Ljubljana - Pogajalski skupini poslovodstva Holdinga Slovenske železnice in Sindikata železniškega prometa Slovenije sta danes v treh urah in pol pogajanj obravnavali še dve od skupaj 11 stavkovnih zahtev. Od začetka pogajanj v sredo so pogajalci doslej prišli čez štiri zahteve, v petek pa naj bi skušali obravnavati še vse preostale. V sindikatu z izidom niso zadovoljni, saj pri nobeni zahtevi ni končnega dogovora. Kljub optimizmu pa poudarjajo, da je opozorilna stavka, napovedana za 9. novembra, še odprta.
Danes so pogajalci po oceni pomočnika generalnega direktorja Igorja Hauptmana obravnavali tudi eno najtežjih zahtev, in sicer prevrednotenje plačnega sistema in sistemizacije delovnih mest. Delodajalska stran je predlagala ustanovitev delovne skupine, ki bi prednostno skušala rešiti najbolj akutne težave, sicer pa je poslovodstvo pripravljeno pristopiti k celoviti prenovi plačnega sistema in ne zgolj delni, je po pogajanjih poudaril Hauptman.
S celovito prenovo se strinjajo tudi v sindikatu. Prepričani so namreč, da je treba urediti porušena razmerja v plačnem sistemu, ki so posledica parcialnih posegov v preteklosti, je povedal predsednik sindikata železniškega prometa Ivan Šenkiš.
Tudi glede zahteve o izvedbi poučevanja izvršilnih delavcev v zvezi s spremembami signalnega pravilnika so pogajalci zbližali stališča, saj se strinjajo, da je vprašanje pomembno zaradi varnosti železniškega prometa.
V strokovnih službah po Hauptmanovih zagotovilih že potekajo aktivnosti za pripravo potrebnih navodil in postopkov, ki bi odpravili nejasnosti. V sindikatu so prepričani, da lahko to vprašanje hitro razrešijo, opozorili pa so, da zahtevajo tudi ustrezne tehnične pogoje za izvajanje spremenjenega predpisa, je še dejal Šenkiš.
V sredo so pogajalci obravnavali zahtevo o sprejemu ukrepov za zaustavitev negativnih trendov poslovanja in zahtevo o celoviti kadrovski politiki. Med sindikalnimi zahtevami pa so med drugim še ukrepi za zakonito izrabo odmora med delom, sprejem določenih pravilnikov ter zagotovitev ustreznih delovnih pogojev in minimalnih standardov.