Vlada naj uvede olajšave na dobiček produktnih linij, ki imajo mednarodni patent

Podjetje RLS Merilna tehnika, ki ga vodi Janez Novak, po 25 letih delovanja s še večjim zagonom.

Objavljeno
02. oktober 2015 19.43
Janez Novak, direktor podjetja RLS Merilna tehnika v Komendi, 23. septembra 2015 [Janez Novak, direktor,podjetje RLS Merilna tehnika,Komenda]
Erika Repovž, gospodarstvo
Erika Repovž, gospodarstvo
Ljubljana – Ustanovitelj podjetja RLS Merilna tehnika Janez Novak, ki smo ga že septembra 2012 izbrali za Delovo ime dneva, prisega na strategijo stalnih izboljšav. To je ključ do uspeha podjetja, ki ga vodi v solastništvu s svojim britanskim poslovnim partnerjem.

Sto zaposlenih, 12,6 milijona evrov prihodka in tri milijone evrov dobička je bilanca preteklega poslovnega leta. Srednjeročni cilji: podvojitev obsega poslovanja v prihodnjih petih letih.

Kaj v tem času štejete za največje mejnike in kaj za največje uspehe vašega poslovanja?

Najprej je to odločitev, da zapustim varno službo in se podam na samostojno pot. Sledi močna povezava s fakulteto za elektrotehniko. S profesorjema Trontljem in Amonom smo temeljito zastavili nova vezja. Pomemben mejnik je srečanje z ustanoviteljem podjetja Renishaw, gospodom Davidom McMurtryjem, ki je pokazal zanimanje za naše izdelke, in postal solastnik podjetja RLS. Naslednji mejniki so povezani s prodori na nove trge. Vsak nov kupec je mejnik, ki požene prodajo in rast podjetja.

Izdelujete nišni produkt, magnetne senzorje, ki jih vgrajujejo v avtomobile, letala in solarne elektrarne. Lahko na preprost način pojasnite delovanje vašega izdelka?

Verjetno ni treba posebej pojasnjevati, kaj so magneti in kako delujejo; v magnetnih senzorjih, ki zaznavajo položaj trajnega magneta, pretvorimo jakost in smer magnetnega polja v električni signal s pomočjo posebnih gradnikov, integriranih v kompleksno mikroelektronsko vezje. Pri premikanju ali obračanju magneta se jakost in smer magnetnega polja spreminjata, mikroelektronsko vezje izračuna lego magneta, ki se nahaja na osi določenega motorja, turbine ali kakšne druge naprave. Ko ugotovimo, kakšna je kotna lega osi, sporočimo to informacijo nadzorni enoti, ki na podlagi teh podatkov ukrepa oziroma pravilno krmili motor.

Nekoč ste dejali, da je treba prave kadre znati iskati. Kateri kadri so pri vas najbolj iskani in kako jih iščete?

V rastočem podjetju je treba misliti za naprej in poiskati kadre, ki imajo znanje, voljo do učenja novih znanj in kulturo, ki ustreza našemu podjetju. Ker smo nišno podjetje s specialnimi znanji, je nemogoče dobiti kader, ki bi lahko pri nas takoj samostojno delal. V prvih letih je treba nove kadre voditi in z njimi veliko delati. Žal nam za to velikokrat zmanjkuje časa.

Omenili ste kulturo, ki spada v vaše podjetje. Kaj ste imeli v mislih?

V podjetju gojimo vrednote, kot so resnicoljubnost – ne maramo bleferjev –, sočutje in seveda znanje.

Kako vaše sodelovanje s fakulteto za elektrotehniko pripomore pri iskanju kadrov in kakšno je pravzaprav to sodelovanje?

S fakulteto za elektrotehniko sem začel zelo zgodaj sodelovati pri razvoju čipov. Sodelovanje smo sčasoma nadaljevali in ga nadgradili. Na fakulteti pridobivam kadre za potrebe našega delovnega procesa, poleg tega nam v programih specializacije pomagajo izobraževati kadre, ki so pri nas že zaposleni.

Kaj je za vas ključno z vidika vodenja podjetja?

Za razvoj podjetja je pomembno veliko dejavnikov, kot so razvoj, uspešna prodaja in menedžment. Najpomembnejša pa so načela, po katerih podjetje deluje.

Kako ste prodrli na tuje trge? Zlasti me zanima ameriški trg, na katerem ste lani ustvarili več kot 40 odstotkov celotne prodaje.

V začetku sem sam hodil na sejme po svetu, potem pa sem se leta 1999 srečal z gospodom Davidom McMurtryjem, sedanjim poslovnim partnerjem in ustanoviteljem podjetja Renishaw, ki mi je bil pripravljen pomagati. To je bilo v začetni fazi podjetja, ko smo imeli zaposlenih od deset do 15 ljudi (danes je v RLS natanko 100 zaposlenih), vendar smo že tedaj imeli velike ambicije.

Vedno sem izdelek najprej prodal in ga šele potem naredil. Ob prvem večjem naročilu nam je pomagal McMurtry ob izdatni pomoči našega glavnega razvojnega menedžerja in uspeh ni izostal. Naše partnerstvo z Renishawom ima tri glavne cilje: britanski partner odpira vrata našim izdelkom po vsem svetu, mi prodajamo njihove izdelke v državah nekdanje Jugoslavije in v sklopu Renishawove patentne pisarne sodelujemo pri razvoju.

Kaj bi svetovali podjetnikom, ki želijo osvojiti ZDA? To je zelo zahteven trg, na katerem prodate največ izdelkov.

Glede na moje izkušnje je na začetku pametno hoditi na mednarodne sejme in poiskati dobrega partnerja, ki mu lahko zaupamo. Osebno so mi ZDA bliže kot Daljni vzhod. Verjetno ima to opraviti z jezikom, kulturo in načinom življenja, ki se ne razlikuje veliko od našega.

Kako bi naša država lahko pomagala razvojnim podjetjem?

Naša država bi lahko bolj poskrbela za podjetja, ki znajo na trg pripeljati patentirane izdelke. To pomeni, da bo izdelek iz tujine v našo državo prinesel veliko denarja. Predlagam, da vlada razmisli o uvedbi davčne olajšave na dobiček produktne linije, ki ima mednarodni patent in generira veliko dobička. Resnična stimulacija bi bili bonusi po opravljenem delu, namesto da podjetja prosijo državo za denar, še preden karkoli naredijo.

Načrti za prihodnost?

V petih letih bi radi povečali obseg poslovanja na 30 milijonov evrov prometa na leto. Kar zadeva nove trge, si želimo povečati prisotnost v JV Aziji in na Japonskem, ki je zelo zahteven trg. Prihodnje leto imamo v načrtu tudi kadrovsko širitev; zaposliti nameravamo deset novih sodelavcev.

Janez Novak, podjetje RLS Merilna tehnika: »Država naj uvede spodbude za podjetja s patentiranimi izdelki.«