Ljubljana - Elektrodistributerji bi morali razveljaviti januarsko podražitev cen električne energije, porabniki elektrike pa bi načelno lahko zahtevali poračun. Vendar bi bil postopek uveljavljanja njihovih pravic precej zapleten, česar se verjetno zavedajo tudi elektrodistributerji. Minister za gospodarstvo Andrej Vizjak pa meni, da januarsko zvišanje cen elektrike odjemalcem ni povzročilo škode, saj je bilo nižje kot v drugih državah z odprtim trgom električne energije.
Včeraj nam elektrodistributerji še vedno niso znali pojasniti, kaj odločba urada za varstvo konkurence pomeni za povprečnega porabnika električne energije - ali naj položnice za elektriko plačujejo redno kot doslej ali naj pričakujejo vračilo »neupravičeno« plačanega denarja ali naj tožijo. Ker je urad ugotovil, da je bila podražitev nična, bi morali elektrodistributerji to podražitev preklicati, je pojasnil prvi mož urada za varstvo konkurence Jani Soršak. Kaj to konkretno pomeni za porabnika električne energije, pa Soršak ni hotel več komentirati, saj to ni naloga UVK. Sicer je treba opozoriti, da porabniki ne bi smeli kar preprosto raztrgati prihodnjih položnic za elektriko, saj z vsako plačujejo več postavk, ne zgolj porabe električne energije. Vsakdo bi si načeloma lahko sam izračunal, koliko so mu distributerji od januarskega zvišanja cen zaračunali preveč, in potem pri svojem distributerju zahteval poračun. Vendar dejanske škode, ki naj bi nastala, ni preprosto izračunati oziroma dokazati, zato se lahko postopek zahtevanja vračila za porabnika precej zaplete - tega pa se verjetno zavedajo tudi sami elektrodistributerji.
Medtem se je začela problematika že politizirati, saj je poslanska skupina Lipa včeraj ministra za gospodarstvo Vizjaka že pozvala, naj »poskrbi za vračilo denarja vsem slovenskim gospodinjstvom, saj ga zagotovo morajo dobiti nazaj in so do njega upravičena«. V Lipi ugotavljajo, da je povprečni odjemalec električne energije plačal 14 evrov preveč, skupni znesek preveč zaračunane električne energije pa naj bi po izračunih Lipe znašal približno deset milijonov evrov. V poslanski skupini so sicer zaskrbljeni zaradi odzivov gospodarskega ministra, ki naj ne bi zahteval poračuna nezakonito obračunane porabe električne energije. »Menimo, da je minister Vizjak objektivno odgovoren za nastali položaj, saj je ministrstvo za gospodarstvo vedelo za januarski dvig cen,« pravijo v Lipi in hkrati poudarjajo, da so zaradi januarske podražitve socialno ogroženi državljani v še slabšem položaju, kot so bili prej.
Več v tiskanem Delu