Delničarji so se po današnji skupščini zavili v molk, najbolj zadovoljen pa je gotovo drugi največji delničar Peter Šifter iz Medvod, ki je z izglasovanjem sklepa o likvidaciji dosegel svoje. Začetek postopka je namreč predlagal sam, zato da se premoženje delničarjev ne bi še naprej zmanjševalo, saj je, kot je zapisal v obrazložitvi razširjenega dnevnega reda, družba ustvarjala dohodek zgolj le še z upravljanjem premoženja, ne pa s proizvodnjo.
V družbi Javor je zaposlenih okoli 80 ljudi, predvsem v službah, ki so opravljale delo za Javorjeve odvisne družbe (marketing, nabava, kadri, ipd.), tako je osnovni namen likvidacije verjetno le zmanjšanje teh stroškov. V sporočilu za javnost po skupščini so lastniki Javorja likvidacijo predstavili kot način za prestrukturiranje Skupine Javor v vitko proizvodnjo in kot del sanacijskih ukrepov, s katerimi si bo skupina zagotovila pozitivno poslovanje.
Na kak način bodo zagotovili pozitivno poslovanje, niso pojasnili. Najbrž bodo ohranili še vedno zdrave dele Skupine Javor, v kateri ostajajo odvisne družbe Javor Vezan les, Javor Furnir, Javor Lamelirani program in Javor Opažne plošče. Sredi julija je namreč predsednik uprave Matej Sotlar, pred pol leta še vodja sektorja za kontroling in informatiko, dejal, da družbe imajo znanje in naročila, manjka pa jim svež kapital za nakup surovin. A pogovori z bankami najbrž niso bili uspešni.
Likvidacija se, kot so poudarili, ne nanaša na operativno poslovanje odvisnih družb. Kaj se bo z njimi v prihodnje lastniško dogajalo, bo verjetno zanimivo opazovati.
Likvidacijski upravitelj ne bo sprva predlagani Matej Sotlar, pač pa družba Šilc & Parnerji, ki jo zastopa Milan Šilc, član upravnega odbora Zbornice za management consulting Slovenije.