Vlagatelji bi dobiček, šef pa nagrado

Profil: John Cryan, šef Deutsche Bank, je spremenil mnenje o nagrajevanju.

Objavljeno
03. november 2017 18.53
Andrej Kotar
Andrej Kotar
Vodja največje nemške banke Deutsche Bank je še pred dvema letoma zagovarjal omejitve pri izplačevanju nagrad evropskim bančnikom. Zdaj je prepričan, da takšne omejitve škodijo poslovanju evropskih bank, ki so zato menda v slabšem položaju kakor druge banke.

Britanski bančnik John Cryan je po študiju na Univerzi Cambridge nekaj časa delal za ameriško revizijsko hišo Arthur Andersen in londonsko investicijsko banko S. G. Warburg, nato je leta 2008 postal finančni direktor švicarske družbe UBS. Leta 2012 se je zaposlil v singapurski investicijski družbi Temasek kot vodja evropske podružnice, pred dvema letoma pa je skupaj z Jürgenom Fitschenom postal izvršni direktor nemške banke Deutsche Bank.

Maja lani je Fitschen zapustil Deutsche Bank in Cryan od takrat sam vodi največjo nemško banko in eno največjih investicijskih bank na svetu. Ko je Cryan leta 2015 začel delati za Deutsche Bank, je odkrito kritiziral visoke plače bančnikov ter opozarjal, da jim banke prehitro obljubljajo visoke nagrade za njihovo delo. Takrat se je strinjal z omejitvami, ki so jih sprejeli v evropskem parlamentu in s katerimi so omejili nagrade za bančnike v Evropski uniji.

Omejitve so bile pomemben sestavni del evropskih bančnih reform, z njimi so hoteli bančnike odvrniti od preveč tveganih poslov, ki so bili kratkoročno donosni in so zagotavljali visoke nagrade ob koncu leta, vendar so dolgoročno prispevali k zadnji finančni krizi. Cryan je na čelu Deutsche Bank omejil tvegano poslovanje in odpustil več tisoč zaposlenih, vendar se prihodki Deutsche Bank pod njegovim vodstvom nenehno zmanjšujejo in so se od leta 2015, ko je Cryan zasedel vodilni položaj v banki, zvišali samo v dveh četrtletjih.

Vlagatelji zato čedalje bolj pritiskajo na Cryana in zahtevajo donosnejše poslovanje banke, nekateri med njimi celo trdijo, da bodo na letni skupščini delničarjev prihodnje leto zahtevali njegov odstop, če do takrat ne bo ustrezno izboljšal poslovnih rezultatov.

Šestinpetdesetletni Cryan je prejšnji teden povedal, da so se prihodki Deutsche Bank v letošnjem tretjem četrtletju zmanjšali za 30 odstotkov, in vzroke za slabše poslovanje med drugim poskušal najti v zakonodaji, ki ureja nagrade bančnikom v Evropski uniji. Cryan je povedal, da zaradi zakonodaje, ki omejuje nagrade bančnikom v bankah Evropske unije, te težje privabijo nadarjene in dobro usposobljene bančnike. Cryan je prepričan, da so evropske banke zaradi takšnih pravil v slabšem položaju od, denimo, ameriških, saj se po njegovem mnenju neki bančni strokovnjak, ki išče službo, ne bo pripravljen zaposliti v banki, v kateri ima manj možnosti za hitro izplačilo visokih nagrad. Cryan je torej spremenil svoje nekdanje mnenje in je zdaj prepričan, da omejevanje nagrad bančnikom škodi poslovanju evropskih bank.