Vegrad: Stečajna upraviteljica meni, da rešitve z delavci ne bodo našli

Ministrstvo za delo mediator v sporu med nekdanjimi delavci, ki ne plačujejo samskega doma, in stečajno upraviteljico.

Objavljeno
02. julij 2012 16.29
Posodobljeno
03. julij 2012 06.00
uho_samski dom vegrad
Nejc Gole, gospodarstvo
Nejc Gole, gospodarstvo

Ljubljana – Predstavniki ministrstva za delo bodo danes mediatorji med stečajno upraviteljico Vegrada Alenko Gril in nekdanjimi delavci velenjskega gradbinca, ki ne plačujejo najemnin za samski dom, iz njega pa se niti ne želijo izseliti. Grilova ocenjuje: »Sestanek ne bo prinesel rešitve.«

Delavci, ki stanujejo v Vegradovem samskem domu v Ljubljani, ne želijo plačevati najemnine, saj je to, kot pravijo v društvu Nevidni delavci sveta, »edini način kompenzacije in delnega uveljavljanja sistematično odrekanih delavskih in socialnih pravic«. V društvu tako ne vidijo razloga za plačevanje podjetju, ki delavcem »dolguje velike vsote težko prigaranega denarja«.

Alenka Gril po drugi strani poudarja, da v tem samskem domu živi okoli 70 ljudi, od tega desetim Vegrad ne dolguje nič. Poleg tega bi bila kompenzacija dolga s stanovanjem nezakonita, saj bi bili ti delavci v neenakem položaju z drugimi, ki jim Vegrad prav tako dolguje in morajo prav tako plačevati najemnino, opozarja Grilova.

»Mi preučujemo pravne možnosti, kako bomo naprej ukrepali. Jasno je, da ne bomo prišli tja in jih vrgli ven, ampak bodo pravniki povedali, kakšne ukrepe lahko proti njim uvedemo,« pravi Grilova, ki konkretneje o ukrepih ne želi govoriti. Dodaja pa, da vsak, ki nekje biva, mora za to plačati.

Dom gre na dražbo

Samski dom bo Grilova prodajala na dražbi. »Ravnanje stanovalcev odganja kupce in niža vrednost doma. Kdo pa bo kupil dom, kjer se bo moral mesece in mesece bosti s tistimi, ki so notri?« se sprašuje stečajna upraviteljica. Ta sicer ne pričakuje, da bodo na jutrišnjem sestanku našli rešitve: »Pojasnila bom zakonske možnosti, delavci bodo rekli, da nočejo plačevati, ker mislijo, da je dom že njihov in se bomo na tak način tudi razšli.«

Na ministrstvu za delo pravijo, da želijo na sestanku preveriti, kako se rešuje stiska delavcev Vegrada. »S problematiko se želimo seznaniti z vseh zornih kotov. Predvsem bomo pogledali, kaj je še možno storiti v zvezi s pomočjo, ki jo lahko nudi center za socialno delo, in sicer glede denarne socialne pomoči za delavce s stalnim bivališčem v Sloveniji ter glede prve socialne pomoči in koordinacije pomoči od drugih humanitarnih organizacij in lokalne skupnosti za delavce z začasnim bivališčem.« Vegradov samski dom v ljubljanskih Mostah, iz katerega se delavci nočejo izseliti. Foto Uroš Hočevar V Velenju plačujejo

Stare težave

Vegrad je že skoraj dve leti v stečaju, tako da težava z neplačevanjem najemnin za samski dom ni nova. Točno leto dni nazaj smo poročali, kako so stanovalci samskega doma v Ljubljani Alenki Gril poslali pismo, da ne bodo plačevali najemnim, stečajni upraviteljici pa so predlagali pobot, tako da bi se jim vsak mesec znižale terjatve do podjetja za 75 evrov, kolikor znaša najemnina. Po drugi strani po besedah Grilove stanovalci Vegradove samskega doma v Velenju najemnine plačujejo.