Kaspersky Lab, lovec na viruse

Podjetje General Atlantic je letos za 200 milijonov dolarjev kupilo 20-odstotni delež ruske družbe.

Objavljeno
25. julij 2011 08.13
Posodobljeno
25. julij 2011 08.13
Karmen Lugarič, Delo.si
Karmen Lugarič, Delo.si

Kaj: V ruskem podjetju Kaspersky Lab, ki se ukvarja s ponujanjem protivirusne programske zaščite in rešitev za zaščito informacijskih tehnologij pred varnostnimi nevarnostmi, kot so virusi, vohunski programi, zlonamerni programi, hekerji, kraje identitete in neželena elektronska pošta, se je upravnemu odboru pridružil nov član John Bernstein iz podjetja General Atlantic, ki je januarja letos kupilo 20-odstotni delež zasebnega podjetja Kaspersky Lab. V sporočilu za javnost so zapisali, da so spremembe v vodstvu posledica preoblikovanja pravil korporativnega upravljanja družbe skladno z zagotavljanjem uravnoteženega zastopanja delničarjev.

Prodaja General Atlanticu: General Atlantic je za delež plačal 200 milijonov dolarjev, s čimer je postal drugi največji deležnik v Kaspersky Labu, ki je bil ocenjen na milijardo dolarjev. Največji delež imata še vedno ustanovitelja, zdaj ločena, Natalija in Jevgenij Kaspersky, ki sta podjetje ustanovila leta 1997. S prodajo deleža tej investicijski družbi, ki se ukvarja z zagotavljanjem kapitala in strateške pomoči rastočim podjetjem, naj bi se Kaspersky Labu uspelo razširiti, in sicer z znanjem in kontakti, ki jih ima General Atlantic pri prevzemih in izrinjanju manjših tekmecev na trgu. Tako hoče Kaspersky Lab prevzeti ameriška tekmeca Symantec in McAfee in s četrtega mesta postati največji ponudnik protivirusne programske opreme, je zapisal Financial Times. Bernstein je ob nakupu dejal, da pričakujejo prvo javno ponudbo podjetja v treh do petih letih ter da jim bodo pomagali pri vsakem koraku do vstopa na borzo.

Zgodovina: Jevgenij Kaspersky, izurjeni kriptolog, je razvijal enciklopedijo virusov z razlago desettisočev virusov, kako se namestijo in kakšno škodo povzročijo. Žena Natalija ga je prepričala, naj razvije in začne prodajati antivirusni program, ki ga danes z licencami uporablja okoli 120 drugih ponudnikov antivirusne zaščite za različne namene.

Poslovanje: Podjetje s sedežem v Moskvi je v manj kot petnajstih letih preraslo v enega največjih ponudnikov antivirusne programske opreme za končne uporabnike, mala in srednja podjetja, korporacije in uporabnike mobilnega računalniškega okolja. Samo v drugem četrtletju 2010 so programi Kasperskega blokirali okoli 157 milijonov poskusov okužbe računalnikov po internetu.

Z 29 pisarnami po vsem svetu (Indija, Nemčija, Francija, Nizozemska, Velika Britanija, Poljska, Romunija, Švedska, Japonska, Kitajska, Južna Koreja, ZDA) je Kaspersky v teh letih skokovito rasel. S prevzemanjem tržnega deleža in rastjo prodaje za več kot 30 odstotkov na leto je prišel do zneska 500 milijonov dolarjev v letu 2010, s čimer se je po Gartnerju po prihodkih uvrstil med deset najboljših v svoji panogi.

Več kot 90 odstotkov programske opreme proda zunaj izven Rusije. Podjetje ima od dva tisoč okoli 850 zaposlenih v razvojnem oddelku, vse specialiste za različna področja, večinoma ruske programerje, strokovnjake za matematiko in tehnične vede. Ameriška revija Fast Company je podjetje pred kratkim uvrstila med 50 najbolj inovativnih na svetu.