Trije kandidati za vodenje Telekoma Slovenije

Za mesto Ivice Kranjčevića, ki odhaja v pokoj, se potegujejo še Igor Marinšek, Rudolf Skobe in Edo Škufca.

Objavljeno
06. julij 2012 17.28
Aleš Stergar, gospodarstvo
Aleš Stergar, gospodarstvo

Med tremi preostalimi kandidati od trinajstih prijavljenih je politično opazneje aktiven le Igor Marinšek, ki je pred dobrimi petimi leti, ko je Janševa vlada sprejela pravilo, da funkcionarji stranke ne morejo biti hkrati tudi člani uprav ali nadzornih svetov, odstopil z mesta predsednika mariborskega mestnega odbora SDS. Ima pa izkušnje s Telekomom, saj je marca 2006 iz mariborskega Adriatica prišel v Mobitel, kjer je postal direktor pravnega, kadrovskega in splošnega področja.

Ko je predsednik uprave TS Bojan Dremelj junija 2006 razrešil dotedanjega direktorja Mobitela Antona Majzlja, je bil Igor Marinšek nekaj časa glavni kandidat za novega prvega moža Mobitela, čeprav je bil v družbi šele tri mesece, a je potem decembra 2006 kot izvršni direktor pristal na drugem mestu, za Klavdijem Godničem, ki je postal glavni izvršni direktor. (Mandata sta nastopila v februarju 2007.) Predsednik NS TS je bil takrat Žiga Turk.

V ostrem boju za vodenje Telekoma so Igorja Marinška v začetku pomladi 2008 zaradi nestrinjanja z združevalno politiko in zagovarjanja samostojne poti Mobitela razrešili. In to kljub temu, da je bil predsednik NS TS takrat že Damijan Koletnik, direktor Dravskih elektrarn, kjer je bil predsednik nadzornega sveta – Igor Marinšek.

V Mobitelu pač nikoli niso bili posebej navdušeni nad združevanjem s Telekomom – do česar je dejansko prišlo pred enim letom. V burni pomladi 2008 pa so z zborov delavcev v Mobitelu prihajali pozivi, da »odstavljanja niso v korist ne zaposlenim ne družbi Mobitel in posledično tudi ne skupini TS.« Z odpoklicem Igorja Marinška se niso strinjali. Posebej, ker je Telekom Slovenije takrat vodil Bojan Dremelj, pred tem prvi mož tekmeca Simobila.

Igor Marinšek je bil med junijema 2005 in 2009 tudi član NS NLB, od septembra 2007 celo predsednik. Prvi nadzornik je bil torej tako v času odhoda z milijonsko odpravnino obogatenega Marjana Kramerja, kot ob imenovanju ter razrešitvi Draška Veselinoviča.

Univerzitetni diplomirani inženir gradbeništva Edo Škufca ima številne strokovne in vodstvene izkušnje, saj je pred vodenjem GVO (Gradnje in vzdrževanje omrežij) delal v velikih gospodarskih družbah. Kariero je začel v SCT Visoke gradnje kot vodja gradbišča, jo več kot trinajst let nadaljeval v Petrolu, kjer je delal na različnih vodilnih mestih na področju naložb ter kot izvršni direktor maloprodaje. V SCT je bil nato izvršni direktor področja visokih gradenj, pred imenovanjem za direktorja družbe pa je bil v GVO direktor operativne enote gradnje.

Rudolf Skobe je vse od elektrotehniške diplome tako ali drugače zaposlen na Telekomu Slovenije. Najprej se je leta 1996 zaposlil v Sektorju za informatiko, dve leti kasneje je prešel v Siol, kjer je bil zadolžen za tehnični marketing. Leta 1999 je v osamosvojenem Siolu, ki ga je do razrešitve vodil Miran Kramberger, postal vodja prodaje in trženja. Do leta 2003 je bil član nadzornega sveta Siola, avgusta 2004 pa je postal direktor sektorja prodaje in marketinga.

Sredi junija 2006 je na mestu direktorja telekomove hčerinske družbe Siol nasledil Tomaža Berginca, sedanjega predsednika NS TS, ki je takrat prevzel vodenje izlaškega Etija. Po reintegraciji Siola je v letih iskanj pravne forme (Najdi.si, Najdi, združitev s Teledatom in kasneje še Planetom) do današnje hčerinske družbe TSmedia, kjer so v mrzličnem pripravljanju septembrskega štarta televizijskega kanala Planet TV, ostajal Rudolf Skobe na vodilnem položaju.