Za Merkur ponudili premalo, zdaj proti prodaji

Neizbrani ponudnik za Merkur trgovino zdaj kot upnik v stečaju nasprotuje prodaji.

Objavljeno
01. september 2017 11.19
Slovenija, Kranj, 22.Oktober2012, Trgovina Merkur Primskovo. Foto: Igor Zaplatil/Delo
Katja Svenšek
Katja Svenšek
Ljubljana – Slovensko podjetje MMNT investicije, ki se je v stečaju Merkurja potegovalo za nakup zdravega dela propadlega trgovca, a je finančni sklad HPS Investment Partners ponudil več, zdaj spodkopava prodajo na sodišču. Stranka v stečajnem postopku so postali z nakupom vsega dobrih 600 evrov vredne terjatve do Merkurja.

Podjetje MMNT investicije, ki je v solasti več podjetij, med drugim nekdanjega nadzornika Merkurja Bojana Papiča in nekaterih dobaviteljev trgovca, se je na sklep sodišča o prodaji družbe Merkur trgovina skladu HPS Investment Partners pritožilo že pred mesecem dni, šele pred nekaj dnevi pa plačalo tudi sodno takso. Po plačilu takse, ki naj bi znašala več tisoč evrov, je sodišče o pritožbi obvestilo stečajno upraviteljico Merkurja Simono Goriup, ki bo zdaj sodišču posredovala odgovor nanjo.

Najprej kot kupec, zdaj upnik

Naj spomnimo, da je za Merkur trgovino na odpiranju izboljšanih ponudb v drugi polovici julija sklad HPS Investment Partners ponudil 28,56 milijona evrov, drugi najboljši ponudnik pa več kot tri milijone evrov manj, natančneje 25,3 milijona evrov. Drugi najboljši ponudnik naj bi bil po neuradnih podatkih prav podjetje MMNT investicije, medtem ko je tretja ponudba, neuradno češkega sklada, znašala 23,75 milijona evrov.

Goriupova je pojasnila, da v MMNT investicijah dokazujejo svojo legitimnost kot stranka stečajnega postopka Merkurja z nakupom terjatve, vredne 639 evrov, pri čemer je poudarila, da so terjatev kupili šele po tem, ko je sodišče že izdalo sklep o soglasju k sklenitvi prodajne pogodbe za Merkur trgovino s HPS Investment Partners. A neizbrani ponudnik se na sklep o soglasju k prodaji v stečajnem postopku ne more pritožiti, to možnost daje zakonodaja le upniku.

Direktor družbe MMNT investicije Miha Tavčar zadeve ni želel komentirati, medtem ko poznavalci sodne prakse na področju insolvenčne zakonodaje menijo, da jim bo s pritožbo na sklep o soglasju k sklenitvi prodajne pogodbe na takšen način verjetno težko uspelo. Prodajo v stečajnem postopku, ki jo sodišče potrdi, je že tako in tako težko izpodbijati, dodajajo.

Izbrani kupec še čaka

HPS Investment Partners je, kot smo že poročali, takoj po izboru plačal dobrih 1,4 milijona evrov varščine, celotno kupnino pa naj bi poravnal po prodajnem postopku, v katerem mora soglasje dati še Agencija za varstvo konkurence. Prevzem so v HPS Investment Partners, kjer so v ta namen ustanovili družbo Mercury Holdings s sedežem v Luksemburgu, varuhu konkurence priglasili že 21. julija.

Naj spomnimo: HPS Investment Partners namerava od Hete, to je slabe banke nekdanje avstrijske Hypo banke, kupiti še 13 trgovskih centrov. Po dogovoru naj bi zanje plačal 49 milijonov evrov, kot so pojasnili naši sogovorniki, ki so želeli ostati neimenovani, pa so zdaj v postopku pridobivanja posameznih soglasij. A dodajajo tudi, da je HPS Investment Partners vseskozi zanimal zgolj nakup v kompletu, torej tako dejavnosti trgovine kot trgovskih centrov, celotnemu paketu pa naj bi po naših informacijah dodali še terjatve do Merkurja, zavarovane z deleži v Merkur Beograd in Merkur Zagreb, ki jih je Heta januarja letos posebej ponudila naprodaj.

Kmalu v prodajo še Big bang

V HPS Investment Partners naj bi se medtem zanimali tudi za nakup družbe Merkur nepremičnine, ki je bila tako kot družba Merkur trgovina ustanovljena leta 2014 ob stečaju naklskega trgovca, v lasti pa ima pet trgovskih centrov ter poslovno-skladiščni kompleks v Naklem. Oddaja jih v najem Merkurju, kot velja za centre, ki jih je skladu HPS Investment Partners prodala Heta. Največji lastnik družbe Merkur nepremičnine, ki upravlja tudi druge nepremičnine, v katerih deluje Merkur trgovina, je z okoli 63-odstotnim deležem DUTB. Goriupova bo kmalu začela še prodajati Big Bang, ki pa HPS Investment Partners menda ne zanima.