Večer prodan podjetju Dober Večer za dober milijon evrov

Za kupcem stojita lobist Uroš Hakl in bivši predsednik uprave T-2 Sašo Todorović.

Objavljeno
10. julij 2014 17.26
Posodobljeno
10. julij 2014 20.31
VEČER
Pi. K., Delo.si, Ma. B., notranja politika
Pi. K., Delo.si, Ma. B., notranja politika

Ljubljani - Delovi nadzorniki so se izmed štirih ponudb, ki so jih imeli na mizi, danes zvečer odločili za prodajo časopisne hiše Večer podjetju Dober Večer. Podjetje sta posebej v ta namen ustanovila nekdanji lobist Uroš Hakl in bivši predsednik uprave telekomunikacijskega operaterja T-2 Sašo Todorović. Po naših neuradnih informacijah so Večer prodali za dober milijon evrov.

S prodajo mora soglašati še varuh konkurence

»S sklenitvijo prodajne pogodbe postopek še ni zaključen, saj mora s pogodbo o prodaji delnic Večera soglašati agencija za varstvo konkurence. Predhodno soglasje ministrstva za kulturo je kupec že pridobil,« so sporočili iz Dela in poudarili, da so si ves čas prizadevali za prodajo deleža v družbi in iskali potencialne kupce.

Dober Večer se je po naših informacijah v nasprotju z Agencijo Odmev, ki je prav tako oddala ponudbo, zavezal, da bo še naprej sodeloval z Delom pri kolportaži in tiskanju Večerovih prilog.

Za favorita za nakup mariborske časopisne je v medijih veljala Agencija Odmev, za katero sta Damijan Nacevski in Vili Grdadolnik (slednji je zunanji svetovalec Pivovarne Laško za odnose z javnostmi). Agencija Odmev, kot nam je dejal tudi Nacevski, naj bi oddala najboljšo ponudbo - dva milijona evrov, a je dve uri pred predvidenim podpisom pogodbe družba Dober Večer izboljšala ponudbo, Kitajci pa naj bi za njeno izboljšane potrebovali dodaten dan, kar so na Delu ocenili za preveliko tveganje.

Ponudbe so sicer oddali še družba Salomon v imenu skupine Krater in mariborsko podjetje Astraea Investicije Ena, v lasti nekdanjega kriminalista Jožeta Kojca.

Hakl kazensko ovaden

Hakl je bil zaradi afere pri razdeljevanju razvojnih sredstev za Pomurje kazensko ovaden, nekdanji kriminalist Kojc pa je pred časom tesno sodeloval s Kristijanom Petkom, bratom vplivnega tajnika v kabinetu nekdanjega predsednika vlade Janeza Janše Boruta Petka.

Delo ima 79,24-odstotni delež Večera v lasti od novembra 2008, varuh konkurence pa mu je že septembra 2009 naložil, da mora zaradi presežne koncentracije na področju časopisnega in oglasnega trga v letu dni odprodati vsaj 75-odstotni delež v Večeru.

Delo je skušalo prodajo najprej izvesti prek mednarodnih razpisov. Ob prvem razpisu, objavljenem leta 2010, je Večer želelo kupiti podjetje 3Lan, ki je z Delom že sklenilo kupoprodajno pogodbo, pozneje pa celo podpisalo pogodbo o soupravljanju z Matejem Raščanom, lastnikom podjetja Delo Revije, ki je zdaj v stečaju.

Ministrstvo za kulturo je leta 2011 vlogo 3Lan za izdajo soglasja k pridobitvi več kot 20-odstotnega deleža Večera zavrnilo, ker je ocenilo, da je bila predložena strategija upravljanja Večera neustrezna.

Tudi ob drugem razpisu, objavljenem leta 2012, prodaja ni bila uspešna, saj kupec, podjetje Medici iz Hamburga, ni uspel zagotoviti ustreznih finančnih sredstev za nakup. Za nakup so se zanimali tudi zaposleni v Večeru, a niso uspeli zbrati potrebnih sredstev.