V Heliosovem nadzornem svetu premešali barve

Zvon Ena je upravi Heliosa omejil pooblastila pri poslovanju in s tem preprečil nenadzorovano prodajo delnic Zvona.

Objavljeno
27. julij 2012 13.07
Posodobljeno
27. julij 2012 13.22
HELIOS
Vanja Tekavec, A. V. B., gospodarstvo
Vanja Tekavec, A. V. B., gospodarstvo
Ljubljana – Uprava domžalskega Heliosa, ki jo vodi Uroš Slavinec, je dobila nov NS. Nad delom uprave bodo od zdaj bedeli Samo Mirnik v imenu Zvona ena holding v stečaju, član uprave Abanke Igor Stebernak, Žiga Škerjanec iz Soda, Miha Grilec iz Zavarovalnice Triglav ter Gregor Bajraktarevič iz NLB, kar poznavalci označujejo za kompromisni predlog med upravo Heliosa in glavnimi delničarji družbe.

Za takšen razplet je poskrbel predsedujoči skupščine odvetnik Uroš Ilič, ki je na podlagi več nasprotnih predlogov na točko o imenovanju novega NS sestavil kandidatno listo nadzornikov. Kako ste »odmerili« kandidate, je ob tem zanimalo Petra Zupana, predstavnika podjetja Heldom. Ilič mu je odgovoril, da je kot kriterij upošteval velikost lastniških deležev posameznega predlagatelja, saj je sklepal, da bi takšna lista »najlažje« dobila podporo.

Na koncu jo tudi je, čeprav so nasprotne predloge danes vložili tako rekoč vsi večji delničarji, tudi največji posamični lastnik Heliosa Zvon ena holding v stečaju, kar je razjezilo delničarko Petrinjo Marn.

»Kako je mogoče, da družba v stečaju predlaga svoje nadzornike. Ali bomo spet imeli stečaje, ki bodo trajali po deset in več let,« se je razburila Marnova. Tudi družba v stečaju ima pravico do upravljanja naložb, ji je odgovoril Ilič in poudaril, da mora stečajni upravitelj zaščititi stečajno premoženje oziroma skrbeti za nadzor nad finančnimi naložbami, nad katerimi bedi. Neuradno je mogoče celo slišati, da bi Samo Mirnik, ki bo nadzornik v imenu propadlega cerkvenega Zvona, lahko postal predsednik novega NS.

Predsedujoči tudi ni prisluhnil predlogu malih delničarjev, naj se v NS imenuje revizorja Martina Jakšeta. Predsednika MDS Rajka Stankoviča je ob tem zmotilo, da sta kar dva kandidata s kandidatne liste povezana z Zavarovalnico Triglav, saj je Miha Grilec iz Triglava, kjer je do pred kratkim sedel tudi Igor Stebernak. Ta je zdaj član uprave Abanke, v kateri je največja lastnica zavarovalnica Triglav.

Kandidatna lista je na koncu dobila kar 77,3-odstotno podporo navzočih delničarjev, zato bodo nad upravo Heliosa po novem bedeli nadzorniki iz več državnih podjetij, kot so Triglav, Sod, NLB. Sedež več za državne delničarje v NS je danes omogočil eden od delničarjev, ki ni podprl predlagane spremembe statuta za zmanjšanje števila članov NS z osem na šest. Za spremembo statuta je potrebno 75-odstotno soglasje na skupščini navzočih delničarjev, vendar je za tak sklep danes zmanjkalo manj kot dva odstotka glasov – sklep je dobil 73,37-odstotno podporo.

Posojilo Zvonu so odpisali

Medtem ko so delničarji iz vrst države danes preprečili zmanjšanje števila sedežev predstavnikov kapitala v NS, so bili precej bolj naklonjeni predlogu stečajne upraviteljice Zvona ena v stečaju, naj se upravi Uroša Slavinca omeji pooblastila. Za ta predlog je glasovalo kar 96 odstotkov delničarjev, kar pomeni, da bo morala uprava Heliosa, če nekoliko poenostavimo, pridobiti soglasje NS za vsak nakup in prodajo delnic ali nepremičnin nad vrednostjo pet milijonov evrov.

Malo več kot pet milijonov evrov (oziroma 5,6 milijona evrov) je znašalo tudi posojilo, ki ga je Helios posodil svojemu največjemu lastniku Zvonu ena. Ker je ta zdaj v stečaju, so v Heliosu posojeni denar odpisali, delnic, menic in korporacijske garancije Gospodarstva Rast, s katerimi je Zvon ena zavaroval posojilo, pa tudi še niso uspeli unovčiti ali ni bilo več kaj zarubiti, je pojasnil član uprave Heliosa Aleš Klavžar.

Več nasprotnih predlogov je padlo tudi pri točki o višini dividende za lani. Medtem ko je uprava predlagala tri evre bruto na delnico, je Vseslovensko združenje malih delničarjev predlagalo pet evrov, društvo MDS pa kar štirikrat višji predlog od uprave, 12 evrov bruto na delnico. Ta predlog je bil na koncu tudi izglasovan; Helios bo za izplačilo dividend za leto 2011 namenil 3,22 milijona evrov, dva milijona evrov bo družba namenila za povečanje drugih rezerv, medtem ko se 4,95 milijona evrov prenese.

Uroš Slavinec je delničarjem poročal tudi o poslovanju in načrtovani prodaji družbe. V konzorciju za prodajo se je za zdaj združilo 72 odstotkov lastnikov Heliosa. Uprava Heliosa podpira prodajo, vendar si želi lastnika, ki bi skrbel za nadaljnji razvoj skupine z malo več kot dva tisoč zaposlenimi, je delničarjem povedal Slavinec.

Slavinca skrbi tudi, ali bo Heliosu letos uspelo doseči načrtovano sedemodstotno rast prihodkov. Ko so pripravljali načrt poslovanja za letos, so v domžalski skupini upoštevali napovedi o gospodarski rasti, vendar se zdaj razmere na trgih vsak dan slabšajo. »V prvem polletju smo prodali približno toliko kot lani, indeks je 100,« je pojasnil Slavinec. Do konca leta v Heliosu načrtujejo 362 milijonov evrov prihodkov od prodaje, vendar bo to težko doseči, če se stanje v gospodarstvu ne bo popravilo, je še poudaril Slavinec.