Za varnejšo prihodnost bo poskrbela tehnologija

Rešitve za varovanje pametnih mest in domov bi lahko postale odličen izvozni artikel

Objavljeno
07. april 2017 18.51
Jože Polh
Jože Polh
Javni razpis za Strateška razvojno inovacijska partnerstva (SRIP) na prioritetnih področjih pametne specializacije, ki ga je oktobra lani objavilo ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, je že obrodil prve sadove.

Z vidika panoge IKT se morda zdi še najzanimivejša priložnost za uresničevanje prebojnih idej partnerstvo na temo Pametnih mest in skupnosti, kjer se s svojimi rešitvami in storitvami lahko dokazuje celotna IKT-horizontala in več vertikal.

SRIP Pametna mesta in skupnosti je pravkar končal pripravo akcijskega načrta, kjer je določil temelje svojega ekosistema in njegovega delovanja. Partnerji in ponudniki rešitev se bodo povezovali in svoje rešitve integrirali na področju zdravja, energetske in druge preskrbe, mobilnosti, transporta in logistike, varnosti, kakovosti urbanega bivanja, kibernetske varnosti, spleta storitev, obvladovanja masovnih podatkov in seveda digitalne preobrazbe.

V pametnih mestih prihodnosti bo tako dobesedno mrgolelo senzorjev in sistemov, ki bodo ljudi in naprave spremljali dobesedno na vsakem koraku. Rešitve iz geografskih informacijskih sistemov za transport (GIS-T) že določajo razvoj prostorsko inteligentnih storitev in izdelkov, ki izrabljajo informacije o svoji lokaciji v času. Te kot najrazličnejše podatke pošiljajo v osrednje platforme, ki skrbijo za njihovo ustrezno obdelavo ter nadaljnjo distribucijo. Prebivalec pametnega mesta je tako deležen naprednih lokacijskih storitev in aplikacij, skladno z njegovimi željami in odločitvami pa se v nadaljevanju ustvarja in odziva celotna veriga vrednosti.

Varnost je pisana z veliko začetnico

Temelj gospodarskega in kulturnega razvoja mest in skupnosti sta udobje in varno počutje vseh, ki v njih živijo, delajo ali so le občasni obiskovalci. Temeljni cilj pobude, ki so jo pripravila podjetja v SRIP Pametna mesta in skupnosti, je izdelava inovativnih in celovitih rešitev za podporo preventivnemu in operativnemu zagotavljanju javne in zasebne varnosti ter delovanju reševalnih služb in krepitev varnega počutja v mestih in skupnostih. A skupnost gradijo gospodinjstva in posamezniki. Besedne zveze pametna hiša, pametni dom ter hišna avtomatizacija je skoraj v celoti nadomestil nov termin, in sicer povezani dom.

»Živimo v varnih in pametnih hišah s prepoznavanjem prstnih odtisov, procesorji za analizo zvoka in slik, ena naprava je pametnejša od druge, med seboj komunicirajo, so povezane v omrežja, le-ta pa z nami. Naprave se od nas učijo in posnemajo naše navade, digitalne centrale so možgani sistema, vmesniki in izvršilni členi pa naše roke in noge. Ko nas ni doma, digitalni dom prevzame našo vlogo in v okolici ustvarja vtis, da v hiši vendarle smo,« ugotavlja Boris Grivić, direktor podjetja Zarja Elektronika, d. o. o.

Prav omenjeno podjetje iz Kamnika, specializirano za tehnično varovanje, je razvilo grafični nadzorni center Zarja AMS, ki omogoča povezovanje različnih sistemov tehnične zaščite objekta v enoten in celovit nadzorni sistem. Vsi dogodki, kot so alarmi, napake, izklopi, opozorila, obvestila in drugi dogodki se prikazujejo na zaslonu osebnega ali tabličnega računalnika v grafično ustrezno obdelani obliki (na primer tloris ali aksonometrični prikaz objekta …) skupaj ali ločeno za vsako vrsto dogodkov posebej. Delo varnostnika oziroma receptorja objekta je posledično bistveno olajšano, preglednost nad posameznimi sistemi in tudi celotnim sistemom tehnične zaščite pa precej večja. Rezultat uporabe take rešitve je precej manjša možnost nastanka človeških napak ter hitrejše in natančnejše odzivanje na varnostne dogodke.

Vseprisotna digitalizacija varnostnih rešitev

Področje tehnične varnosti se pospešeno digitalizira. Alarmnim centralam v kleteh in garažah se ni uspelo skriti pred informacijskimi tehnologijami, spletom in mobilnimi aplikacijami ter komunikacijami. Evforija mobilnih telefonov in tablic je že zdavnaj zajela tudi alarmne centrale, vsak naslednji model je seveda boljši od predhodnika. Oblike in uporabniške vmesnike krojijo na dotik občutljivi zasloni ter mobilne aplikacije.

Zarja AMS, za katero kamniško podjetje računa, da bo postala temeljni kamen ponudbe varnostnih rešitev za pametna mesta in skupnosti, omogoča natančno krmiljenje najrazličnejših naprav tehnične zaščite. Skrbnik sistema to počne kar z uporabo računalniške miške – s klikom na izbrani grafični element na zaslonu lahko pokliče centralo, izklopi brenčač, vklopi/izklopi element (npr. javljalnik), aktivira/deaktivira izhodne funkcije, odklepa vrata, krmili videokamere … Osnovno ravnanje s posameznimi centralami je po zaslugi grafičnega ter zelo preglednega vmesnika preprosto in prijazno do uporabnika sistema.

»Težko je reči, kaj je bilo prej, pametna hiša ali varnost, se bo mar hišna avtomatizacija v povezavi z računalniškim oblakom prilagajala varnosti ali obratno. Najbrž bosta tehnologiji sobivali. Sistem povezanega doma je že tako napreden, da pozna navade svojih stanovalcev in jih v njihovi odsotnosti lahko oponaša ali pa takoj prepozna tujek oziroma vsiljivca,« še dodaja Grivić.