Ljubljana – Društvo podizvajalcev je rok za prijavo slovenske vlade bruseljskim uradnikom dobrohotno prestavilo za teden dni. Vlado bodo zatožili zato, ker je odgovorna za nadzor nad porabo kohezijskih sredstev pri gradnji avtocest. Podizvajalci pričakujejo, da bi se v primeru prijave na evropsko komisijo do revizije ustavilo črpanje po njihovi oceni 1,5 milijarde evrov iz kohezijskih skladov za vse projekte, namenjene Sloveniji.
Nasprotno so v vladi povsem prepričani, da takšna prijava ne bi imela nobenega vpliva na preostala sredstva v operativnih programih. Vlada je v odgovoru podizvajalcem glede ogroženosti kohezijskih sredstev že prejšnji teden tudi navedla, da bi bilo treba pridobljena sredstva za sofinanciranje vračati, če bi bila kršena pravila o upravičenosti izdatkov v okviru kohezijske politike – če Dars ne bi poravnal računov svojih izvajalcev, s katerimi je imel neposredno sklenjeno pogodbo. To pa je bil v večini primerov SCT.
Pred oddajo prijave bodo podizvajalci vlado pozvali h konkretnim korakom, in sicer k ustanovitvi strokovne komisije, v kateri naj bi bili predstavniki vlade, društva in AUKN in ki naj bi preučila vsak primer nepoplačanega podizvajalca posebej. Doslej ni v Sloveniji nihče še nič naredil, da bi se problem podizvajalcev rešil, trdi Mirko Požar iz podizvajalskega društva, kršitve pa so po njegovih besedah očitne. Ker nočejo oškodovati države, naj bi o problematiki obvestili predsednika republike Danila Türka in predsednika vlade, ki opravlja tekoče posle, Boruta Pahorja.
Glede očitkov na prometnem ministrstvu ponovno poudarjajo, da je minister Patrick Vlačič kot posrednik – za njim pa prejšnji teden še vsa vlada – pozval sprti strani k alternativnemu reševanju sporov, torej k arbitraži, ki je po njegovem mnenju najhitrejša pot do rešitve. Ker sta obe strani po vedenju vlade že pristali na arbitražno reševanje spora – da se podizvajalci z arbitražo ne strinjajo, so seznanjeni le iz medijev –, od njiju pričakuje čimprejšnji dogovor o tem, ali so Dars in podizvajalci pripravljeni spor predložiti arbitraži. Če nekdo meni, da ima prav in da je bil ogoljufan, ga arbitraže ne bi smelo biti strah. Vnaprejšnje nezaupanje arbitraži, ko sploh še ni odločitve o arbitrih in drugih vsebinah arbitraže, pa je po mnenju ministra Vlačiča nekorektno.
Tudi v AUKN po včerajšnjem rednem četrtletnem sestanku s poslovodstvom in nadzorniki Darsa pričakujejo, da bosta obe strani privolili v arbitražno reševanje spora, zato pričakujejo čimprejšnji začetek aktivnega razreševanja sporov.