odbora, naj nekdanjim vodilnim Marjanu Vengustu, Leni Korber in Vidi Oberžan ne podelijo razrešnice.

Bo država zamenjala nadzornike Kada?

V četrtek bo skupščina Kompasa MTS, ACH, Dnevnika, Slovenijalesa, Begrada, Polzele in tako naprej. Takrat bo predvidoma tudi redna letna skupščina Kapitalske družbe (Kad). Čeprav tega ni na dnevnem redu, bi, kot smo poročali, po nekaterih informacijah na njej lahko država kot edina lastnica odločala tudi o zamenjavi nadzornikov. Po zakonu so v njem trije kandidati vlade, to so Roman Dobnikar, Branko Tomažič in Klemen Ferjančič, predstavnik sindikatov in dva predstavnika upokojencev. Prav tako bi lahko skupščina odločala tem, da bi Kad s štirimi milijoni evrov dokapitaliziral PDP, ta pa nato Rimske terme. Širitev dnevnega reda še ni bila predvidena, a kot pojasnjujejo na Agenciji za upravljanje kapitalskih naložb, je ta možna tudi na sami skupščini, saj gre za enoosebno družbo in je skupščina univerzalna.

Čeprav bo skupščina Kada v četrtek, vlada še ni sprejela sklepov glede glasovanja. »Vlada bo odločitev glede glasovanja na skupščini Kada sprejela pravočasno,« so odgovorili na ministrstvu za finance. V zvezi z zamenjavo nadzornikov in dokapitalizacijo PDP pa so zapisali, da ministrstvo »prihodnjih glasovanj na posameznih skupščinah ne pojasnjuje javnosti«.

Mali delničarji nad Glaserja

Skupščinski teden pa bodo, denimo, končali zbori delničarjev Panvite, Elektra Ljubljana, Klasja, Beti, Kompasa, Žita in Perutnine Ptuj. Na zadnji se bodo delničarji seznanili tudi z ugotovitvami posebne revizije. To sta na lanski skupščini zahtevala Kapitalska družba in Društvo Mali delničarji Slovenije (MDS), revizija pa ni ugotovila nepravilnosti, so pred mesecem sporočili s Perutnine Ptuj. Kljub temu pa v MDS menijo, da je uprava pod vodstvom Romana Glaserja sklepala posle brez upoštevanja ekonomskega interesa družbe in s tem izgubila 31,5 milijona evrov. Zato so že vložili nasprotni predlog, da se upravi in nadzornemu svetu ne podeli razrešnica, z nasprotnim predlogom pa želijo tudi doseči izplačilo dividend. »Uprava je že pred dvema letoma delničarjem obljubila, da bo dobiček delila med delničarje, vendar je iz letošnjega sklica razvidno, da obljube ni držala,« pravijo v MDS.

Avgusta, v času dopustov

Kot je mogoče razbrati s seznama na spletnih straneh MDS, je avgusta letos napovedalo oziroma že opravilo skupščine kar 182 družb. Od tega se jih bo okoli 120 zgostilo v zadnjem avgustovskem tednu. Zakaj tako? »Po zakonu o gospodarskih družbah morajo javne delniške družbe objaviti konsolidirane poslovne rezultate in izpeljati skupščine delničarjev do 31. avgusta,« pojasnjuje predsednik društva MDS Rajko Stanković.

Po njegovih opažanjih se veliko družb, zlasti manjših, odloča za seje v zadnjem trenutku, torej avgusta, tudi zato, ker je takrat veliko delničarjev na dopustu in je zato udeležba skromnejša. Razen tega obstaja večja možnost, da bo več skupščin potekalo sočasno, kar znova omejuje dostop posameznikom, ki imajo v svojem portfelju več različnih delnic. Stanković pravi, da nekatere družbe tradicionalno sklicujejo seje zadnji teden avgusta. Kakšna skupščinska seja pade še v september; ker zamuda ni sankcionirana, je za nekatere tudi to sprejemljivo. Zgodi se celo, da je skupščina sklicana za nedeljo (primer Zdravilišča Rogaška), kar za sklicatelja verjetno še poveča stroške; če nič drugega, je posebej za nedeljo treba angažirati notarja.

Poznopoletne skupščine so neugodne tudi za delničarje, ki pričakujejo dividende. Tako dobijo nagrade za preteklo leto šele s tričetrtletnim zamikom. Priznati pa je treba, da so večje, za gospodarstvo pomembnejše delniške družbe večinoma izpeljale skupščine že med majem in julijem. Mercator, katerega lastnikom se je očitno mudilo z izplačilom dividend (uprava, ki skliče skupščino, pa jim je prisluhnila), jo je letos izpeljal med prvimi, in sicer konec marca.