Usoda Litostroj jekla vse bolj negotova

Furs menda predlaga stečaj, vodstvo pa novo prisilno poravnavo.

Objavljeno
10. marec 2017 17.19
Proizvodnja Litostroj jekla. Ljubljana 8. januar 2014.
Maja Grgič
Maja Grgič

Ljubljana - Usoda Litostroj jekla, ki zaposluje okoli 190 delavcev, kot kaže, spet visi na nitki. Finančna uprava (Furs) je menda zanj zaradi neplačanih davkov in prispevkov zahtevala stečaj, vodstvo pa je že vložilo predlog za novo prisilno poravnavo družbe.  

Na Fursu zadeve ne komentirajo, je pa Litistroj jeklo mogoče najti na seznamu davčnih dolžnikov. Šlo naj bi predvsem za neplačane pispevke zaposlenim v zadnjih dveh letih. Teh naj bi bilo po zadnjem poročilu družbe za več kot pet milijonov evrov. 

Tudi na Družbi za upravljanje terjatev bank, ki je največja lastnica in upnica te družbe, zadeve ne komentirajo, dodajajo pa, da iščejo načine za rešitev Litostroj jekla.

V ljubljanski jeklarski družbi, ki jo vodi Miroslav Gnamuš, stečaju podjetja nasprotujejo. Kot so sporočili, je uprava zato februarja vložila predlog za ponovno prisilno poravnavo, ki predvideva poplačilo obveznosti do Fursa v celoti in ostalih upnikov v ustreznem deležu iz premoženja družbe in ostalih virov. V povezavi s tem je družba poziv za 8,5 milijona evrov dokapitalizacije podaljšala do ponedeljka, rezultati pa naj bi bili znani prihodnji petek. 

Litostroj jeklo je sicer konec leta 2014 že zaključil eno prisilno poravnavo. Po podatkih vodstva je družba lani poslovala bolje kot leto prej in imela tudi pozitiven EBITDA, še vedno pa je poslovala z izgubo. Podjetje ima zaradi izvržb Fursa blokirane tudi transakcijske račune.

»Podjetje redno poravnava tekoče obveznosti in izplačuje plače zaposlenim, prispevki pa bodo tekoče poravnani skladno s postopki, ki bodo sledili,« zatrjujejo v družbi.

Furs je predlog za stečaj Litostroj jekla vložil že lani poleti, a ga je zaradi pogovorov z nemškim vlagateljem SG umaknil. Ker se slednji ni odločil za prevzem, je Furs ponovno podal predlog za stečaj. Pred Nemci se je za nakup ljubljanske družbe zanimal tudi lastnik Slovenske industrije jekla, a se za to ni odločil.